رئیس‎جمهور گفت: صهیونیست‏‎ها بی‎فرهنگ‎ترین جلادهای تاریخ هستند که با گستاخی خانه‌ها را خراب می‌کنند انسان‌ها را تهدید کرده و می‌کشند و این وضع امروز جهان است.

رییس جمهوری کشورمان در مراسم اختتامیه اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا به میهمانان و جامعه بشری گفت: این اجلاس اجلاس بسیار مهمی بود و واژه های بیداری اسلامی تمدن اسلامی و وحدت اسلامی عبارات و مفاهیم بسیار بلندی هستند وی ادامه داد بررسی چلش های امروز جهان است موضوع اول و دغدغه خاطر همه ماست و مقام معظم رهبری در این اجلاس سخنرانی جامعی قرائت فرمودند و ابعاد کلی و جهت گیری های لازم را ارائه دادند.

رئیس جمهوری کشور گفت:در طول دو روز شما میهمانان نیز در کمیسیون ها در موضوعات مختلف همکاری کردید و قطعنامه ای جامع و دقیق و راه گشا ارائه دادید.اما من می خواهم در حضور شما از منظر دیگری به بیداری اسلامی بپردازم.بیداری اسلامی یه معنای بازشگست به حقیقت اسلام است، همه ما مسلمانیم و وقتی واژه بیداری اسلامی مطرح می شود باید بدانیم به معنای بازگشت به حقیقت ناب اسلام است.

وی اظهار داشت: تمدن اسلامی یعنی حرکت به برپایی اسلام در جامعه بشری، اکنون باید ببینیم چالش های پیش رو چیست و چه مشکلاتی دارم.امروز اگر بناست به حقیقت اسلام برگردیم، اگر بناست تمدن اسلامی برپا کنیم باید بار دیگر اسلام را بشناسیم تا مفهوم بیداری اسلامی و تمدن اسلامی بیشتر روشن شود.

رئیس قوه مجریه عنوان کرد: حقیقت اسلام در وجود پیامبر گرامی اسلام متبلور است، ما باید ببینیم پیامبر گرامی اسلام به دنبال چه بود پیامبر آمد برای شکوفا شدن استعدادهای الهی در درون تک تک انسان ها پیامبر برای نجات بشر آمد، آمد تا همه قل و زنجیرهای اسارت بار جهالت و تعصبات و خودخواهی ها را از گردن انسان ها بردارد و انسان ها را آزاد کند.

رئیس جمهور کشورمان بیان داشت: پیامبر برای آزاد کردن انسان برای کمال انسان و برای رساندن انسان به خدا آمد، پیامبر آمد انسان ها را تزکیه کند و علم و حکمت را بیاموزد، پیامبر گرامی اسلام برای برپایی عدالت و نزدیک کردن دلها برای انسان ها فرستاده شد.پیامبر آمد اندیشه ها را به همدیگر نزدیک و فاصله ها و مرزهای جاهلی را از بین انسان ها و جوامع بشری بردارد. پیامبر برای نجات نوع انسان ها آمد تا حقیقت های فراموش شده را به انسان ها بیاموزد و بالاترین حقیقت فراموش شده خود انسان و حقیقت اوست انسان بالاترین مخلوق خداست خداوند تمام هستی را برای انسان خلق کرده انسان موجودی است که با خلقاو خداوند به خودش آفرین گفت.

وی گفت: پیامبر آمد تا عقل ها را کامل کند چرا که انسان منهای عقل بی معناست و شکوفایی عقل نجات انسان ها را در بردارد، پیامبر آمد تا کرامت و قداست انسان را احیا کند چرا که انسان با کرامت خلق شده است لقد کرمنا بنی آدم ، خدا برای انسان ها عزت خواست و پیامبر آمد تا عزت انسان ها را برای آنها زنده کند.پیامبر آمد انسان ها را در مسیر الهی هدایت کند و تا رسیدن به قله کمال انسانی یاری رساند و این مهم خلاصه ای از مأموریت پیامبر است اسلام برای همه انسان ها آمده و ما باید به حقیقت اسلام برگردیم.

احمدی نژاد با اشاره به چالش های پیش رو گفت: اما چالش های ما چیست اکنون چه وضعی در منطقه مسلمانان حاکم است؟ آیا انسان ها عزیز هستند؟ آیا علم و حکمت در بین جوامع بشری حاکم است؟ پیامبر آمد برای زنده کردن قلوب اما اکنون چه وضعی است مستکبران بر همه جهان حاکم اند از جمله بر سرزمین های اسلامی،اکنون در عراق افغانستان و پاکستان چه خبر است؟ در ممالکی که حتی ثروت جاری عالم هم در اختیار مسلمانان است اما عزت آنها چگونه است هر روز شاهد کشتار بمب گذاری غارت عجانب هستیم و در سطح بین المللی هم مستکبرین حاکم هستند.

