احمدی‌نژاد بر توسعه روابط بیش از پیش دو کشور در تمامی زمینه ها تاکید کرد و اظهار داشت: مناسبات همه جانبه، اجتماع توانمندی ها و فعال کردن ظرفیت های همکاری میان ایران و عراق امروز سبب ایجاد قدرت جدیدی در منطقه و جهان شده است.

دکتر احمدی نژاد در دیدار معاون رییس جمهور و کفیل ریاست جمهوری عراق: گسترش روابط ایران و عراق به نفع دو ملت، منطقه و جهان اسلام است

رییس‌جمهوری اسلامی ایران عزت، پیشرفت و اقتدار ایران و عراق را در راستای یکدیگر دانست و گفت: روابط دو کشور که از سوابق دیرینه فرهنگی و تمدنی برخوردار هستند، همواره روابطی برادرانه و رو به گسترش بوده است.

دکتر محمود احمدی‌نژاد عصر پنجشنبه در جریان سفر به کشور عراق، در دیدار خضیر الخزاعی معاون رییس جمهور و کفیل ریاست جمهوری عراق ضمن تشکر از استقبال گرم دولت و ملت این کشور از هیات ایرانی بر توسعه روابط بیش از پیش دو کشور در تمامی زمینه ها تاکید کرد و اظهار داشت: مناسبات همه جانبه، اجتماع توانمندی ها و فعال کردن ظرفیت های همکاری میان ایران و عراق امروز سبب ایجاد قدرت جدیدی در منطقه و جهان شده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به سوابق تمدنی، فرهنگی و معنوی دو ملت، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط همه جانبه با کشور عراق قائل نیست.

دکتر احمدی‌نژاد گسترش روابط ایران و عراق را به نفع ملت های دو کشور، منطقه و جهان اسلام دانست و گفت: هرگاه ملت های ایران و عراق در کنار هم قرار گرفته اند، هیچ قدرت خارجی نتوانسته در روابط دو جانبه آنها خدشه ای وارد کند.

خضیر الخزاعی معاون رییس جمهور و کفیل ریاست جمهوری عراق نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر دکتر احمدی نژاد به عراق روابط دو کشور را تاریخی، تمدنی و همراه با منافع مشترک دانست و گفت: تهران و بغداد با مشترکات فراوان می توانند نقش مناسبی در منطقه و جهان ایفا کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به عراق به همسبتگی و وحدت بیش از پیش دو کشور منجر شود.

دکتر احمدی نژاد در جمع خبرنگاران:

نقش ایران و عراق در امنیت و پیشرفت منطقه برجسته و ممتاز است

رییس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: امروز نقش ایران و عراق در امنیت، پیشرفت منطقه و ترویج فرهنگ انسانی و متعالی در جهان برجسته و ممتاز است.

دکتر محمود احمدی‌نژاد در جریان سفر به کشور عراق و پس از دیدار با معاون رییس جمهور این کشور در جمع خبرنگاران روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق را برادرانه و ممتاز دانست و تصریح کرد: روابط دو کشور ریشه در تاریخ، تمدن، فرهنگ و باورهای آسمانی دارد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و عراق رسالت مشترکی در پیش دارند، اظهار داشت: اگر دو کشور و دو ملت همه توان خود را در کنار هم قرار دهند، فرصتی برای پیشرفت همه ملت ها فراهم می آورد.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه هیچ محدودیتی در روابط دو جانبه تهران - بغداد وجود ندارد، گفت: هر دو کشور مصمم هستیم تا از همه فرصت ها برای توسعه و تحکیم روابط استفاده کنیم؛ اطمینان داریم که آینده زیبا و روشنی پیش روی ملت های دو کشور است.

دکتر احمدی نژاد در دیدار نخست وزیر عراق عنوان کرد:

پیشرفت و امنیت منطقه وابسته به همکاری و تلاش های مشترک ایران و عراق

رییس‌جمهوری اسلامی ایران توسعه و تقویت مناسبات همه جانبه میان ایران و عراق را مورد تاکید قرار داد و گفت: امروز همگان باور دارند که پیشرفت و امنیت منطقه وابسته به همکاری و تلاش های مشترک ایران و عراق است.

دکتر محمود احمدی‌نژاد در ادامه برنامه های اولین روز از سفر به کشور عراق، در دیدار نوری المالکی نخست وزیر این کشور که با حضور هیات های عالی رتبه دو کشور صورت گرفت ، با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در مسیر آبادانی عراق طی سالهای اخیر، روابط ایران و عراق را دوستانه و برادرانه دانست و تصریح کرد: در حال حاضر روابط تهران - بغداد در عرصه های گوناگون رو به توسعه است.

