رئیس جمهور گفت: هرکس به ما جفایی کرد، از ته دل بخشیدیم و به این موضوع کاری نداریم که او چه کسی هست و با چه نیتی این کار را کرده و خدا با او چه معامله‌ای خواهد کرد. همچنین ما خودمان هم باید همدیگر را حلال کنیم. به خصوص شما، من این برادر کوچک‌تان را حلال کنید.

محمود احمدی‌نژاد در آخرین جلسه هیات دولت در سال 91 گفت: سال 91 رو به پایان است. این سال سالی بسیار پرکار، پرتلاش و به ظاهر پرزحمت بود.

وی خطاب به اعضای هیات دولت اظهار کرد: شما که خادمان ملت بودید، از دو جهت تحت فشار قرار گرفتید، یکی فشار بیگانه و دیگری فشار داخلی و این دو کاملا با هم هماهنگ بود و ما در تاریخ کشور این میزان از هماهنگی برای فشار به یک دولت را سراغ نداریم، اما شما مرد و مردانه و با ایمان به ارزش‌های انقلاب ایستادید و خدمت کردید.

احمدی‌نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: خیلی‌ها انتظار داشتند نظام اقتصادی از هم پاشیده شود و شعارش را هم داده بودند و در این راستا محدودیت‌هایی که ایجاد کردند، با محاسبه‌های مادی چنین نتیجه‌ای را داشت، البته فشار زیادی به مردم عزیز ما وارد شد اما آنچه که آنها می‌خواستند اتفاق نیفتاد و ما علی‌رغم این فشارها رشد اقتصادی هم داریم و بخش مهمی از این شرایط مرهون تلاش‌های شما و همکاران است بنابراین می‌خواهم صمیمانه از شما تشکر کنم. اگرچه نیازی به تشکر نیست، چراکه وقتی خدا هست و خدا می‌بیند، چیزی از دید او پنهان نخواهد بود.

رییس جمهوری گفت: روزی کسی در حیاط دولت زمانی که حرف و حدیث‌ها علیه دولت زیاد بود، از من پرسید اوضاع چطور است، شاید در فکرش این بود که ما خیلی ناراحت هستیم، من جواب دادم عالی است. گفت جدی می‌گویی گفتم بله تا وقتی که خدا هست و می‌بیند، چرا بد باشد. وقتی خدا بهترین مولا و یاور است، چه جای نگرانی وجود داشته باشد.

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه این سال، سال به ظاهر سختی بود، در عین حال اظهار کرد: همانطور که یکی از دوستان اشاره کردند، همه اینها مقدمه تعالی است و برای این است که تعهد و خلوصمان و عشق‌مان به مردم بیشتر باشد و محکم‌تر شویم و نگاه‌هایمان عمیق‌تر، توانمان بیشتر و پاهایمان محکم‌تر شود و در این مسیر باید دانست توطئه‌ها و فشارها، اصالتی ندارد و همه اینها بهانه‌ای است تا رشد و تعالی اتفاق بیفتد.

احمدی‌نژاد در ادامه خطاب به اعضای هیات دولت با بیان اینکه باید بین خود و خدا حساب و کتاب‌هایمان را صاف کنیم و برای خدمت به مردم آماده شویم، افزود: مسیر کمال و تعالی با عشق به خدا و خلیفه خدا شروع می‌شود و از مسیر عشق و خدمت به مردم عبور می‌کند و این یک راه نورانی است که خدای متعال پیش روی ما قرار داده و ما به آن افتخار می‌کنیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه نعمتی از خدمتگزاری بالاتر نیست، شکرش به استفاده حداکثری از آن است، افزود: ممکن است ما نتوانیم صددرصد فشارها را از دوش مردم برداریم. خیلی‌های از اینها دست ما نیست و از اراده ما و کل ملت خارج است ولی ما به مسیر خود ادامه می‌دهیم.

وی افزود: ما باید طوری جلو برویم که وقتی با خود و خدای خود خلوت می‌کنیم، بگوییم آنچه که در توان داشته‌ایم را انجام داده‌ایم و من در اینجا می‌گویم که اکثر قریب به اتفاق اعضای دولت، آنچه که در توان داشته‌اند، برای خدمت به ملت انجام داده‌اند.
وی همچنین با مورد توجه قراردادن صحبت‌های پایانی مشایی در این جلسه اظهار کرد: ما از خدا چه می‌خواهیم؟ همه باید خود خدا را بخواهیم.

وی در ادامه گفت: بالاخره ما مجری هستیم و باید تصمیم بگیریم و عمل کنیم. نمی‌توانیم یک سال را به بحث و حرف بگذرانیم و هر روز برای ما روز کار و تصمیم‌گیری است و این سلسله کارهای به هم پیوسته‌ای است و اگر یک جا غفلتی شود، زنجیره مشکلات پیدا می‌شود. کار اجرایی جدیت است.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود بیان کرد: هرکس به ما جفایی کرد، از ته دل بخشیدیم و به این موضوع کاری نداریم که او چه کسی هست و با چه نیتی این کار را کرده و خدا با او چه معامله‌ای خواهد کرد. همچنین ما خودمان هم باید همدیگر را حلال کنیم. به خصوص شما، من این برادر کوچک‌تان را حلال کنید. چراکه به هر ترتیب برخی اوقات مسوولیت فوق توان و یا احساس مسوولیت هم فوق توان است.

وی افزود: ما آرزو داریم در زندگی مردم کوچک‌ترین مشکلی وجود نداشته باشد و همه شاد و امیدوار و مهربان باشند و هیچ جای کشور نقطه ضعفی و نیاز به زمین مانده‌ای وجود نداشته باشد. این آرزوی ماست و همچنین آرزو داریم فشارهای بدخواهان خللی ایجاد نکند. اما خیلی وقت‌ها، وسایل توانایی پاسخگویی ندارد. همچنین ممکن است برخی اوقات عصبانیت‌هایی ایجاد شود. من خاضعانه خواهش می‌کنم که حلال کنید و به خصوص در لحظه تحویل سال وقتی خود خدا را و زیبایی‌ها را می‌خواهید این برادر کوچک‌تان را فراموش نکنید.

وی افزود: امیدواریم سال آینده، سال عظمت و پیشرفت بیشتر برای ملت ایران و سال حاکمیت ارزش‌های الهی در همه جهان و همچنین سال رسیدن به موعود باشد. من نمی‌گویم سال ظهور بلکه می‌گویم سال آینده سال رسیدن جامعه بشری به موعود باشد و زمانی باشد که ما امام را درک کنیم. ان شاءالله سال آینده سال افتخارات بزرگ برای ملت ایران باشد و همچنین سال از میان رفتن بدخواهی‌ها و کینه‌ورزی‌ها و موفقیت دولت و ملت ایران باشد.