دکتر روحانی معتقد است ترکیب رأی کلانشهرها و روستاها نشان می دهد که بیش از 50 درصد مردم در شهر و روستا یک گفتمان را انتخاب و عقلانیت و اعتدال را برای مدیریت کشور ترجیح دادند.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور منتخب در جلسه خود با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته است که تلاش می کند تا لیست کابینه خود را در روز مراسم تحلیف به مجلس ارائه دهد.

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که حدود 40 نفر بودند با حسن روحانی رئیس جمهور منتخب دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار حدود 10 نفر از نمایندگان به بیان نقطه نظرات خود و نحوه تعامل مجلس و دولت پرداختند.

روحانی نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه مشکلات کشور باید با تعامل قوای سه گانه حل شود، یادآور شده است که تلاش می کند لیست کابینه خود را در روز مراسم تحلیف به مجلس ارائه کند.

این دیدار حدود یک ساعت و 30 دقیقه به طول انجامیده است و نمایندگان حاضر کسانی بودند که در روند برگزاری انتخابات و زمان ثبت نام هاشمی رفسنجانی و اعلام رد صلاحیت وی، نامه اعتراضی نوشتند که البته رسانه ای نشد.

جزئیات گفتگوی نمایندگان مجلس با روحانی

مهدی سنایی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با اشاره به برگزاری جلسه پیش از ظهر شنبه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور منتخب اظهار داشت: حدود 40 نفر در این دیدار حضور داشتند که در ابتدا چند نفر از نمایندگان مجلس دیدگاه های خود را در زمینه مسائل کشور، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و نحوه تعامل دو قوه بیان کردند.

وی افزود: در این زمینه پیشنهاداتی مطرح و تاکید شد که مجلس آماده همکاری با دولت است و دیدگاه رئیس مجلس و اکثریت نمایندگان بر اساس همکاری با دولت منتخب است.

نماینده نهاوند خاطر نشان کرد: دکتر روحانی نیز در این دیدار یادآور شد که حجم مسائل و کارهایی که دولت با آن روبرو شده انبوه است و بخشی زیادی از دولت منتخب را گرفته است.

وی ادامه داد: دکتر روحانی معتقد است ترکیب رأی کلانشهرها و روستاها نشان می دهد که بیش از 50 درصد مردم در شهر و روستا یک گفتمان را انتخاب و عقلانیت و اعتدال را برای مدیریت کشور ترجیح دادند.

سنایی گفت: دکتر روحانی پیگیری قول های داده شده در روند برگزاری انتخابات را تکلیف شرعی و قانونی می‌داند و تاکید کرد اجرای بسیاری از وعده ها و راه حل مشکلات تنها در قوه مجریه نیست، بلکه نیاز به مساعدت دیگر قوا نیز دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور منتخب صحبتی از ارائه از لیست کابینه خود کرد، گفت: آقای روحانی گفت تلاشم بر این است تا روز تحلیف لیست معرفی کابینه را به همراه برنامه به مجلس ارائه دهم، نمایندگان مجلس هم در هفته پیش رو اگر نقطه نظراتی درباره برنامه و کابینه دارند، ارائه دهند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور منتخب گفت حل مشکلات کشور نیاز به همراهی و همدلی دارد و مجلس و دولت باید درباره وضعیت کشور و مشکلاتی که موجود است، به یک تحلیل واحد برسند، بنابراین این اجماع ضرورت دارد.

نماینده مردم نهاوند گفت: آقای روحانی تاکید کرد که علی رغم مشکلاتی که وجود دارد با توجه به ظرفیت هایی که در کشور داریم و از اراده جدی که در مسئولان سراغ دارد به حل مشکلات امیدوار است.

سنایی گفت: آقای روحانی همچنین اشاره کرد که اعتقادم این است اکثریت نمایندگان با دولت هم صدا هستند و دولت را یاری خواهند کرد.

به گفته وی علی مطهری، رمضانعلی سبحانی فرد، علی محمد احمدی، غلامرضا تاجگردون و بهروز نعمتی نمایندگان تهران، سبزوار، دهلران، گچساران و اسدآباد از جمله نمایندگانی بودند که در آغاز این دیدار طی سخنانی نقطه نظرات خود را در مورد تعامل دو قوه مطرح کردند.

 

نمایندگان هماهنگ با روحانی با وی دیدار کردند / درخواست نمایندگان از روحانی درباره افراطیون

علی مطهری نیز در گفتگو با مهر با بیان اینکه جلسه شنبه جمعی از نمایندگان مجلس که حدود 40 تا 50 نفر بودند با  رئیس جمهور منتخب تبادل نظر درباره مسایل کشور بود، گفت: در مورد مسایل مختلفی صحبت شد که بیشتر حول و حوش همکاری مجلس و دولت آینده بود.

وی ادامه داد: در این جلسه تاکید شد درست است که گاهی مخالفت هایی می شود اما بیشتر اینها نمود ظاهری دارد و متن مجلس با دولت آینده همراه است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در این دیدار درباره اهمیت احترام به انتخاب مردم، پایبندی به شعارها و تحت تاثیر جوسازی افراطیون قرار نگرفتن در انتخاب وزیران صحبت شد. شعار دفاع از حقوق ملت که در جریان انتخابات از سوی آقای روحانی مطرح شده بود از سوی نمایندگان یادآوری و تاکید شد.

