رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره ملاقات با اوباما در سفر به نیویورک گفت: فعلا در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رییس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنیای سیاست همه چیز امکانپذیر است اما در عین حال موضوع امریکا یک موضوع خاصی است؛ شرایط خاصی دارد و بین ایران و امریکا سالیان دراز تخاصم و تنش وجود داشته است. اراده دولت من بر این است که سطح تخاصم و تنش را پایین بیاوریم و شرایط را برای اینکه دو ملت بتوانند به هم نزدیکتر شوند، فراهم کنیم.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ حسن روحانی رئیس جمهور در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی" ان بی سی" آمریکا، به سوالات مختلف این شبکه در زمیه بین المللی و منطقه ای پاسخ داد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه باید توسط مردم و دولت‌های منطقه انجام گیرد، تاکید کرد: دورانی که قدرت‌های نظامی بزرگ برای ملت‌ها و مناطق دیگر تصمیم می‌گرفتند، به پایان رسیده و امروز باید به افکار عمومی ملت‌ها و دولت‌ها احترام گذاشت.

حجت الاسلام حسن روحانی در این گفت وگو با تشریح مهمترین مواضع دولت و ملت ایران در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین المللی از جمله تروریسم و چگونگی برخورد موثر با آن، گفت: تروریسم به هر شکل و نامی، می‌تواند تهدیدی برای صلح، آرامش، زندگی انسانها و تهدید بزرگ برای توسعه باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه برای مبارزه با تروریسم باید به ریشه‌های مساله پرداخت، افزود: اگر در منطقه ما مشکلی وجود دارد مردم و دولت های منطقه بیشتر از دیگران مشکل را حس می کنند و ریشه های آن را می شناسند تا دیگرانی که هزاران کیلومتر با این منطقه فاصله دارند؛ تجربه سالیان دراز هم نشان داده که در مبارزه با تروریسم موفقیتی نداشته اند.
روحانی با تاکید بر اینکه ‘دیگران اگر می خواهند مساله تروریسم حل شود باید به فکر کمک باشند نه رهبری’، گفت: اگر بناست در این منطقه تروریسم از بین برود لازمه اش این است که ملت های منطقه در کنار دولت های خود باید تصمیم بگیرند و برنامه ریزی کنند و دیگران هم اگر علاقه مند بودند، می توانند در این راه کمک کنند.

رییس جمهوری ادامه داد: یکسال از زمانی که در سازمان ملل با جهانیان حرف زدم و گوشزد کردم که معضل بزرگ، خشونت و افراط گری است و باید جهانی عاری از خشونت و افراطی گری داشته باشیم، گذشته است و فکر می کنم آنچه سال گذشته گفته شد، امروز با وضوح بیشتری در منطقه ما و در سراسر جهان دیده می شود.
رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه همه جهانیان نیازمند امنیت، آرامش، ثبات و هم زیستی مسالمت آمیز هستند، اظهار امیدواری کرد: رهبران و نمایندگان کشورهای جهان که در هر سال در سازمان ملل گردهم می آیند، بتوانند برای معضلات جهانی و از جمله امنیت و ثبات فکر جدی و عاجلی انجام دهند.
روحانی در پاسخ به پرسشی درباره پدیده تروریسم و خطرات آن، گفت: امروز متاسفانه در منطقه ما گروه های تروریستی، آرامش را از مردم گرفته و زندگی مردم را با مشکلاتی مواجه می کنند و میلیونها نفر را از خانه های خود آواره کرده اند.
رییس جمهوری با بیان اینکه اسلام و همه ادیان بزرگ آسمانی مردم را به صلح، برادری، دوستی و عدالت دعوت کرده اند، افزود: هر فردی که در جهان دیگران را می ترساند و به جان و مال مردم آسیب می رساند نه تنها از اسلام فاصله زیادی دارد بلکه از همه ادیان آسمانی فاصله بسیار زیادی دارد آن هایی که امروز در این منطقه جنایت می کنند و نامی از اسلام می برند حتما به دروغ چنین ادعایی را مطرح می کنند. بین عمل آنها و احکام اسلامی، هیچگونه سازگاری وجود ندارد.