احمدی نژاداظهار داشت: اکثریت 7 میلیارد جمعیت انسان ها در فقر هستند و اقلیت بر قله های ثروت نشسته اند و به طور سیستماتیک ثروت ملت ها را غارت می کنند و برای تسلط بر منابع ملت ها جنگ راه می اندازند به چه بهانه ای دولت ها ی غربی در افغانستان و پاکستان حضور دارند جز غارت و تحقیر ثروت ها و ملت ها چیزی امروزه در جهان و جهان اسلام وجود ندارد. فلسطینیان را ببینید شصت و چند سال انی سرزمین مظلوم تحت اشغال بی فرهنگ ترین جلادهای تاریخ یعنی صهیونیست های بی فرهنگ هستند آنها با گستاخی خانه ها را خراب می کنند انسان ها را تهدید و می کشند و این وضع امروز جهان است.

رئیس جمهور کشورمان گفت: اسلام و پیامبران آمدند که چنین وضعی در جهان نباشد آنها برای سلح جامعه بشری برای انسانها فرستاده شده اند اکنون باید برای حل این مشکلات چه کرد. به نظر من باید چند اقدام مهم در دستور کار قرار گیرد یکی سهم درست حقیقت اسلام است.

احمدی نژاد اظهار داشت: من معتقدم اسلام آنطور که باید شناخته نشده حتی در بین مسلمانان اگر ما اسلام را شناخته بودیم این همه اختلاف وجود نداشت.چگونه می شود یک نفر مدعی باشد پیرو پیامبر است و در حالیکه قرآن می خواند به خود بمب می بندد و در اجتماع مسلمانان حضور می یابد و آن را منفجر می کند در بین اینها کدام مسلمان کدام تابع پیامبر هستند کدام یک از ما اسلام را آنگونه پیامبر می فهمید فهمیدیم.اگر این مهم را به درستی درک کرده بودم اکنون بحث و جدلی وجود نداشت.

احمدی نژاد ادامه داد: باید حقیقت اسلام را بفهمیم چه کسی حقیقت اسلام را می‌فهمد، آیا کسی هست از بین ما ادعا کند که اسلام را آنگونه که هست شناخته، کسی هست که بگوید مانند پیامبر می‌گوید و می‌اندیشد، اگر چنین بود پس بحثی وجود نداشت.

احمدی نژاد اظهار داشت: چه کسی شیعه و چه کسی سنی است به چه معناست ما باید تلاش کنیم حقیقت اسلام را بفهمیم هنوز یک صورت از آنچه که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند را عمل نکرده‌ایم چیزهایی تصور می‌کنیم و براساس آن با هم اختلاف و جنگ می‌کنیم. مهمترین کار تلاش برای حفظ اسلام است. اگر اسلام باشد کسی به اسلام غلبه نخواهد کرد و ضعفی نیز پیدا نخواهد شد.

احمدی نژاد با تأکید براینکه چه کسی اسلام را بهتر از همه می‌فهمد افزود: کدام یک از ما می‌توانیم ادعا کنیم که اسلام را بهتر از دیگری می‌فهمیم برای شناخت اسلام نیازمند کسی هستیم که هماننداسلام، قرآن و پیامبر بشناسد.اینکه در هر زمانی کسانی باشند که همانند پیامبر اسلام را بفهمند یک نیاز و ضرورت قطعی برای هدایت است محال است که خداوند به چنین نیازی پاسخ نداده باشد.

وی ادامه داد: باید دنبال کسی بگردیم اسلام را همانند پیامبر می فهمد و الا اختلافات ادامه خواهد داشت.

احمدی نژاد با تأکید براینکه وحدت دومین وظیفه است اظهار داشت: باید در هدف مشترک شویم، در حال حاضر گروه‌های مسلمان هر کدام هدفی را دنبال می‌کنند عده‌ای به دنبال آنند که دیگران را به مذهب خود درآورند، بعضی‌ها به دنبال اینند که در کشور خود به هر قیمتی به حکومت برسند و بعضی‌ها اهداف دیگری را دنبال می‌کنند، ما باید هدفمان را تأیید کنیم اگر اختلاف وجود نداشته باشد وحدت، هم‎افزایی شکست ناپذیری ایجاد می‌شود.

