روحانی با بیان اینکه مجلس معمولا با دولت همکاری دارد، تاکید کرد: رسانه ملی حاضر به تشریح خدمات دولت نیست، دولت از لحاظ تبلیغاتی تنهاست؛ صداوسیما باید در چارچوب قانون اساسی فعالیت داشته باشد ولی برخلاف قانون اساسی عمل می‌کند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ نشست شورای اداری استان اردبیل دقایقی پیش با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی آغازشد؛ این نشست با حضور استاندار, نماینده ولی‌فقیه در استان، مسئولان استان اردبیل و جمعی از اعضای هیئت دولت برگزار شد.

رئیس‌جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود اظهار کرد: بسیار خداوند را شاکر هستم که به بنده و هیئت همراه توفیق داد در این ۲ روز محضر مردم عزیز، ولایت‌مدار، عاشق خاندان اهل بیت(ع) و قهرمان اردبیل باشم.

وی افزود: لازم می‌دانم از استقبال گرم و میهمان‌نوازی صمیمانه مردم بسیار خوب استان اردبیل قدردانی کرده و از اینکه فرصت نشد در شهرهای مختلف استان در محضر مردم باشم اظهار تاسف کرده و از مردم این شهرستان‌ها عذرخواهی می‌کنم؛ البته با فرستادن وزرا و معاونان به این شهرستان‌ها خواسته‌ها و مطالبات مردم را از زبان آن‌ها شنیده و گزارشی تهیه کرده‌ام که امروز گزارشات و مطالبات مردم شهرستان‌ها را رویت کردم.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: هدف از تلاش دولت از سفرهای استانی بر این مبناست که کارهایی که امکان‌پذیر بوده و در توان دولت است با هم مطرح کرده و اجرایی و عملیاتی کنیم، هدف دولت این بوده که طرح‌های بزرگی که دولت یازدهم آغاز کرده است را تا پایان عمر دولت اجرایی و یا بخش عمده‌ای از آن عملیاتی و اجرایی شود.

وی تصریح کرد: اگر دولت بگوید که بخشی از راه‌آهن حذف شود شاید امکان آن که دولت یازدهم بتواند این بخش را تکمیل کند نیست، وگرنه هر مقدار استفاده بیشتر از این به نفع مردم و کشور است، امکانات دولت محدود بوده و باید با توجه به این امکانات محدود برنامه‌ریزی‌ها انجام شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در مورد راه‌آهن میانه و اتصال آن به اردبیل نیاز به فاینانس داریم که تلاش برای اجرایی و عملیاتی شدن آن انجام می‌شود اما در عین حال اجرای این پروژه زمان‌بر است؛ پروژه‌هایی که امکان آن باشد در دولت یازدهم عملیاتی شود به مردم قول آن را می‌دهیم، البته پروژه‌های نیمه‌تمام و ضروری موجود در کشور بسیار است اما باید امکانات دولت مدنظر قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به دیگر پروژه‌های استان اردبیل گفت: پروژه مدرن‌سازی آبیاری که مستلزم زه‌کشی و کانال‌کشی است پیشتر اعلام شده ۸۳ هزار هکتار از اراضی اردبیل را تحت پوشش قرار می‌دهد و تحول بزرگی را در استان ایجاد می‌کند؛ ما بودجه این پروژه را از صندوق توسعه تامین کرده و در تلاشیم که این پروژه امسال عملیاتی و اجرایی شود.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: اساسا دولت طرح‌هایی را که برای کشور حیاتی است، همچون آب که موجودی حیاتی برای کشور محسوب می‌شود، پیگیری می‌کند، البته معضل آب، معضل یک استان نیست تقریبا تمام استان‌های ما کما بیش از این معضل رنج می‌برند ما حتی برای آب آشامیدنی مردم طرح‌های مختلفی را در شورای عالی آب مدنظر قرار دادیم که امیدوار به اجرایی شدن آن هستیم.

وی با بیان اینکه امسال بودجه قابل توجهی را برای آب‌های مرزی اختصاص داده‌ایم، اظهار کرد: ۸ میلیارد دلار برای آب‌های مرزی و ۲ میلیارد برای بخش‌های دیگر مربوط به آب در نظر گرفته شده است، مجموعا ۱۰ میلیارد دلار برای آب‌های کشور اختصاص دادیم که این اعتبار در طول ۴-۵ سال آینده اجرایی و عملیاتی می‌شود.