رییس جمهوری گفت: در عراق و سوریه قرنها مردم مسلمان، مسیحی، یهودی و ادیان و افکار دیگر با آرامش کنار یکدیگر زندگی می کردند و امروز متاسفانه با جنایات تروریست ها، راحتی و آسایش مردم سلب شده است لذا بی تردید آنهایی که بی گناهان را با وحشی گری و بربریت از بین می برند به هیچ عنوان با اسلام نسبتی ندارند.
روحانی در پاسخ به پرسشی درباره تصاویر اعدام و گردن زدن مردم توسط داعش و اعدام تبعه آمریکایی توسط آنها با بیان اینکه چه کسی می تواند کشته شدن انسان بیگناهی راتحمل کند، گفت: از نظر ما فرقی نمی کند که آن انسان بیگناه مسلمان، مسیحی، یهودی و یا پیرو هر دین دیگری باشد و یا حتی تابعیت چه کشوری را داشته باشد.
رییس جمهوری تصریح کرد: از دیدگاه معارف و فرهنگ اسلام، کشتن یک بیگناه به منزله کشتن انسانیت است و بنابراین کشتن بیگناهان مایه شرمساری برای آنان و موجب تاسف و نگرانی برای همه انسانها است.
روحانی تصریح کرد: توحش و گردن زدن در دنیای امروز هیچ مفهوم و معنایی ندارد جز اینکه گروهی می خواهند برای منافع دیگران یا برای منافع خود، انسانیت را زیر پا بگذارند.
حجت الاسلام روحانی در پاسخ به پرسشی درباره تحرکات اخیر دولت آمریکا برای مبارزه با داعش و تروریست ها، گفت: منطقه ما و جامعه بشری سالیان دراز است که با معضلی به نام افراطی گری،خشونت و تروریسم مواجه است و آمریکایی ها و دیگران سالیان درازی است که ادعا می کنند با تروریسم مبارزه می کنند اما سوال این است که چرا تاکنون موفق نبوده اند؟ چرا از سال ۲۰۰۱ تاکنون در افغانستان و عراق ناموفق بودند و چرا مشکلات و ناامنی ها بیشتر شده است؟
روحانی در ادامه به راه های مبارزه با تروریسم پرداخت و گفت: برای مبارزه با تروریسم باید فضایی که تروریست ها در آن زیست می کنند برای آنها ناامن بشود یعنی کسی آنها را به محله و به خانه راه ندهد و مردم با آنها همکاری نکنند، این نخستین قدم و شرط برای مبارزه با تروریسم است و باید به مردمی که مورد هجمه و فشار تروریسم قرار گرفته اند، کمک شود.
رییس جمهوری اضافه کرد: از ارتفاع ۱۰ هزار پایی و ۱۵ هزار پایی با هواپیمای با خلبان و یا بدون خلبان هدفی را درست و یا نادرست بمباران کردن، راه حل درستی برای مبارزه با تروریسم نیست.
وی ادامه داد: در افغانستان و پاکستان و مناطق دیگر این بمباران ها مشکلی را نتوانست حل کند؛ البته ممکن است جایی و در شرایطی نیاز به بمباران هم باشد اما این مساله باید با اجازه مردم و دولت آن کشور انجام شود.
وی تاکید کرد: بدون هماهنگی با دولت و رضایت مردم آن کشور این کار مبارزه با تروریسم نیست و نام دیگری دارد که به آن تجاوز می گویند.

حجت الاسلام روحانی در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر حملات هوایی آمریکا علیه داعش در عراق، گفت: همه می دانند که در عراق چه قدرتی بود که نگذاشت داعش به بغداد یا سامرا برسد و چه قدرتی بود که فرسنگها مانده به بغداد جلوی آنها را سد کرد.
وی ادامه داد: زمانی مردم عراق داعش را از بغداد دور کردند، آمریکا می گفت من در مساله عراق مداخله ای نخواهم کرد و حتی تصمیمی هم به بمباران هوایی نداشت.
