روحانی در مراسم رژه یگان‌های نمونه ارتش جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: همه از ارتش ایران بیاموزند و به‌دنبال فتنه در منطقه نباشند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز به‌مناسبت 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در مراسم رژه یگان‌های نمونه ارتش در جوار حرم مطهر رهبر کبیر انقلاب اسلامی، گفت: روز ارتش را به تمامی خانواده شهدا، آزادگان و همه خانواده‌های ایثارگر ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج قهرمان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
وی افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران از آستانه روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز در همه صحنه‌های مهم پیوند خود را با ملت نشان داد و فداکاری خود را در برابر ارزش‌های بزرگ اسلامیت، ایرانیت و جمهوریت به‌خوبی نشان داده است.
روحانی خاطرنشان کرد: آن روز که در آستانه پیروزی نهضت اسلامی بودیم، اگر ارتش به ندای امام راحل پاسخ مثبت نمی‌داد، انقلاب به این سادگی و سهولت به پیروزی نمی‌رسید.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ارتش میان دوراهی خواست یک رژیم نامشروع به‌ظاهر حاکم بر این کشور و همچنین استعمارگران به‌ویژه آمریکا از یک طرف و از طرف دیگر خواست یک ملت و خواست امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب این دومی را انتخاب کرد و مورد تجلیل امام راحل قرار گرفت.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: ارتش در روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم همواره برای دفاع از نظام و کشور در صحنه مقاومت و ایستادگی کرد.
وی در ادامه گفت: یادمان نخواهد رفت در آن روزهای غربت جمهوری اسلامی ایران و توطئه گروهک‌ها در منطقه غرب کشور پایگاه هوانیروز کرمانشاه و قهرمانانی چون خلبان کشوری و شیرودی و پایگاه هوایی تبریز و فرماندهی شهید فکوری در صف اول ایستادگی کردند. آنها نگذاشتند امام و ملت تنها بمانند.
روحانی اظهار داشت: در روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تحرک گروهک‌ها و آن‌گاه که توطئه‌ منطقه‌ای و بلکه جهانی علیه این ملت طراحی شد و تجاوز عفلقیان آغاز شد، این نیروهای سه‌گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج بودند که در برابر تهاجم بیگانگان ایستادگی کردند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ملت بزرگ ایران عملیات مهم ثامن‌الائمه(ع) را که دل امام و ملت بزرگ را خشنود کرد و موجب شکست دشمنان شد از یاد نمی‌برند، گفت: عملیات مهم بستان، عملیات بزرگ فتح‌المبین، عملیات بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر که ارتش جمهوری اسلامی ایران کنار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و بسیج توانستند قهرمانی‌های بزرگی را از خود خلق کنند.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ما به همه آن جوانمردی‌ها و دلاوری‌ها درود می‌فرستیم. به همه آنهایی که در صحنه جنگ و در مسیر دفاع از استقلال این کشور ایستادگی کردند،‌ از صیاد شیرازی‌ها، فلاحی‌ها، نامجوها، ستاری‌ها، بابایی‌ها، همه شهیدان، همه سرداران، همه دلاوران و خانواده‌های آنها درود می‌فرستیم و به همه عزیزانی که در راه دفاع مقدس فداکاری کردند، به تلاش آنها و ایثار آنها ارج می‌نهیم.
وی در ادامه گفت: هر جا امام و رهبری معظم انقلاب دستوری دادند، فرمانی دادند، مسیری را برگزیدند، ارتش جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم اطاعت بود. آن‌گاه که امام فرمود و در وصیت‌نامه خودشان تأکید کردند که نیروهای مسلح در احزاب و گروه‌ها و جناح‌ها و در بازی‌های سیاسی وارد نشوند، ارتش امتحان بسیار خوبی را در تاریخ انقلاب از خود نشان داد.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ارتش تنها مظهر اقتدار ملی نیست و ارتش مظهر نظم و انضباط است، گفت: ارتش مظهر مدنیت است. ارتش مظهر سلامت اداری است. ارتش مظهر سلامت اقتصادی است و ارتش مظهر فراجناحی بودن و فراحزبی بودن، اسلامی بودن، دینی بودن و ملی بودن است.
روحانی با ابراز "هر مقدار نیروهای مسلح ما از گروه و جناح و حزب فاصله بگیرند، در قلب مردم بهتر جای می‌گیرند و اعتماد ملی نیروهای مسلح میان مردم بیشتر و بیشتر خواهد شد" خاطرنشان کرد: امروز ارتش مایه آرامش ملت و بالاتر از آن مایه آرامش ملت‌های منطقه است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز دلاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از خلیج فارس تا خلیج عدن از دریای عمان تا دریای مدیترانه، آب‌های آزاد، اقیانوس‌ها با پرچم به اهتزاز درآمده جمهوری اسلامی ایران دلاورانه حضور خود را در دریاها ثبت می‌کنند، اما این حضور برای امنیت کشورهای ساحلی و کشتیرانی و امنیت راه‌ها و آبراه‌های دریایی است.
