همزمان با تجاوز مستمر جنگنده‌هاي عربستان به مردم بی‌دفاع يمن که هر روز تعداد زيادي از مردم این کشور را به خاک و خون می کشد، وزیر خارجه سعودی مدعي شد كه ايران تنها كشوري است كه در امور دیگران دخالت می‌كند (!)

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ وزير خارجه سعودي كه به قاهره سفر كرده است، یکشنبه در كنفرانس خبري مشترك با همتاي مصري خود گفت: همه براي برکناری بشار اسد از قدرت تلاش مي‌كنيم و ايران تنها كشوري است كه در امور ما دخالت مي‌كند.
عادل الجبیر وزير خارجه عربستان سعودي در اين نشست خبري گفت كه كشورش در راستاي تقويت روابط با مصر تلاش مي‌كند.
وي بر خلاف گفته‌هاي وزير خارجه مصر مبني بر حمايت از راهكار سياسي براي حل بحران سوريه گفت: همه ما تلاش مي‌كنيم كه بشار اسد را از قدرت كنار بگذاريم.
وزير خارجه سعودي افزود: ما براي اينكه روسيه به حمايت‌هاي خود از بشار اسد خاتمه دهد، با اين كشور در تماس هستيم.
در حالي كه شدت حملات عربستان به مناطق مختلف يمن و تعداد قربانيان در اين حملات رو به افزايش است، وزير خارجه سعودی مدعی شد؛ تلاش‌هايي براي از سرگيري مذاكرات سياسي در يمن در حال انجام است.
در شرايطي كه جنگنده‌هاي عربستان روزانه يمن را هدف قرار مي‌دهند و به شهادت ديدبان حقوق بشر عربستان از بمب‌هاي خوشه اي در يمن استفاده كرده است و هر روز تعداد زيادي از مردم يمن در اين حملات كشته مي‌شوند، عادل الجبير مدعي شد كه «ايران تنها كشوري است كه در امور ما دخالت مي‌كند و ما اقدامات ايران در سوريه، يمن و حمايت اين كشور از تروريسم را، محكوم مي‌كنيم و در برابر آن ساكت نخواهيم نشست.»
عادل الجبير صبح امروز به وقت قاهره همراه با شماري از مقامات سعودی وارد اين كشور شد. اين اولين سفر الجبير به مصر بعد از انتصابش به سمت وزير خارجه عربستان است.
سامح شكري وزير خارجه مصر هم در كنفرانس خبري مشترك با وزیر امور خارجه عربستان در قاهره گفت: در ديدار با الجبير درباره بحران يمن و راه‌هاي بازگرداندن مشروعيت گفت‌وگو كرديم.
وي با بيان اينكه سفر عادل الجبير به مصر براي تاكيد بر روابط تاريخي مصر و رياض است افزود: ما براي حفظ امنيت بي نياز از كمك عربستان نيستيم.
وزير خارجه مصر با بيان اينكه مصر و عربستان ديدگاه يكساني نسبت به بحرانهاي منطقه دارند، افزود: ما تلاش مي‌كنيم كه به راه حلي براي بحران سوريه دست پيدا كنيم.
وي گفت: ما با هرگونه دخالت خارجي در امور كشورهاي عربي مخالفيم.
شكري همچنين انفجارهاي دو هفته گذشته در مناطق شيعه نشين عربستان را محكوم كرد.(+)
"Our President, analytical news site"