رییس جمهوری افزود: خوب است مردم امریکا این پرسش را مطرح کنند، این گروه های تروریستی که سالهاست در این منطقه مشغول کشتارند چرا دولت امریکا علیه آنها سخنی نگفته و علیه آنها اقدامی انجام نداده است و فقط زمانی که تحت فشار افکار عمومی مردم آمریکا قرار گرفت، تصمیم گرفت به بمباران های بی حاصل و کم اهمیت اقدام کند.
روحانی، بهترین کار برای مقابله با داعش را کمک به مردم و دولت های منطقه عنوان کرد و گفت: باید مردم عراق و نیروهای مسلح عراق با این تروریستها بجنگند و همه در این راه به ارتش و مردم عراق کمک کنند؛ در سوریه هم اگر قصد و نیت کمک وجود دارد باید به نیروهایی که متعلق به آن کشور است و با گروه های تروریستی می جنگند، کمک شود.
حجت الاسلام روحانی، راه حل اساسی برای مباررزه با گروه های تروریستی را ‘تقویت مردم’ دانست و تاکید کرد: جامعه قوی و با فرهنگ بلند و با روحیه، می تواند مشکلات خودش را حل کنند. مردم عراق و سوریه مردم بسیار بزرگی با سابقه تمدنی هزاران ساله هستند و باید از آنها پرسید که چه می خواهند نه اینکه پیشاپیش برای آنها نسخه پیچیده شود.
رییس جمهوری ادامه داد: دولت امریکا بعد از اینکه یک تبعه آن کشور سربریده شد به فکر جنگ با تروریسم افتاد.
وی افزود: اگر می خواهیم با تروریسم بجنگیم راهش این است که برای همه مردم جهان و همه آنهایی که بدون گناه مورد حمله تروریست ها قرار می گیرند، مانند اتباع خودمان دلسوزی کنیم از نظر ما تبعه عراقی یا سوری یا فلسطینی یا لبنانی که مورد حمله تروریست ها قرار بگیرد مثل آن است که یک تبعه ایرانی مورد حمله قرار گرفته است.
روحانی گفت: ما مقابله با تروریسم را زمانی شروع نکردیم که آنها یک تبعه ایرانی را کشته باشند. وقتی مشاهده کردیم که تروریست ها در سوریه یا غزه و عراق مردم را می کشند، احساس مسئولیت کردیم.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: برای من همان قدر تاسف انگیز است وقتی ببینم یک آمریکایی بیگناه کشته می شود یا اینکه یک ایرانی بیگناه یا اینکه یک عراقی بیگناه، ما باید به انسانها به عنوان همنوع و به عنوان کسانی که همه آنها حق حیات دارند نگاه کنیم؛ نباید بین تبعه این کشور و آن کشور فرق گذاشت.
حجت الاسلام روحانی با انتقاد از روش و شیوه برخی کشورهای غربی که ادعای مبارزه با گروه های تروریستی در عراق و سوریه دارند، اظهار داشت: در یکسال گذشته در سوریه و عراق یک انتخابات مهم و بزرگ برگزار شده و همه باید به انتخاب، نظر و افکار مردم احترام بگذارند.
وی ادامه داد: مگر می توان با عنوان مبارزه با تروریسم، بدون اجازه مردم عراق، بدون درخواست دولت عراق وارد این کشور شد؟ در همه این امور باید با دولت آن کشور و مردم آن کشور هماهنگ بود.
روحانی افزود: آیا گروه های تروریستی که امروز در عراق هستند دیروز در سوریه جنایت نمی کردند؟ و امروز همزمان هم در عراق و هم در سوریه جنایت نمی کنند؟ مگر جنایت در این سرزمین یا آن سرزمین فرق می کند؟ مگر مرز جغرافیایی می تواند ماهیت موضوع را تغییر دهد؟ تروریسم، تروریسم است و ترور چه در عراق انجام بگیرد و چه در اروپا و آمریکا، محکوم است.
