گزارش فصلی آژانس کمتر از سه هفته پیش از موعدی منتشر می‌شود که ایران و ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران تعیین کرده‌اند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود مدعی شده است که ایران به پرسش‌های آژانس در زمینه تحقیقات ایران پیرامون ساخت بمب اتمی پاسخ نداده است.
آژانس در این گزارش آورده است که با پاسخگو نبودن ایران، تحقیقات این مرکز در زمینه ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران پیشرفتی نداشته است.
طبق گزارش بی بی سی، با این حال مطابق این گزارش محرمانه، ایران به تعهدات خود برای کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش عمل کرده است.
خبرگزاری آلمان نیز گزارش داده است، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز جمعه منتشر شد اعلام کرد که ایران هنوز هیچ توضیحی که بتواند مسائل معوقه را برای آژانس روشن کند نداده و هیچگونه پیشنهاد عملی ارائه نکرده است.
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اخیرا گفته بود ایران دو اقدام عملی را که می بایست در ماه اوت انجام می داد هنوز اجرا نکرده است.
گزارش آژانس در‌عین حال می گوید ایران غنی سازی اورانیوم را افزایش نداده و تجهیزات عمده ای در تأسیسات آب سنگین اراک نصب نکرده است.
گزارش فصلی آژانس کمتر از سه هفته پیش از موعدی منتشر می‌شود که ایران و ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران تعیین کرده‌اند.
چندی پیش وب سایت خبری تحلیلی جام نیوز در یادداشتی به بازی جدید آژانس در آستانه مذاکرات عمان اشاره کرده بود.
طبق آنچه در این یادداشت اشاره شده بود: در حالی که دولتمردان و مذاکره کنندگان غربی با مقصر جلوه دادن ایران و با رویکردی منفی، به استقبال دور جدید مذاکرات هسته ای رفته اند، رسانه های غربی از انتشار گزارش منفی جدید آژانس بین المللی انرزی اتمی خبر داده اند.