"اهل منبر ـ ایدهم اللّه تعالى ـ کوشش کنند در اینکه مردم را سوق بدهند به مسائل اسلامى و مسائل سیاسى ـ اسلامى، مسائل اجتماعى ـ اسلامى و روضه را دست از آن بر ندارید که ما با روضه زنده هستیم/ تا این مردم مهیا باشند؛ در صحنه باشند، بدانند که ائمۀ ما تمام عمرشان را صرف براى ترویج اسلام کردند، اگر آنها یک سازش مى خواستند بکنند، همۀ جهات مادى برایشان مهیا بود، لکن خودشان را فداى اسلام کردند و با ستمکاران سازش نکردند."

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ این روزها که دهه نخست محرم را سپری می کنیم در هر کوچه و گذری هیئتی را می بینیم که با همت مردمی و به عشق اباعبدالله الحسین برپا شده است و نوای نوحه آن بر دل و جان غمی را مستولی می کند. به همین مناسبت گزیده ای از سخنان حضرت امام خمینی(ره) درباره شیوه عزاداری و توصیه های آن حضرت به خطبا و نوحه سرایان را گردآوری کرده ایم که در ادامه می خوانید:
لازم است در نوحه ها و اشعار مرثیه و اشعار ثناى از ائمۀ حق ـ علیهم سلام اللّه ـ به طور کوبنده فجایع و ستمگریهاى ستمگران هر عصر و مصر یادآورى شود؛ و در این عصر که عصر مظلومیت جهان اسلام به دست امریکا و شوروى و سایر وابستگان به آنان و از آن جمله آل سعود، این خائنین به حرم بزرگ الهى ـ لعنة اللّه و ملائکته و رسله علیهم ـ است به طور کوبنده یادآورى و لعن و نفرین شود.(1)

* * *

اهل منبر ـ ایدهم اللّه تعالى ـ کوشش کنند در اینکه مردم را سوق بدهند به مسائل اسلامى و مسائل سیاسى ـ اسلامى، مسائل اجتماعى ـ اسلامى و روضه را دست از آن بر ندارید که ما با روضه زنده هستیم.(2)

* * *
گویندگان پس از اینکه مسائل روز را گفتند، روضه را همان طور که سابق مى خواندند و مرثیه را همان طور که سابق مى خواندند، بخوانند و مردم را مهیا کنند براى فداکارى.(3)
* * *
در آخر منبر روضه را بخوانند و زیاد بخوانند؛ دو کلمه نباشد. همان طورى که در سابق عمل مى شد، روضه خوانى بشود، مرثیه گفته بشود، شعر و نثر در فضایل اهل بیت و در مصائب آنها گفته بشود تا این مردم مهیا باشند؛ در صحنه باشند، بدانند که ائمۀ ما تمام عمرشان را صرف براى ترویج اسلام کردند، اگر آنها یک سازش مى خواستند بکنند، همۀ جهات مادى برایشان مهیا بود، لکن خودشان را فداى اسلام کردند و با ستمکاران سازش نکردند.(4)
* * *
اینجا باید یک سخنى هم در خصوص عزادارى و مجالسى که به نام حسین بن على به پا مى شود بگوییم ما و هیچ یک از دینداران نمى گوییم که با این اسم هر کس هر کارى مى کند خوب است چه بسا علماى بزرگ و دانشمندان بسیارى از این کارها را ناروا دانسته و به نوبت خود از آن جلوگیرى کردند چنانچه همه مى دانیم که در بیست و چند سال پیش از این عالم عامل بزرگوار مرحوم حاج شیخ عبدالکریم[1] که از بزرگترین روحانیون شیعه بود در قم شبیه خوانى را منع کرد و یکى از مجالس بسیار بزرگ را مبدل به روضه خوانى کرد و روحانیین و دانشمندان دیگر هم چیزهائى که برخلاف دستور دین بوده منع کرده و مى کنند.(5)
* * *
باید بدانید که اگر بخواهید نهضت شما محفوظ بماند، باید این سنت ها را حفظ کنید. البته اگر چنانچه یک چیزهاى ناروایى بوده است سابق و دست اشخاص بى اطلاع از مسائل اسلام بوده، آنهاباید یک قدرى تصفیه بشود لکن عزادارى به همان قوت خودش باید باقى بماند.(6)
* * *
این دستجات با آن عظمت ـ البته جهات غیرشرعى اش باید حساب بشود، باید جهات شرعى محفوظ بماند ـ این دستجات با آن عظمت، با آن محتوا همه جا [راه مى افتند] کى مى تواند یک چنین اجتماعى درست کند.(7)

منبع:
1) وصیت نامه سیاسى ـ الهى، صحیفه امام، ج21، ص400
2) سخنرانى در جمع خطیبان مذهبى در آستانه ماه محرّم (سیاسى بودن احکام اسلام)، صحیفه امام، ج13، ص 330
3) سخنرانى در جمع وعاظ تهران و... (حفظ نظام اسلامى وظایف روحانیت)، صحیفه امام، ج15، ص 331
4) سخنرانى در جمع وعاظ تهران و... (حفظ نظام اسلامى وظایف روحانیت)، صحیفه امام، ج 15، ص 332
5) کشف اسرار، ص 141
6) کشف اسرار، ص 173
7) سخنرانى در جمع گروهى از خطبا و وعاظ در آستانه ماه محرّم (بقاى تشیع)، صحیفه امام، ج11، ص98

پانوشت:
[1] آیت ‏اللّه‏ العظمى حاج شیخ عبدالکریم حائرى یزدى (1276ـ1355 ه .ق.) از فقیهان بزرگ و مراجع تقلید شیعه در قرن چهارده هجرى است. وى پس از تحصیلات مقدماتى به نجف و سامرا سفرکرد و در آنجا از درس استادانى چون: میرزاى بزرگ شیرازى، میرزا محمدتقى شیرازى، آخوند خراسانى، سید کاظم یزدى و سیدمحمد اصفهانى فشارکى بهره گرفت. در سال 1332 ه .ق. به اراک آمد و در سال 1340 ه .ق. به قم مشرف گردید و به اصرار بزرگان آن سامان و پس از استخاره در آنجا رحل اقامت افکند و حوزه علمیۀ قم را تأسیس کرد. در حوزۀ درس ایشان عالمانى بزرگ تربیت شدند که حضرت امام خمینى(س) در صدر آنان جاى دارند. از آثار اوست: دررالفوائد در اصول، الصلوة، النکاح، الرضاع و المواریث در فقه. 

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/9FPPI