رئیس جمهور با بیان ایکه معضل آب امروز معضل بزرگی در کشور ما همچون مسئله محیط زیست محسوب می‌شود، گفت: محیط زیست امروزه معضل بسیار بزرگی در توسعه کشور است چراکه توسعه کشور بدون توجه به محیط زیست، ما را به توسعه پایدار نمی‌رساند، عدم توجه به محیط زیست نیز توسعه کشور را به کلی متوقف کرده و معضلات فراوانی را برای کشور ایجاد می‌کند.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اجرای پروژه‌های عمرانی بدون مطالعه و دقت نظر، گفت: علی‌رغم حسن نیت دوستان در توسعه کشور می‌بینیم که سدهایی ساخته شده که سبب خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌هایی همچون ارومیه شده و امروز به یک معضل محیط زیستی تبدیل شده است؛ آن چیزی که بنده از اول دولت به آن تاکید کردم و جزو نخستین مصوبات این دولت است و شخصا آن را دنبال می‌کنم مسئله دریاچه ارومیه است، البته گله‌مندی استان‌های دیگر را شامل شده است.

وی تاکید کرد: مشکل دریاچه ارومیه معضلی است که سرنوشت ۱۴ الی ۱۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اگر این دریاچه خشک شود طوفان نمک تمام مزارع و باغات این منطقه را خشک می‌کند و زندگی مردم را دچار بحران خواهد کرد؛ مسئله محیط زیست، مسئله بسیار مهمی است که دولت آن را به جد دنبال می‌کند البته بودجه و امکانات ما محدود است ولی علی‌رغم این مشکلات با تمام توان این مسئله را دنبال می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه به کمک شورای عالی محیط زیست و با تشکیل جلسات منظم در مورد مسائل زیست محیطی بحث می‌کنیم، خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات محیط زیست ما مربوط به کشورهای همسایه است که باید با آن‌ها در طرح مشترکی به نتیجه برسیم، ما مشکلات فراوانی در مسئله محیط زیست داریم که همه باید کمک کنند و دست به دست هم بدهند تا این نواقص برطرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های معدنی موجود در کشور، تاکید کرد: معادن کشور باید اکتشاف، شناسایی و سرمایه‌گذاری شود و ظرفیت خوبی است که ما تلاش فراوانی کردیم، در سیستان و بلوچستان به مردم قول داده‌ایم و در آنجا تلاش بسیار چشمگیری در شناسایی معادن به عمل آوردیم؛ اردبیل هم جزو همان استان‌های مستعد در این زمینه است که انشاءالله ما تلاش مضاعفی را برای اکتشاف در این استان شروع می‌کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: اردبیل در گردشگری هم ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه داشته و از نظر ظرفیت انسانی پتانسیل خوبی را در اختیار دارد، مثل همه آن‌هایی که نامشان برده شد، از محقق و مقدس اردبیلی گرفته که افتخار کل فقه و فقیهان و شیعه است تا بزرگانی که در این دیار بودند و رفته‌اند؛ رحمت خداوند بر مرحوم مروج که ما قبلا در سفرهای اردبیل حتما خدمتشان می‌رسیدیم، حضرت آیت‌الله موسوی اردبیلی نیز از مراجع به‌نام شیعه هستند.

وی با بیان اینکه امروز در این استان شاهدیم توافق، رفاقت و نزدیکی بین نماینده ولی‌فقیه و استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی وجود دارد، گفت: این توافق نظر، دوستی و رفاقت و تعامل قطعا کمک خواهد کرد که تا بتوانیم کارها را سریعتر پیش ببریم؛ البته موارد دیگری نیز وجود دارد که ما در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری‌های زیادی داریم.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: یکی از این‌ طرح‌ها در بخش انرژی است، بخش انرژی بخش بسیار مهمی بوده و ما در کشور منابع مشترکی با کشورهای همسایه داریم که آن‌ها از آن استفاده می‌کنند و دست ما روز به روز از آنها کوتاه‌تر می‌شود، حتی ما منبع مشترکی داشتیم که مسئولان ما این منبع را رها کردند و کشور همسایه علی‌رغم بهره‌برداری از سهم خود اگر این‌گونه ادامه دهد سهم قسمت ما هم که در حال انتقال به آنجا است، تمام می‌شود.