احمدی نژاد افزود: ما به دنبال چه هستیم هدف چیست؟ هدف هرچقدر بزرگ باشد ظرفیت وحدت آفرینی بیشتر و هرچه هدف کوچکتر باشد تفرقه افکنی بیشتر می‌شود.

احمدی نژاد با اشاره به اینکه هدف مسلمانان چیست گفت: پاکی مسلمانان و رسیدن به خدا اولین هدفی است که مسلمانان باید دنبال کنند. مأموریت یک مسلمان تبعیت از پیامبر است پیامبر(ص) به دنبال استقرار عدالت در زمین و به دنبال نجات کل بشریت در جهان است. خداوند نیز برای نجات بشریت پیش از پیامبر حضرت ابراهیم حضرت موسی و حضرت عیسی را نازل کرده اما همه آنها به دنبال اسلام بودند.

وی افزود: کمال اسلام به دست خاتم انبیا (ص) به اسلام عرضه شده است مسلمانان جهان باید به فکر نجات بشریت باشند و باید جهانی بیاندیشند.اگر جهانی نیاندیشیم این دیگران هستند که جهانی می‌اندیشند و برنامه‌ریزی‌های خود را به ما تحمیل می‌کنند.

احمدی نژاد تصریح کرد: نظام سلطه جهانی می‌اندیشد همچنین برنامه‌های جهانی ارائه می‌دهد و تنها با کلماتی مانند آزادی، دموکراسی، حقوق بشر که تعریف ساده‌ای دارد برنامه‌های خود را برما تحمیل می‌کند، شیطان هم جهانی نگاه می‌کند.

احمدی نژاد ادامه داد: بنده به عنوان مسلمان از شما می‌خواهم که مقابل توطئه‎های استکبار را بگیرید اما این مهم با اندیشه‎های قومی شکست‎پذیر است باید به فکر عدالت جهانی باشیم.

احمدی نژاد تأکید کرد: اهداف کوچک ما را تحقیر خواهد کرد و در مقابل دشمنان را بر بشریت مسلط می‌کند اما اهداف بلند وحدت آفرین است پیامبر اکرم(ص) نیز برای استقرار عدالت آمدند و ایشان و حکومت واحد جهانی وعده دادند که همه انسان ها در این هدف مشترک قرار گیرند.

احمدی نژاد افزود: ما باید برای نجات جهان و مدیریت آن به روش پیامبر برنامه داشته باشیم و الا مستکبران درحال فتنه‌گری هستند.

احمدی نژاد ادامه داد: بعضی‎ها مثل من آنقدر در خودمان فرو رفتیم که متوجه نیستیم در جهان چه می‎گذرد ما در مقابل شعارهای آنها چه جوابی داریم اگر شعار متعالی‎تر و هدف والاتر تعریف نکنیم آنها دل و اندیشه همه ملت‎ها را خواهند ربود.

رئیس جمهور گفت: آنها به بهانه دموکراسی اکنون به جان هم افتاده‎اند و یکدیگر را می‎کشند از این رو شعار بالاتر ما باید استقرار توحید، عدالت و تأمین حقوق انسانی همه بشریت باشد.

وی با بیان اینکه توحید و عدالت شعار و هدف پیامبران است اظهار داشت: چه کسی می‎تواند حقیقت توحید و عدالت را در جهان مستقر کند تنها کسی که می‎تواند این امر را محقق کند کسی است که از جنس پیامبر باشد و توحید و عدالت را آنچنان که پیامبر می‎فهمد بفهمد همچنین وجودش سراسر عدالت باشد و الی انسان نسبی عدالت نسبی خلق می‎کند و نمی‎تواند هم توحید و عدالت را بو جود آورد.

احمدی نژاد با تأکید براینکه کارها باید برای خدا باشد گفت: اگر کار برای خدا نباشد اتفاقی نمی‎افتد، اما کمال، رشد و صعود انسان بوجود نمی‎آید. کسی که خودش در مسیر کمال نیست چگونه می‎تواند جامعه بشری را نجات دهد.

رئیس جمهور اضافه کرد: ممکن است برخی حرف‎های زیبا بزنند و یا اینکه از صبح یا شب قرآن تلاوت کنند اما آن تلاوت قرآن نه برای تلاوت کننده و نه برای جامعه سودی به بار نمی‎آورد.

وی با تأکید براینکه پیامبر درحال صعود بود و با سرعت نور به سوی خدا پیش می‌رفت اذعان داشت: ما باید وحدت کنیم و برای وحدت نیاز به فهم مشترک از اسلام و تعریف اهداف بلند بین‎الملل داریم و تا وقتی که وحدت بوجود نیاید مشکلات و چالش‎ها حل نمی‎شود.