حجت الاسلام روحانی گفت: مردم متمدن ایران در برابر درخواست هر ملتی که از ما بخواهد علیه تروریسم اقدامی انجام دهیم، برای کمک به آن مردم اقدام لازم را انجام خواهیم داد.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره عدم حضور ایران در اجلاسی که به نام ‘ائتلاف علیه تروریسم’ تشکیل شده است، گفت: تاکنون ائتلاف های متعدد را تشکیل دادند اما بعد از مدتی ناچار شدند بدون دست یافتن به نتیجه ای، از منطقه خارج شوند. ما در برابر تروریسم ضمن انجام وظایف انسانی خود، نسبت به همسایگان مان نیز احساس مسئولیت می کنیم.
روحانی با تاکید بر اینکه دولت ایران یک دولت مسئول است و نسبت به مردم منطقه احساس مسئولیت و احترام می کند، گفت: این ائتلاف کمی مضحک است زیرا در داخل این ائتلاف کسانی هستند که این گروه های تروریستی را بوجود آورند و در داخل این ائتلاف کشورهایی هستند که پول این گروه ها را تامین می کردند و هنوز هم می کنند.
وی افزود: در داخل این ائتلاف کسانی هستند که حمایت های سیاسی و حتی تسلیحاتی از این گروه های تروریستی کردند؛ با این شرایط چه کسی باور می کند آنهایی که اینها(تروریستها) را بوجود آوردند و کمک و هدایت کردند و اطلاعات و تجهیزات به آنها دادند امروز بخواهند مبارز واقعی علیه آنها باشند؟ ما تردید و شک فراوانی نسبت به نیت آنها داریم اما در کنار ملت عراق و سوریه، فلسطین، لبنان و افغانستان برای مبارزه با تروریسم خواهیم بود.
رییس جمهوری در پاسخ به اینکه چه کسانی از گروه های تروریستی حمایت می کنند، گفت: این کاملا واضح و روشن است که سلاح آنها متعلق به کجاست؟ افراد تروریستی که از همه کشورهای دنیا آمده اند؛ از چه راهی وارد شده اند و در کدام کشور آموزش دیده اند؛ فکر نمی کنم بدست آوردن این اطلاعات خیلی مشکل باشد؛ این قدر آشکار است که نیاز به سرویس های اطلاعاتی هم ندارد.
روحانی افزود: قرار بود هر پولی در دنیا برای تروریسم مصرف می شود را بتوان دنبال کرد و کمیته هایی در سازمان ملل مامور این کار بودند؛ از آنها بپرسید پول تروریست ها از کجا تامین شده است.
حجت الاسلام روحانی با طرح این پرسش که اگر واقعا هدف، مبارزه با تروریسم است این گروه های تروریستی سالهاست در منطقه در حال جنایت هستند پس چرا حالا به این فکر افتاده اند،گفت: هدف نهایی آنها برای ما روشن نیست؛ آنهایی که رهبری این ائتلاف را به عهده گرفتند سوابق خوبی در این منطقه برجا نگذاشتند و مردم منطقه تردیدهای فراوانی نسبت به نیت های آنان دارند.
رییس جمهوری درباره توجه به نقش ایران در مبارزه با تروریسم نیز گفت: ایران یک کشور مسئولی است که سالها در حال مبارزه با تروریسم است؛ در واقع ایران قربانی تروریسم است؛ بنابراین مردم و دولت ایران علیه تروریسم به وظیفه خود عمل می کنند.
روحانی با بیان اینکه ما هیچوقت حمایت های خود را از مردم عراق یا دیگر ملتها دریغ نکردیم،افزود: همه می دانند آن کسی که در عراق توانست در برابر داعش بایستد هواپیما و بمب نبود، فتوای مرجعیت بزرگ اسلامی در عراق بود که توانست جلوی داعش را بگیرد لذا نیاز به فتوا داریم، نیاز به نیرویی داریم که ملتها را بسیج بکند؛ نیاز به کلامی داریم که آن کلام بتواند میلیونها انسان را به حرکت در بیاورد؛ نیاز به سخنی داریم که آن سخن مورد اعتماد مردم باشد.
