وزیر نیرو در خصوص اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها اظهار کرد: ارزیابی ستاد هدفمندی این است که ای کاش قانون هدفمندی در یک مرحله اجرا می شد که در این صورت نه تورم انتظاری و نگرانی هایی که الان هست وجود داشت و قیمت ها هم سرجای خود قرار می گرفت.

 وزیر نیرو اعلام کرد: در طول خدمت دولت های نهم و دهم ساکنان نزدیک به پنج هزار روستا از نعمت برق برخوردار شدند.

ˈمجید نامجو ˈ روز پنجشنبه در حاشیه بهره برداری از تونل انحرافی سد ˈچم شیرˈ گچساران در گفت و گو با ایرنا افزود: مصوبات و خدمات عمرانی دولت نهم و دهم درمناطق مختلف شهری و روستایی کشور، تحولی عظیم در توسعه و عمرانی ایجاد کرده است .

وی، تعداد روستاهایی برخورداراز نعمت برق را تا سال 83 در کل کشور 49 هزار و 463 آبادی ذکر کرد و گفت: هم اکنون این رقم به بیش از 54 هزار روستا افزایش یافته که این جهش نشان دهنده توجه دولت به مناطق محروم و دور افتاده است.

نامجو بیان کرد: در هشت سال گذشته بیش از 200 هزار میلیارد تومان در بخش آب و برق کشور هزینه شده که این رقم نسبت دهه های قبل بی نظیر بوده است.

وی عنوان کرد: بهره برداری از بزرگترین سد بتنی قوسی خاور میانه ، بهره برداری نهایی از بزرگترین سد خاکی دنیا و پروژه بزرگ انتقال آب آشامیدنی به استان قم در سال جاری نشانه تلاش دولت برای محقق شدن پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر حماسه اقتصادی است. 
 

 شش هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود

وزیر نیرو از تبدیل 12 واحد نیروگاه حرارتی به سیکل ترکیبی خبر داد و گفت: با تبدیل این واحدها و بدون مصرف سوخت اضافه ، شش هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود.

 ˈمجید نامجوˈ در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای تبدیل نیروگاه های حرارتی به سیکل ترکیبی گفت: در زمان کنونی 12 نیروگاه گازی هدفگذاری شده 6 نیروگاه دولتی و 6 نیروگاه خصوصی باید تبدیل به سیکل ترکیبی شود.

وزیر نیرو گفت: دولت هم مصوبه خوبی در این زمینه داده و در کمیسیون تلفیق نیز بند قانونی برای همین موضوع آمده که دست وزارت نیرو را باز می کند.

** بورس انرژی بقیه بورس ها را رد می کند

وزیر نیرو همچنین با بیان اینکه پایه و اساس بورس انرژی با تلاش و پیگیری های وزارت نیرو گذاشته شد، تصریح کرد: خودمان را صاحب اصلی بورس می دانیم، برای اینکه بورس پا بگیرد و با قدرت عمل کند، همه تلاش مان را خواهیم کرد.

وی افزود: برای شروع منابعی از طریق توانیر در اختیار بورس قرار گرفت و تلاش می کنیم منابع دیگر را هم تامین کنیم.

نامجو با بیان اینکه فعالیت بورس انرژی به طور قطع به نفع کشور و صنعت برق است، گفت: برای تامین منابع مورد نیاز بورس برنامه داریم و تلاش می کنیم.

وزیر نیرو همچنین در پاسخ به خبرنگار ایرنا درخصوص وضعیت قیمت برق در بورس و شفاف شدن آن اظهار کرد: بورس انرژی هنوز در مرحله آزمایشی است و در روند فعالیت ها است که مشکلات احتمالی بروز کرده و راهکارش مشخص می شود.

به گفته نامجو علاوه بر این باید همه کسانی که قصد ورود در این بازار دارند،حضور یابند و با توجه به اینکه کار جدیدی است باید صبر و حوصله کرد.

وزیر نیرو افزود: اطمینان دارم بورس انرژی از بقیه بورس ها هم عبور خواهد کرد .

**سناریوهای قیمت حامل های انرژی مشخص شده است

وی همچنین در خصوص قانون هدفمندی یارانه ها و وضعیت آب و برق گفت:هر تصمیمی در این باره شامل تمام حامل های انرژی است چرا که این حامل ها بر روی هم تاثیرگذار هستند و از این رو باید تمام سناریوهای قیمتی تعیین میزان درآمد هدفمندی با هم در نظر گرفته شود .

وزیر نیرو با تاکید براینکه در سناریوی دولت به طورقطع قیمت برق همانند سایر حامل ها مشخص شده است، رقمی در این خصوص اعلام نکرد.