مطهری خاطرنشان کرد: همچنین نمایندگان تاکید کردند که آقای روحانی باید برای مردم توضیح بدهد که کشور را در چه وضعیتی تحویل می گیرد، البته شخص آقای روحانی هم تاکید داشتند که دولت و مجلس باید به تحلیل واحدهای درباره وضعیت کشور برسند تا بتوانند مشکلات را از سر راه بردارند و برای حل مشکلات کشور نیاز به اجماع ملی است. 

نماینده تهران گفت: درباره ارایه فهرست وزرای کابینه نیز رئیس جمهور منتخب گفت که تلاش می کنیم در روز مراسم تحلیف فهرست وزرا به مجلس ارایه شود.

وی با بیان اینکه این دیدار بسیار مفید و امیدوارکننده بود گفت: انشاءالله این جلسات در تعامل دولت و مجلس مفید باشد.

مطهری در پاسخ به این سوال نمایندگان حاضر در این دیدار از چه گروه هایی بودند، گفت: نمایندگان حاضر از کسانی بودند که قبل از انتخابات گرایش نزدیک به گفتمان آقای روحانی داشتند و در زمانی که آقای هاشمی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد نامه های در اعتراض به این موضوع امضا کردند که البته رسانه ای نشد، بنابراین این افراد کسانی بودند که از قبل به نوعی هماهنگی با تفکرات روحانی داشتند.
 

  تیم اقتصادی قوی و منسجم، خواهد بود

هادی حسینی نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تسنیم با اشاره به دیدار تعدادی از نمایندگان با رئیس جمهور منتخب گفت: در این دیدار حدود 50 نفر از نمایندگان حضور داشتند که از میان آنها نزدیک به 20 نفر سخنرانی کردند.

وی افزود: نمایندگان در سخنان خود بر اهمیت تعامل دولت و مجلس تاکید و خواستار همکاری بیشتر قوا برای حل مشکلات مردم شدند. در این دیدار موانع تعامل دولت و مجلس بررسی و راهکارهایی برای حل آن در نظر گرفته شد.

نماینده مردم قائمشهر خاطرنشان کرد: همچنین در این دیدار حسن روحانی رئیس جمهور منتخب اعلام کرد‌که تلاش خواهد کرد لیست اسامی کابینه را تا روز 13 مرداد ماه و مراسم روز تحلیف به مجلس ارائه خواهد کرد.

حسینی تاکید کرد: این دیدار حدود 90 دقیقه به طول انجامید.

همچنین کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تسنیم نیز با اشاره به دیدار امروز تعدادی از نمایندگان با رئیس جمهور منتخب، گفت: در این دیدار مطرح شد که آقای روحانی به مطالبات مردم و شعارهایی که در ایام انتخابات مطرح شد، عمل خواهد کرد و تحلیل واقع بینانه ای از وضعیت کشور وجود داشته باشد.

وی افزود: همچنین روحانی نیز در این دیدار گفت که اعضای‌کابینه مجرب، توانمند و کاربلد و تیم اقتصادی قوی و منسجم، خواهد بود. آقای روحانی همچنین از نمایندگان درخواست کرد‌که پیشنهادات خود درباره کابینه را تا مراسم روز تحلیف به وی ارائه کنند.

نماینده مردم اردبیل خاطرنشان کرد: جلسه بسیار صمیمی بود که در آن گروهی از نمایندگان اصلاح طلب، اعضای فراکسیون رهروان ولایت و نمایندگان مستقل حضور داشتند.در این دیدار از اعضای هیئت رئیسه مجلس فردی حضور نداشت.

پیرموذن ادامه داد: روحانی گفت‌که جمع بندی نهایی درباره کابینه دولت را تا مراسم روز تحلیف انجام خواهد داد و قرار است که در روز تحلیف کابینه معرفی شود چرا که نمایندگان علاقه دارند که کابینه هر چه زودتر معرفی شود.

وی تاکید کرد: من یکی از نمایندگان حامی ژنرا‌ل های رئیس جمهور منتخب هستم و در صحن مجلس از آنان دفاع خواهم کرد.

نماینده مردم اردبیل با بیان اینکه در این دیدار محمد باقر نوبخت و تیمور علی عسگری از مشاوران رئیس جمهور منتخب حضور داشتند، اظهار داشت: آقای روحانی در این دیدار تاکید کرد که مراسم تحلیف در شان مردم خواهد بود و حتی یکی از نمایندگان درخواست کرد بدون مصلحت اندیشی از روسای جمهور سابق مانند خاتمی دعوت شود اما آقای روحانی واکنشی به این خواست نمایندگان نداشتند و وارد این مباحث نشدند. او تاکید داشت که از فضای انتخابات عبور کرده ایم و باید به فضای عقلانیت و اعتدال که بر خودمحوری و افراط گری غالب شده، بها دهیم.