وی ادامه داد: ما در عراق دیدیم یک مرجع تقلید بنام آیت الله سیستانی چگونه با فتوا شرایط عراق را کاملا دگرگون کرد.
رییس جمهوری درباره مشاوره و حضور برخی فرماندهان نظامی ایران در عراق، گفت: هر کمکی که دولت عراق از ما بخواهد بر علیه تروریسم انجام می دهیم و آن را رسما اعلام کردیم.
وی افزود: در اولین روزهایی که گروه هایی تروریستی وارد موصل شدند با آقای مالکی صحبت کردم و گفتم ما از هر نظر آماده ایم به دولت و مردم عراق در برابر تروریست ها کمک کنیم؛ ممکن است فرماندهان نظامی ما هم به عراق رفت و آمد داشته و مشاوره هم بدهند. هر کمکی از دست ما برآید برای اینکه تروریسم در این منطقه ریشه کن بشود انجام می دهیم، البته در چارچوب خواست مردم و دولت های منطقه و مقررات بین المللی.
روحانی درباره اینکه آیا ایران در عراق نیروی زمینی دارد، گفت: ما نیروی زمینی در عراق نداریم؛ نیازی نبوده، نه ارتش عراق از ما درخواست کرد، نه مردم عراق؛ فکر نمی کنم مردم، دولت و ارتش عراق نیاز داشته باشند و از ما درخواست نیرو کنند. تاکنون چنین درخواستی مطرح نشده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه عتبات مقدسه یعنی شهرهای مذهبی همه شیعیان و مسلمان جهان و بغداد اگر در خطر باشد این خط قرمز ما است، تصریح کرد: برای اینکه این شهرها به اشغال تروریست ها در نیایند از هر توانی استفاده خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت بغداد به دست تروریسم ها بیافتد و یا شهرهای مقدسی مثل کربلا و نجف در اشغال تروریست ها قرار بگیرد.
حجت الاسلام روحانی درپاسخ به پرسشی درباره هماهنگی ایران و آمریکا برای پرواز هواپیماهای آمریکایی بر ضد داعش گفت: اگر هماهنگی را با ارتش عراق و دولت عراق انجام دهد این هماهنگی کافی است و اگر هم بدون هماهنگی انجام بدهد از نظر ما محکوم است؛ اساسا فکر نمی کنم نیازی به این موضوع باشد؛ اگر بخواهیم کمکی انجام دهیم این کمک را به مردم، دولت و ارتش عراق انجام می دهیم.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حمایت ایران از اعزام نیروی زمینی آمریکا به عراق، گفت: ما که حتما حمایت نمی کنیم و این کار را نادرست می دانیم برای اینکه تجربه گذشته نشان داده که این نیروها کارایی لازم را ندارند؛ وقتی در عراق بودند نیز هر روز انفجار در عراق رخ می داد؛ وقتی نتوانستند شهر فلوجه را از تروریست ها پس بگیرند حالا چطور می خواهند با یک نیروی کم شمار، کار بزرگ زمینی انجام بدهند.
روحانی در پاسخ به پرسشی درباره گفت وگوی ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات هسته ای درباره داعش گفت: مذاکرات اصلی ما با آمریکا و یا با هر یک از کشورهای ۱+۵ برای موضوع هسته ای است اما در حاشیه آن ممکن است هر گفت و گویی انجام بگیرد اما در خصوص مبارزه با تروریسم نیازی نمی بینیم با امریکا مذاکره کنیم و با آنها همکاری داشته باشیم اما به دنبال فعالیت درچارچوب خواست مردم و دولت عراق هستیم.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات هسته ای و موانع اصلی این مذاکرات تاکید کرد: از طرف ایران این تصمیم جدی است که ما مذاکرت را ادامه دهیم و این اراده قاطع در طرف ایران وجود دارد که مسایل هسته ای را با مذاکره به حل وفصل نهایی برساند.
