هاشمی برای دفاع از عملکرد خود مدعی است فشار تورمی فقط در یک دوره کوتاه‌مدت چندماهه بوده و دولت او موفق شده بود که این تورم را مهار کند. اما آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد طی یک دوره بیش از یک ساله در فاصله سال‌های 1373 و 1374، مردم تورم نقطه به نقطه بیش از 40 درصد را تحمل کرده‌اند.

این روزها که تب انتخابات برخی را به هذیانگویی کشانده و با سیاه نمایی مطلق از عملکرد هشت ساله احمدی نژاد، به طور کلی ضعف ها و نقایص دولت های گذشته را انکار می کنند و کاسه کوزه همه مشکلات را بر سر احمدی نژاد می شکنند، مروری بر واقعیت های دوران مسئولیت برخی از این آقایان که اتفاقا خبری هم از تحریم های کمرشکن نبود، مفید به نظر می رسد.

به عنوان مثال، تورم نقطه به نقطه مجموعا در 5 سال از هشت سال دولت هاشمی، بالای 20 درصد بود.
تورم بالا، یکی از انتقادات همیشگی به عملکرد دولت هاشمی بوده است. اکثر سیاسیون و اقتصاددانان معمولا برای نقد عملکرد دولت هاشمی به تورم 50 درصدی سال 1374 اشاره می‌کنند.

در مقابل، هاشمی برای دفاع از عملکرد خود مدعی است فشار تورمی فقط در یک دوره کوتاه‌مدت چندماهه بوده و دولت او موفق شده بود که این تورم را مهار کند.

ادعای هاشمی در حالی است که آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد طی یک دوره بیش از یک ساله در فاصله سال‌های 1373 و 1374، مردم تورم نقطه به نقطه بیش از 40 درصد را تحمل کرده‌اند.

در واقع، آن چه که تاکنون درباره تورم دولت هاشمی رایج بوده، مربوط به نرخ تورم میانگین سالانه سال 1374 است که هاشمی هم با زیرکی تورم 50 درصدی آن سال را مربوط به یک دوره زمانی کوتاه‌مدت می‌داند. این در حالی است که برای ارزیابی دقیق از شرایط تورمی آن دوره، باید تورم نقطه به نقطه ماهانه را مورد ملاحظه قرار داد.

تورم نقطه به نقطه نشان می‌دهد که قیمت کالاها و خدمات مصرفی در ماه موردنظر نسبت به ماه مشابه سال قبل چه مقدار افزایش داشته است. بر اساس آمار بانک مرکزی، از بهمن 1373 تا بهمن 1374 نرخ تورم نقطه به نقطه به بالای 40 درصد رسیده بود و حتی به مرز 60 درصد هم رسید.

 

برای دیدن عکس در سایز بزرگ بر روی آن کلیک کنید

علاوه بر این، از اردیبهشت 1373 تا فروردین 1375 یعنی در یک دوره 24 ماهه، تورم نقطه به نقطه بالای 30 درصد بوده است. به عبارت دیگر، مردم کشورمان در دولت هاشمی حداقل برای دو سال متوالی، تورم بسیار شدیدی را متحمل شده بودند. البته در ماه‌های قبل و بعد از این بازه زمانی هم نرخ تورم چندان پایین نبوده است.

اصولا اگر با نگاه رایج اقتصادی بین‌المللی به این موضوع نگاه کنیم – که طبق آن، نرخ تورم بالای 20 درصد، خطرناک توصیف می‌شود- دولت هاشمی از مرداد سال 1370 تا بهمن 1371 به مدت 19 ماه متوالی و مجددا از مرداد 1372 تا آذر 1375 به مدت 41 ماه متوالی، نرخ تورم بالای 20 درصد را به مردم تحمیل کرده بود.

بدین ترتیب دولت هاشمی با اتخاذ سیاست‌های نادرست اقتصادی، در دوره هشت ساله آن، عملا 60 ماه (5 سال) تورم نقطه به نقطه بالای 20 درصد را به مردم تحمیل کرد.

 

برای دیدن عکس در سایز بزرگ بر روی آن کلیک کنید