وی با بیان در زمینه منابع نفتی و گازی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای انجام شده است، تاکید کرد: ما این فعالیت‌ها را شروع کرده‌ایم و انشاءالله محقق خواهد شد، در همین سالی که گذشت ما در سرمای زمستان دچار معضل بودیم که اگر سرما ادامه پیدا می‌کرد مواجه با قطعی گاز می‌شدیم، تلاش ما این است که امسال به نقطه ای برسیم که ما از لحاظ گاز نگرانی نداشته باشیم چراکه اگر بتوانیم تولید گاز را بالا ببریم و جلوی مصرف نفت و گاز که در حال جایگزینی است را بگیریم، درآمد بالایی برای کشور خواهد داشت.

حجت‌الاسلام روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه هنوز در تحریم هستیم و تحریم هنوز تمام نشده است، اظهار کرد: تحریم غیرقانونی ظالمانه امروز در کشور ما ادامه دارد، علی‌رغم تحریم‌ها این کارهای اساسی را انجام می‌دهیم البته که گوشه‌هایی از تحریم را توانسته‌ایم تعدیل کنیم و برای مدت موقت جلوی بعضی از تحریم‌ها را بگیریم یا متوقف کنیم، اما در عین حال هنوز در شرایط تحریم هستیم.

وی با تاکید بر اینکه دولت حذف تحریم‌ها را وظیفه خود می‌داند و با همه توان و تلاش کاری کند که تحریم‌ها شکسته و برای همیشه برداشته شود، گفت: موضوع تحریم یک ظلم به مردم است اما علی‌رغم اینکه هنوز تحریم‌ها برداشته نشده کارهای بسیار بزرگی شروع شده است، ما در زمینه بیمه، سلامت می‌بینیم که قدم های بزرگی برداشته‌ایم این کارها، کار آسانی نبوده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت با همه توان طرح نظام جامع سلامت را ادامه می‌دهد، اظهار کرد: بنده در بازدیدی که از برخی بیمارستان‌ها و ملاقات با برخی بیماران دیدم که واقعا مردم چقدر احساس راحتی می‌کنند، هزینه‌ای که برای بیمارستان می‌شود دیگر مثل سابق نیست و به‌واقع کار بزرگی در این زمینه انجام شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مجلس معمولا با دولت همکاری دارد، تاکید کرد: رسانه ملی حاضر به تشریح خدمات دولت نیست، دولت از لحاظ تبلیغاتی تنهاست؛ صداوسیما باید در چارچوب قانون اساسی فعالیت داشته باشد ولی برخلاف قانون اساسی عمل می‌کند.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور ۲ وظیفه بزرگ دارد، وظیفه نخست در طول یکسال گذشته انجام شده که همان ریاست قوه اجرایی کشور است ولی وظیفه دوم که مهمتر است، این بوده که رئیس‌جمهور باید مسئول اجرای قانون اساسی کشور باشد؛ در زمانی که خواستم این وظیفه را شروع کنم برای مردم توضیح خواهم داد که چرا با تأخیر انجام شده است، اجرای این وظیفه برای بعضی‌ها ناخوشایند است و سبب ناراحتی و عصبانیت آن‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد:قانون اساسی کشور باید اجرا شود، تمامی مسئولان و وزرا باید بدانند که دولت در ادامه راه برای اجرای قانون مصمم خواهد بود، البته اگر وقتی دولت اعلام کند که یکی از دستگاه‌ها تخلف داشته آن دستگاه نباید ناراحت بشود بنده به حول قوه الهی به آنچه وعده داده‌ام عمل خواهم کرد و هیچ چیزی نمی‌تواند مانع من شود؛ مردم با رای‌دادن بر مبنای قانون اساسی به من اعتماد کردند تا مسئول اجرای قانون اساسی کشور باشم.