وی با تاکید بر اینکه ما راهی جز مذاکره نمی دانیم و نمی بینیم، افزود: برخلاف بعضی ها که می گویند روی میز ما خیلی چیزها قرار دارد و خیلی شلوغ است، میز ما شلوغ نیست و فقط صفحه های منطق، مذاکره، استدلال و تعامل وجود دارد.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: معتقدیم در مساله هسته ای راه روشن است؛ همچنان معتقدیم و تردید نداریم که با مذاکره، مسائل حل و فصل می شود؛ ممکن است نسبت به زمان آن بحث باشد که امروز یا فردا اما در این که تنها راه حل مساله هسته ای مذاکره است و با مذاکره به حل و فصل نهایی خواهد رسید هیچ تردیدی نداریم؛ بحث آن است که در چه زمانی ما به توافق نهایی خواهیم رسید.
حجت الاسلام روحانی در پاسخ به پرسشی درباره بازداشت خبرنگار آمریکایی و همسرش گفت: به هر حال این همه زندانی در دنیا هستند و تعدادی ایرانی هم توسط امریکایی ها در زندان به سر می برند؛ ممکن است افرادی هم در ایران زندانی باشند و ممکن است افرادی به دلایل امنیتی و یا غیرامنیتی در چارچوب مقررات قوه قضاییه احضار و دستگیر شوند و مورد بازجویی قرار بگیرند و پروسه قضایی روی پرونده آنها انجام بگیرد.
وی ادامه داد: مگر تعجب دارد که پرونده فردی در پروسه قضایی به دلیل اتهاماتی مورد رسیدگی قرار گیرد؛ مطمئن هستم دستگاه قضایی ایران در چارچوب قانون و مقررات و عدالت پرونده ها را رسیدگی خواهد کرد.
روحانی در پاسخ به اینکه یکی از آنها شهروند آمریکایی است، گفت: آنچه من به عنوان رییس جمهوری ایران از وزیر دادگستری که عضو کابینه من و رابط دولت با قوه قضاییه است همیشه پیگیری می کنم، نداشتن مشکل برای همه زندانیان است.
وی ادامه داد: برای ما فرق نمی کند که زندانی دارای چه سمتی است و یا برای چه رسانه ای کار می کند؛ برای ما مهم این است که قانون و مقررات ما نسبت به همه زندانیان دقیقا اجرا شود. رییس جمهوری مسئول آن است که قانون اساسی کشور به دقت عمل و اجرا شود.
رییس جمهوری در ادامه درباره شرایط جامعه ایران در یکسال گذشته و منشور حقوق شهروندی نیز گفت: فکر می کنم تحولات بسیار زیادی در این یکسال انجام شده است؛ امروز در جامعه ما آرامش و نشاط بیشتری وجود دارد؛ از لحاظ سیاسی، همه جناح ها فعال تر از گذشته در حال فعالیتند؛ در دولت من نمایندگان همه جناح ها و احزاب معروف سیاسی حضور دارند.
وی با بیان اینکه دولت من فراجناحی و فرا حزبی است، افزود: از همه احزاب جناح ها در این دولت حضور دارند. فضای امروز دانشگاه های ما از گذشته بهتر است؛ همه سازمان های مردم نهاد در ایران فعالیت بسیار خوبی دارند و لایحه ای برای حقوق آنها در حال آماده شدن است که تقدیم مجلس می کنیم.
رییس جمهوری ادامه داد: در مورد حقوق شهروندی، منشوری را تهیه کرده و در منظر افکار عمومی و حقوقدانان قرار دادم؛ نظرات بسیاری برای تکمیل آن منشور آمده و آنها را اصلاح کردیم و در آینده نزدیک آن منشور، منتشر خواهد شد. اجرا و عمل به همه مواردی که در منشور حقوق شهروندی آمده است را هم دنبال می کنیم.
روحانی گفت: امروز در انتقاد از دولت نه تنها کسی با مانعی مواجه نمی شود بلکه بنده و همه اعضای دولت انتقادکنندگان را تشویق می کنیم؛ حتی بعضی از سخنانی که منصفانه هم نیست نسبت به آن عکس العملی نشان نمی دهیم.
وی ادامه داد: ما از هیچ رسانه و سخنرانی شکایت نکردیم و کاملا افتخار می کنیم که در کشور ما همه نظرات خودشان را آزادانه بیان می کنند.