رئیس جمهور ادامه داد: خداوند متعال راه وحدت را وجود حبل الله قرار داده است و اینکه حبل الله چه کسانی هستند مورد سوال است آیا حبل الله روسای کشورهای اسلامی و یا بنده و یا شما هستید؟
احمدی نژاد عنوان کرد: قرآن در میان ما هست ولی فهم من و شما از قرآن دوتا است من اعتقادم براین است که خداوند حبل الله را خلق کرده است و حبل الله قطعا کسی است که قرآن را مانند پیامبر (ص) بفهمد و خالی از خودخواهی و هوای نفس باشد. اوباید کسی از جنس پیامبر باشد و خداوند چنین موجودی را خلق کرده و موعود همه انبیا قرار داده است.

احمدی‎نژاد افزود: او می‌تواند عدالت را حاکم کند و محور وحدت همه مسلمانان جهان باشد چرا که او برای همه و عاشق همه است آنگونه که پیامبر برای همه و عاشق همه بود.

وی با تأکید براینکه حبل الله رحمت للعالمین است تصریح کرد: او می‌آید و فضا را برای همه انسان‎ها باز می‎کند خداوند محور وحدت را خلق کرده ولی ما از آن غافلیم و بزرگترین کار شیطان غافل کردن از انسان حبل الله است.

رئیس جمهور گفت: آری دل‎ها خون است چرا که غفلت از انسان کامل ما را به جاهایی کشانده که باید برگردیم. باید جهان را با مدیریت حبل الله اصلاح کنیم و برای حبل الله برای همه است متأسفانه برخی انسان کامل را به گونه‎ای معرفی می‎کنند که انگار او متعلق به گروه خاصی از مسلمانان است.مثلا بیان می‎دارند که قرار است حبل الله شیعیان را در جهان حاکم کند ولی او متعلق به همه است چرا که اسلام برای همه است، او می‎خواهد همه را آقای عالم کند.

احمدی نژاد تصریح کرد: بعضی‎ها به من می‎گویند از انسان کامل صحبت نکن ممکن است موجب اختلاف شود، ولی این اظهار نظر مانند آن است که بگویند از پیامبر صحبت نکنیم بدون پیامبر و انسان کامل وحدت بی‎معناست.

رئیس جمهور تأکید کرد: کی قرار است سهممان از قرآن یکی شود؟ کی باید قدرتمان یکی شود؟ ما به وجود فرمانده‌ای واحد که محور وحدت است نیاز داریم و اگر به حقیقت اسلام عمل کنیم دیگر استکبار کاره‎ای نیست.

وی با اشاره به ظلم به مسلمانان در مناطق مختلف خاورمیانه اظهار داشت: مسلمانان اکنون در پاکستان و افغانستان مدام اعتراض می‎کنند ولی استکبار با پررویی مردم بی‎گناه را می‎کشد ما اگر با هم باشیم دیگر استکبار قدرتی ندارد.

وی ادامه داد: استکبار می‌خواهد سوریه را ویران کند و از هر طرف که در سوریه کشته می‎شوند به ضرر مسلمانان است.استکبار درآمدهای نفتی را برای کشتار مسلمانان خرج می‎کند و من مدام گفته‎ام که غربی‎ها دوستان مناسبی نیستند چرا که پس از استفاده‎شان ما را دور می‎اندازند همچنان که با صدام این کار را کردند.

رئیس جمهور تحقق بیداری را در حقیقت اسلام دانست و گفت: اگر حقیقت اسلام را آنگونه که هست بشناسیم و با هم باشیم دوره استکبار، غارت‎گری جنایت و صهیونیسم به پایان می‎رسد و من اعتقاد دارم که اکنون این دوره به پایان رسیده است. چرا که آنها در بن بست حرکت می‎کنند و تلاش دارند که مشکلات خود را به بیرون بکشانند از این رو در آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و خاورمیانه درگیری ایجاد می‌کنند.

احمدی نژاد گفت: با وجود برنامه‎های استکبار بیداری عظیمی در حال وقوع است و همه به دنبال توحید و عدالت می‎گردند و تحقق وعده الهی برای ریشه کنی ظلم نزدیک است و رژیم صهیوینستی باید بداند که به زودی شرش از منطقه کم خواهد شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید به کمک هم و برای اسلام و برافراشتن عدالت در جهان تلاش کنیم و برای برافراشتن پرچم عدالت به پیش رویم.