رئیس‌جمهور ادامه داد:برخلاف تأکید امام راحل خدمات دولت به مردم اعلام نمی‌شود، امام همیشه تأکید داشتند که دولت خودش خدمات خود را اعلام کند و رسانه‌ها نیز پوشش لازم را بدهند که این اتفاق نیفتاد، به موقع میگویم چرا اتفاق نیفتاده است؛ چرا کسی یادآور نمی‌شود که در کدام دولت در بخش اقتصادی و با آن همه مشکلاتی که ما دولت را تحویل گرفتیم در عرض یکسال به چنین وضعیتی دست یافتیم؛ چرا سازمان بین‌المللی پول و بانک جهانی و رسانه‌های خارجی اعلام می‌کنند که چنین کاری در طول تاریخ ملت‌ها بی‌سابقه بوده ولی صداوسیما کشورمان همچنین کاری انجام نمی‌دهد، اهدافی دارد که ما به موقع برای مردم تبیین می‌کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: در دولت ما علیرغم مظلومیت، همه وزرا، معاونان و مسئولان عزیز باید به وظایف خود عمل کنند، یاری خداوند بالاتر از یاری هر کسی است و خداوند به ما کمک زیادی کرده است.

وی افزود:ما خداوند را شاکریم و در برابر او سرتعظیم فرود آورده شکرگذاری می‌کنیم، مردم نیز خیلی تلاش کردند و همیشه ما را مورد حمایت قرار دادند؛ به عنوان مثال هنگام ملاقات با خانواده ایثارگران و یا در هنگامی که مردم را در خیابان‌ها به طور ناگهانی می‌بینم و با آنها حرف می‌زنم گفته‌هایشان به من دلگرمی می‌دهد؛ حمایت مردم خیلی مهم است، محبت‌های مردم اردبیل و بقیه استان‌هایی که به آن‌ها سفر داشته‌ایم نشان می‌دهد که دید مردم وسیع‌تر از صداوسیما استو خیلی بهتر مسائل را درک کرده و در مورد آن قضاوت می‌کنند، همچنین باید از راهنمایی‌ها و حمایت مقام معظم رهبری تشکر کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد:در سیاست خارجی کار بزرگی صورت گرفته امروز روابط ما با کشورهای جهان با دیروز متفاوت است، فردا و پس فردا نیز با امروز متفاوت خواهد بود، شاهد تحولات بزرگی در زمینه ارتباط با کشورهای جهان خواهیم بود؛ روابط ما با روسیه، ترکیه و عراق شاهد تحول بزرگی است، مردم عراق دیدند که دوست واقعی کیست و در روز سختی چه کسی کنار آن‌هاست البته کار اصلی را مردم عراق و مرجعیت عراق انجام دادند ولی حضور کشور، ملت ایران و رهبری ایران همواره سبب دلگرمی آن‌هاست.

وی تاکید کرد:با تمام همسایگان روابط خوبی داریم، روابط ما با جمهوری آذربایجان با دیروز متفاوت است، ما با این کشور روابط گرم و صمیمی شروع کردیم، البته باید کارهای فراوانی در این زمینه انجام شود، هرچندتفاوت‌هایی نیز داریم.

رئیس جمهور افزود: ما باید از خدمات و تلاش‌های همه تقدیر کرده همه باید متحد شده و دست به دست هم دهیم، البته گاهی اوقات مسائلی پیش می‌آید که طبیعی است چرا که فراز و نشیب‌ها وجود دارد و از همه طرف باید دولت، مجلس، مردم، مذهب‌های مختلف با توجه به وجود اقوام مختلف در کشور، اقلیت و اکثریت تحمل خود را بالا ببرند.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: ما اقوام مختلفی در کشور داریم اما همه از یک نژاد هستیم، نژاد ایرانی که همه باید به فرهنگ‌ها، خرده‌فرهنگ‌ها، ویژگی‌ها، زبان، اخلاق و سنت اقوام احترام بگذاریم،‌ همه باید زیر پرچمی به نام پرچم ایران افتخار کنیم چرا که افتخار همه ماست که ایرانی هستیم.

وی تاکید کرد: ما افتخار می‌کنیم که اسلام، انقلاب، به ایران، به رهبری، به قوا، به نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج،‌نیروی انتظامی و همه کسانی که تلاش و کوشش می‌کنند، همه باید دست به دست هم دهیم چرا که هنوز شرایط کشور عادی نیست و باید تلاش داشته باشیم تا شرایط را عادی کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما باید تحریم را از میان برداریم، گفت: این دولت برای آشتی آمده چه در داخل و چه در دنیا، این جزو هدف‌های ماست؛ همه باید در این مسیر در وهله نخست برای رضایت خدا و در مرحله دوم برای رضایت مردم تلاش کنیم که در این مسیر رضایت مردم هدف اصلی است چرا که رضایت خداوند در رضایت مردم است که باید رضایت مردم مدنظر باشد.