** قیمت تمام شده برق؛ 100 تومان- دریافتی وزارت نیرو؛ 26 تومان

نامجو با بیان اینکه بر اساس برنامه پنجم توسعه کشور قیمت برق باید طی پنج سال به قیمت تمام شده برسد ، گفت: درحال حاضر قیمت تمام شده تولید برق 100 تومان است اما 45 تومان از مردم دریافت می شود.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا که وزارت نیرو چه میزان از این مبلغ را دریافت می کند، گفت: 264 ریال به عنوان هزینه تمام شده تبدیل انرژی به وزارت نیرو پرداخت می شود که صنعت برق را با آن اداره می کنیم البته از منابع صندوق توسعه ملی و اوراق مشارکت هم استفاده می کنیم.

** قانون هدفمندی باید در یک مرحله اجرا می شد

وزیر نیرو همچنین در خصوص اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها اظهار کرد: ارزیابی ستاد هدفمندی این است که ای کاش قانون هدفمندی در یک مرحله اجرا می شد که در این صورت نه تورم انتظاری و نگرانی هایی که الان هست وجود داشت و قیمت ها هم سرجای خود قرار می گرفت.

وی تصریح کرد: تا زمانی که شرکت های تابعه وزارت نیرو کالای خود را با یارانه به مردم می دهند، نه مردم می توانند توقع کامل از خدمات داشته باشند و نه همکاران ما می توانند انتظارات مردم را در حد مورد انتظار تامین کنند.

وزیر نیرو همچنین در مورد بروز تخلف و قاچاق سوخت از نیروگاه ها اظهار کرد:حجم زیادی سوخت در نیروگاه ها استفاده می شود و ممکن است مقدار کمی تخلف باشد ، منکر تخلفات نیستیم، اما اگر هم تخلفی بوده، با آن برخورد شده است.

وی اضافه کرد: وزارت نیرو و وزارت نفت مسائل را کنترل می کنند و میزان مصرف نیروگاه ها مشخص است.

نامجو یادآور شد: با راه اندازی سامانه جدیدی که قرار است وزارتخانه های نفت و نیرو و مخازن را به متصل کند، مشکلات احتمالی هم برطرف خواهد شد.

** تجهیز کارگاه طرح انتقال آب از دریا در سه جبهه

وزیر نیرو همچنین در باره طرح انتقال آب از دریا به مناطق مرکزی گفت: قرارگاه خاتم به عنوان مجری طرح در سه جبهه در استان های مازندران، سمنان و خطیر کوه در حال تجهیز کارگاه است.

وی یادآور شد: در اجرای این طرح که توسط رییس جمهوری کلنگ زنی شده بود، مسائلی رخ داد که دست و پای ما را بست و برای اینکه با سرعت کار را پیش ببریم باید منابع مالی را از طریق ردیف بودجه تامین می کردیم که آن موقع در اختیار ما نبود.

نامجو افزود: درحال حاضر نیز ردیف بودجه برای این طرح پیش بینی شده و مجوزهای زیست محیطی شیرین سازی و عبور از جنگل در مسیر خط لوله موجود اخذ شده ، از این جهت نیز نگرانی وجود ندارد .

به گفته وزیر نیرو منابع مورد نیاز این طرح با ایجاد ردیف، 10 درصد از محل منابع دولتی و 90 درصد از سایر منابع تامین می شود.

** کسب درآمد 600 میلیارد تومانی از محل فروش اموال مازاد

وزیر نیرو با بیان اینکه فرایند واگذاری نیروگاه ها از طریق خصوصی سازی طی می شود، اظهار کرد: اموال مازاد شامل اراضی و اموال انبار شده در اختیار وزارت نیرو و از مسیرمصرف خارج شده ، می باشد.

به گفته نامجو در سال 1390 پیش بینی شده وزارت نیرو 5 هزار میلیارد تومان اموال مازاد بفروشد که از این میزان برای کسب سه هزار میلیارد تومان باید سند اراضی به دست می آمد تا به فروش برسد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو از حدود 2 هزار میلیارد تومان اموالی که امکان فروش آن وجود داشت تاکنون 600 میلیارد تومان کسب کرده است .

نامجو خاطرنشان کرد: دولت یک سری بدهکاری هایی دارد که می تواند با واگذاری نیروگاه ها آن را پرداخت کند و تعدادی از نیروگاه ها را هم وزارت نیرو می تواند با مجوز دولت و در ازای بدهی خود واگذار کند که این دو بخش در حال پیگیری است.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات بین وزارت نیرو و نفت برای واگذاری دو نیروگاه به وزارت نفت گفت: فهرستی از نیروگاه ها به وزارت نفت ارائه شده ، آنها به دنبال این هستند که بهترین نیروگاه هایی که به نقاط مصرف نزدیک است را دریافت کنند.