رییس جمهور سابقه فرهنگی، تمدنی و اعتقادی دو ملت را مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان کرد: در سال های اخیر تحولات منطقه و جهان فرصتی را بوجود آورده که دو کشور بتوانند همکاری های بهتری در عرصه های مختلف انجام دهند.

دکتر احمدی‌نژاد به همکاری های فی مابین ایران و عراق اشاره کرد و افزود: امروز تهران و بغداد همکاری های بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند و در بخش خدمات مهندسی، انرژی و برق، همکاری های خوبی میان دو کشور شروع شده که امیدواریم این همکاری ها در آینده روز به روز توسعه یابد.

رییس‌جمهور توسعه و رونق گردشگری دو کشور را قابل توجه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران، هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات خود در عرصه های مختلف با کشور عراق قائل نیست.

نوری المالکی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار ضمن خوشآمدگویی به رییس جمهور و هیأت همراه روابط دو کشور را مثبت توصیف کرد و گفت: عراق جدید به دنبال توسعه روابط با همه کشورهای دوست منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران است.

نخست وزیر عراق با اشاره به مشکلات بوجود آمده ناشی از حکومت رژیم بعثی در عراق، اظهار داشت: امروز عراق سیاست درهای باز را در پیش گرفته چرا که ما به دنبال توسعه همکاری ها و مناسبات هر چه بیشتر با کشورهای دوست با مشترکات تاریخی و فرهنگی هستیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با عراق اشتراکات فراوانی دارند، تصریح کرد: جمهوری عراق هیچ مرزی در همکاری های فی ما بین خود با ایران نمی بیند و در حال حاضر در عرصه های مختلف با جمهوری اسلامی ایران روابط گسترده ای دارد.

نوری المالکی افزود: ما خواستار همکاری ایران در زمینه انرژی و برق با جمهوری عراق هستیم.

 در مجلس اعلای عراق صورت گرفت؛

تاکید دکتر احمدی نژاد بر ضرورت برقراری و حفظ همدلی و وحدت در منطقه

رییس جمهور با تاکید بر نقش موثر و سازنده ایران و عراق در مناسبات و تحولات منطقه و جهان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همه توان خود را برای برقراری و حفظ همدلی و وحدت در منطقه به کار خواهد برد

دکتر محمود احمدی نژاد در جریان برنامه های اولین روز از سفر به کشور عراق، در مجلس اعلای عراق نقش پارلمان و نمایندگان مردم را در تقویت روابط میان ایران و عراق بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ برشمرد و با تاکید بر اینکه دو کشور همکاری‌های سازنده و مثبتی با یکدیگر داشته‌اند، تصریح کرد: امروز عراق به سمت اقتدار و امنیت سوق پیدا می‌کند، که جمهوری اسلامی ایران از این بابت بسیار خوشحال است؛ در حقیقت امروز فاصله‌ میان ایران و عراق برداشته شده و مسوولان دو کشور تصمیمات خوبی برای توسعه روابط اتخاذ کرده اند.

رییس جمهور با اشاره به همکاری های گسترده میان ایران و عراق دربخش های گوناگون، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تجربیات خود را در زمینه های گوناگون از جمله ساخت و ساز مسکن در اختیار برادران عراقی خود قرار دهد.

دکتر احمدی نژاد نقش ایران و عراق را در مناسبات و تحولات منطقه و جهان بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: در این تحولات صرف نظر از اینکه بخواهد برای حزب یا گروهی منفعت داشته باشد، نیازمند همدلی جمعی هستیم، چرا که دشمنان ملت های منطقه از جمله صهیونیست‌ها از این تحولات احساس رضایت کرده و نمی‌خواهند کشورها و ملت های منطقه مقتدر و پیشرفته باشند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید فارغ از هرگونه اختلاف سلیقه و در سطحی بالاتر با نگاهی تاریخی و بین‌المللی همه کشورها در پیشرفت و امنیت کامل باشند، اظهار داشت: هیچ لزومی ندارد که امروز برادران در برابر هم قرار داشته باشند؛ باید در مسیر تفاهم مراقب دشمنان قسم خورده که دشمن همه ملتها هستند و هیچ طایفه‌ای را به رسمیت نمی‌شناسند، باشیم، چرا که آنها برای هیچ یک از شیعه، سنی و کرد اهمیتی قائل نبوده و تنها به دنبال منافع خود هستند.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به جریانات و تحولات اخیر مصر با تاکید مجدد بر نقش ایران و عراق برای ایجاد تفاهم در این کشور، اظهار داشت: اگر در مصر درگیری‌ها خدایی ناکرده ادامه پیدا کند مطمئناً یک ستون محکم در منطقه آسیب خواهد دید.