رییس جمهوری افزود: در این دولت انجمن های تخصصی بسیار فعال شده اند و تقریبا هر کار مهمی که می خواهیم انجام دهیم پیش از آن با انجمن های تخصصی مشورت می شود.
وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی در ایران بسیار فعال تر از گذشته است، ادامه داد: بنابراین شرایط اجتماعی بیش از آن چیزی است که من یک سال پیش فکر می کردم؛ البته به این معنا نیست که ما به پایان راه رسیدیم، راه طولانی تری در پیش داریم و در سه سال باقیمانده با حمایت مردم و همه نخبگان و فرهیختگان جامعه، این راه را ادامه می دهیم.
رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره ملاقات با اوباما در سفر به نیویورک گفت: فعلا در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رییس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنیای سیاست همه چیز امکانپذیر است اما در عین حال موضوع امریکا یک موضوع خاصی است؛ شرایط خاصی دارد و بین ایران و امریکا سالیان دراز تخاصم و تنش وجود داشته است.
روحانی خاطرنشان کرد: اراده دولت من بر این است که سطح تخاصم و تنش را پایین بیاوریم و شرایط را برای اینکه دو ملت بتوانند به هم نزدیکتر شوند، فراهم کنیم.
وی افزود: به اعتقاد من، ملت ایران یک ملت بسیار بزرگ با سابقه تمدن بسیار عظیم است و امروز مردم امریکا هم مردمی فعال در صحنه علمی، فرهنگی و اقتصادی هستند.
وی با بیان اینکه رابطه نزدیک این دو ملت می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، خاطرنشان کرد: رابطه نزدیک تر می تواند راه های جدیدی را پیش روی سیاستمداران آمریکا بگذارد؛ به هر حال معتقدم به آینده باید بیشتر نگاه کنیم تا گذشته.
حجت الاسلام روحانی در پاسخ به این پریسش که می توانید پیش بینی کنید رییس جمهوری امریکا به ایران سفر کند نیز گفت: به هر حال این عدم رابطه و شرایط ایران و آمریکا تا قیامت که نخواهد بود. به هر حال زمانی در یک شرایط مناسبی، در دوره این دولت یا دولت بعدی و یا بعد از آن، مساله ایران و آمریکا حل خواهد شد و اینگونه نیست که ۱۰۰ سال دیگر هم همینطور باشد.
رییس جمهوری تصریح کرد: نکته مهم این است که ما باید به فکر منافع مردم خود و منافع جهان باشیم؛ آمریکا هم باید به فکر منافع خود و جهان باشد.
وی افزود: معتقدم بسیاری از واقعیت های ایران در رسانه ها برای مردم امریکا دگرگون تشریح شده است، لذا وظیفه شما در رسانه ها این است که واقعیت های ایران را به مردم امریکا معرفی کنید.
روحانی خاطرنشان کرد: در شرایطی که منافع ایران بر این قرار بگیرد که شرایط روابط با امریکا تغییر کند، آن روز هر دولتی در ایران سرکار باشد قاعدتا بر مبنای منافع کشور تصمیم می گیرد.

رییس جمهوری افزود: در طول یکسال گذشته برخی رفتارها از مقامات آمریکایی مشاهده کردم که می توانست رفتار بهتری باشد و شرایط بهتری را بوجود بیاورد.
روحانی تاکید کرد: ما نباید شرایط گذشته را به عنوان تنها مسیر برای آینده مد نظر قرار دهیم، ما باید منافع دو ملت و همه جهان را به عنوان راه پیش رو مد نظر قرار دهیم.

رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که چه پیامی خطاب به مردم آمریکا دارید، گفت: آنچه می خواهم به مردم آمریکا بگویم این است که ما باید بیشتر به فکر مسائل مهم و منافع ملت های جهان باشیم و بگونه ای حرکت کنیم که کوتاه ترین، پر منفعت ترین و کم هزینه ترین راه را انتخاب کنیم.

منبع:خبرگزاری دانشجو