رئیس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم انسجام میان ملت ها و دولت های مستقل در برابر زیاده خواهان، گفت: گسترش و تعمیق روابط با ملت های مستقل به ویژه ملت های منطقه آمریکای لاتین از سیاست های راهبردی و قطعی جمهوری اسلامی ایران است.

«محمود احمدی‌نژاد» بعدازظهر دوشنبه در دیدار «اوو مورالس» رییس جمهوری بولیوی در حاشیه نشست سران کشورهای صادرکننده گاز اظهارداشت: دیدار مسوولان جمهوری اسلامی ایران و بولیوی در حقیقت تجدید تعهدی نسبت به دفاع از ملت های مستقل است.
احمدی نژاد خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و بولیوی با یکدیگر برادر بوده و اهداف بسیار بزرگی دارند که در این راستا روابط دو کشور باید روز به روز تقویت شده و گسترش یابد.
رییس‌ جمهوری با اشاره به این که تحولات بزرگی در انتظار جامعه بشری است و بسیاری از مناسبات فعلی موجود در عرصه بین الملل تغییر خواهد کرد، گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مستقل بسیار عمیق و دوستانه بوده و به سادگی نمی توان در این روابط خللی ایجاد کرد.
احمدی نژاد تصریح کرد: در این راستا دولت آینده جمهوری اسلامی ایران نیز حتما در جهت تقویت و گسترش این روابط فعالیت خواهد کرد.
وی با اشاره به تحولات منطقه به ویژه جریانات سوریه تصریح کرد: مستکبران و غربی ها علاقه مند به ادامه این شرایط در سوریه هستند، چرا که این وضعیت باعث انتقال ناامنی به دیگر کشورهای منطقه شده و از سوی دیگر موجبات آسایش خاطر رژیم صهیونیستی را فراهم خواهد کرد.
رییس‌ جمهوری با تاکید بر این که طی سال های آینده با حرکت جریان های عظیم مردمی شرایط و اوضاع در منطقه تغییر خواهد کرد، گفت: زیاده خواهان و دشمنان بشریت قصد دارند تا به همین شکل در آمریکای لاتین نیز رفتار کنند، اما دولت ها و ملت های آمریکای لاتین با انسجام خود مانع از تحرکات آنها در این منطقه خواهند شد.
احمدی نژاد با اشاره به این که امروز به واسطه انسجام مسوولان کشورهای آمریکای لاتین فضای بسیار خوبی در برابر زیاده خواهی مستکبران در این منطقه ایجاد شده است، اظهارداشت: باید با همدلی و تلاش موجب تقویت این اتحاد شویم.
به گزارش ایرنا رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای لاتین، رابطه ای راهبردی و جزو سیاست های قطعی ایران است که هیچ تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.
رییس جمهور بولیوی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران و دکتر احمدی نژاد به دلیل حمایت های گسترده از دولت و ملت بولیوی گفت: ما همواره از جمهوری اسلامی ایران الهام گرفته و این باعث شده تا بتوانیم در راستای دفاع از حاکمیت و استقلال بولیوی عمل کنیم.
اوو مورالس تصریح کرد: ایستادگی در برابر زیاده خواهان از ارزش های اصولی است که هیچگاه نمی تواند کشورهای مستقل را منزوی کند.
مورالس خاطرنشان کرد: امروز در دورانی که آمریکا و زیاده خواهان قصد دارند تا ملت های آزادیخواه را تحت فشار قرار دهند، لازم است تا کشورهای مستقل مانند ایران و بولیوی همواره در کنار هم باشند.