رییس جمهور افزود: امروز شرایط به گونه‌ای است که ایران و عراق باید دست به دست هم داده و مجالس دو کشور کمیته مشترکی تشکیل داده و با گروه‌های مختلف برای برقراری آرامش و همدلی در منطقه رایزنی کنند.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه مطمئناً دشمنان بشریت از توطئه ها و طراحی های خود در درازمدت سودی نخواهند برد و در آینده نزدیک جایی برای آنان در منطقه نیست، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همه توان خود را برای برقراری و حفظ همدلی و وحدت در منطقه به کار خواهد برد و یقیناً مجلس عراق نیز نقش تاریخی خود را در این زمینه ایفا خواهد کرد.

دکتر احمدی نژاد در دیدار اعضای ائتلاف ملی عراق عنوان کرد:

دفع ظلم و استقرار عدالت در جهان ماموریت مشترک همه ملت ها

رییس‌جمهوری اسلامی ایران روابط و مناسبات تهران - بغداد را برجسته و ممتاز دانست و اظهار داشت: روابط دو کشور به سرعت در حال گسترش بوده و هیچ محدودیتی در توسعه این روابط و همکاری ها وجود ندارد.

دکتر محمود احمدی‌نژاد در دیدار اعضای ائتلاف ملی عراق با اشاره به تحولات منطقه، اظهار داشت: معتقدیم آزادی، عدالت، کرامت انسانی و انتخاب آزاد، حق قطعی و مسلم همه ملت ها بوده و هیچ کس نمی تواند منکر این حق برای ملت ها شود.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز همه ملت ها به سمت ایفای حقوق خود در حال حرکت هستند، گفت: همه می خواهند آزاد بوده و از عدالت برخوردار باشند و این نقطه مشترک همه ملت هاست.

دکتر احمدی نژاد به ماموریت های مشترک ایران و عراق در عرصه بین الملل اشاره کرد و خاطرنشان کرد: امروز نظام سرمایه داری تمام دنیا را تحت تأثیر خود قرار داده و سردمداران این نظام مناسبات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را برای همه ملت ها تأمین می کنند و ما چه بخواهیم، چه نخواهیم تحت تأثیر نظام های بین الملل هستیم.

رییس جمهور با بیان اینکه امروز مستکبران با تحمیل جنگ اقدام به اشغالگری و اختلاف افکنی کرده و از پیشرفت ملت ها جلوگیری می کنند، تصریح کرد: آنها خواستار عقب ماندگی همه کشورهای مستقل بوده و می خواهند نه تنها کشورهای مسلمان، بلکه همه دنیا را با این اصل اداره کنند.

دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه تا زمانی که اصل قدرت در اختیار صالحان قرار نگیرد امنیت در جهان برقرار نخواهد شد، اظهار داشت: ماموریت مشترک ملت ها دفع ظلم و استقرار عدالت در جهان است که مطمئنا وحدت و همدلی مشترکی را ایجاد خواهد کرد.

رییس جمهور اظهار امیدواری کرد با استقرار عدالت در جهان همه ملت ها به طور کامل نجات پیدا کنند.

در این جلسه که معاون رییس جمهور عراق، نخست وزیر و رییس پارلمانی مجلس عراق نیز حضور داشتند، ابراهیم جعفری رییس ائتلاف ملی عراق ضمن خوشآمدگویی به دکتر احمدی نژاد و هیأت همراه، روابط دو کشور را مثبت و رو به توسعه دانست.

وی با تجلیل از موفقیت های به دست آمده در مناسبات ایران و عراق در دوران ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد اظهار امیدواری کرد که روابط و مناسبات دو جانبه دو کشور در آینده بیش از پیش ادامه و گسترش یابد.

حضور احمدی‌نژاد در ضیافت افطار ابراهیم جعفری
رییس‌جمهور کشورمان در مراسم ضیافت افطار که از سوی ابراهیم جعفری رییس ائتلاف ملی عراق (ائتلاف شیعیان عراق) به افتخار هیات ایرانی برگزار شده بود، شرکت کرد.

محمود احمدی‌نژاد در ادامه برنامه های اولین روز از سفر به عراق، پس از دیدار و مذاکره با مقامات بلندپایه عراقی و حضور در مجلس این کشور و ملاقات با اسامه نجیفی رییس بارلمان عراق، در مراسم ضیافت افطاری که از سوی ابراهیم جعفری، رییس ائتلاف ملی عراق و نخست وزیر سابق عراق ترتیب داده شده بود، شرکت کرد.

در این مراسم علاوه بر رییس‌جمهور کشورمان و ابراهیم جعفری، هیات‌های عالی ایران و عراق نیز حضور داشتند.