وی در ادامه گفت: هیچ‌کس نگران حضور ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی نیست. هیچ‌یک از ملت‌های منطقه نگران حضور ارتش و سایر نیروهای مسلح در مرزهای جمهوری اسلامی ایران نیستند. رزمایش ارتش یا رزمایش سپاه مایه آرامش مردم منطقه است.
روحانی با تأکید بر "دکترین ما دکترین نظامی و جنگ نیست" گفت: دکترین ما دکترین نظامی و دفاعی است. همواره استراتژی ما استراتژی بازدارندگی فعال است. بازدارندگی برای استقرار صلح و امنیت در کشور و در کشورهای منطقه، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سایه خودباوری، در سایه خوداتکایی، در سایه نوآوری، امروز بزرگ‌ترین نیروی مقتدر مسلح در این منطقه هستند، اما این قدرت بزرگ نظامی هدفش صلح و امنیت است، نه تجاوز، نه حمله به مظلومان و نه حمله به کودکان.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: این نیروهای مسلح همواره در پی دفاع از مظلومان هستند. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ارتش جمهوری اسلامی ایران یک نمونه ارتش مقتدر و نیروی مسلح مقتدر و صلح‌خواه در منطقه هستند.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه از ارتش ایران دیگران بیاموزند و دنبال فتنه در این منطقه نباشند، گفت: به کودکان مظلوم حمله نکنند، به پیرمردان و پیرزنان حمله نکنند. در کشور یمن، حمله به مظلومان برای کسی افتخار نمی‌آفریند، حمله به مردم مظلوم ننگ دو جهان را برای متجاوزان به وجود خواهد آورد.
وی در ادامه گفت: چرا از این فرصت استفاده نمی‌کنند؟ فرصتی که ملت ما به وجود آورده، فرصتی است که نیروهای مسلح ما به وجود آوردند. چرا دست دوستی، برادری، آشتی به‌سوی ملت‌های دیگر دراز نمی‌کنند؟
روحانی خاطرنشان کرد: کمک مالی و تسلیحاتی به تروریست‌ها در سوریه و لبنان و عراق به چه معناست؟ بمباران مردم مظلوم و بی‌گناه یمن به چه معناست؟ دنبال چه هدفی می‌گردید؟ آیا کشتن کودکان برای شما قدرت‌آفرینی می‌کند؟ برای شما اقتدار به وجود می‌آورد؟ شما بذر کینه را در دل مردم منطقه نشاندید و پاسخ آن را دیر یا زود خواهید دید.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح این سرزمین علی‌رغم قدرت و اقتدارشان، هدف‌شان صلح و امنیت در سراسر این منطقه است.
وی با اشاره به اینکه ارتش استوار و سپاه پایدار و بسیج قهرمان همه در خط فرمانده معظم کل قوا در پی ایجاد آرامش برای مردم خود و مردم منطقه هستند، گفت: ما علی‌رغم قدرت تابع قانون هستیم. اینکه شما می‌بینید در فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ما راه مذاکره را انتخاب کرده‌ایم، خواستیم به دنیا و منطقه نشان دهیم که هیچ مشکلی در این منطقه و در جهان نیست که پای میز منطق و مذاکره حل نشود. خواستیم به دنیا بگوییم که یک ملت مقتدر اجرای قانون را افتخار خود می‌داند.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: ما همه مقررات بین‌المللی برای صلح‌آمیز بودن و برای اعتماد جهانی در فناوری صلح‌آمیز را انجام خواهیم داد، اما ملت بزرگ ما اهل تجاوز نیست و هیچ‌گاه تجاوزی را نخواهد پذیرفت.
روحانی اظهار داشت: ملت بزرگ ما راه توسعه خود را ادامه خواهد داد. امسال سال همدلی و همزبانی، همکاری، هماهنگی کنار یکدیگر است.
رئیس‌جمهور با اعلام "همواره نیروهای مسلح ما کنار مردم بودند، همدل با مردم و دولت بودند" گفت: امسال شعار سال ظهور و بروز بیشتری خواهد داشت. همه ما با وحدت و انسجام بیشتر از منافع ملی خود دفاع می‌کنیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف دلاوران ما، هدف امیران ما، سرداران نظامی و دفاعی ما با سرداران دیپلماسی ما یک چیز است و آن صلح و امنیت، اقتدار مشروع، دفاع از منافع و حقوق ملی و کمک به مظلومان منطقه و مظلومان عالم است.(+)

"Our President, analytical news site"