امام خمینی امروز طی سخنانی به شدت طرح سازش با اسرائیل را مورد حمله قرار دادند/ننگ بر آن اعرابی که برای خاطر سلطه کمی که به کشوری پیدا کنند و برای خاطر استفاده‌هایی که پیدا کنند تن به یک همچو ذلتی بدهند! و ننگ بر همه ما چنانچه ساکت بنشینیم!/حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور:هر کسی که به فکر سازش با اسرائیل باشد او را خائن به آرمان فلسطین می دانیم هرچند که خود شخص فلسطینی باشد ما شیوه مقدسمان نسبت به اشغالگران قدس عزیز و فلسطین عزیز را فدای سازش با این و آن نمی کنیم.

فاروق قدومی رئیس بخش سیاسی سازمان آزادیبخش فلسطین در مصاحبه ای با هفته نامه لبنانی ماندی مورنینگ طرح صلح پیشنهادی فهد ولیعهد پادشاهی سعودی را یک عقیده شخصی خواند و با شناسایی موجودیت رژیم صهیونیستی به شدت مخالفت کرد .
روزنامه الشعب چاپ الجزایر نیز ضمن انتشار مقاله ای درباره طرح فهد این طرح را با فروش آواکس های آمریکایی به عربستان مرتبط دانست و نوشت : زکی یمانی وزیر نفت عربستان دنبال کننده منافع آمریکا در این کشور است .
جبهه سوسیالیستی خلق سودان نیز تاکید کرد طرح فهد امپریالیستی ، صهیونیستی و ارتجاعی است که بر اساس اعتراف به قانونی بودن غصب اراضی فلسطین و همچنین اعتراف به حق صهیونیست های نژاد پرست در ادامه زندگی در مرزهای شناسایی شده توسط اعراب و تضمین شده جهانی و پایان حالت جنگ با صهیونیست ها منجمله پایان دادن به مبارزات مسلحانه خلق فلسطین و برقراری روابط با صهیونیست ها استوار است .
کفیل نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل طی مصاحبه ای با روزنامه نیویورک تایمز گفت : طرح صلح خاورمیانه ای کشور متبوعش موجودیت اسرائیل را به رسمیت می شناسد.
روزنامه کویتی الانبا به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت سوریه طرح صلحی برای خاورمیانه تهیه کرده که در آن با انجام مذاکرات مستقیم با اسرائیل و یا شناسایی آن مخالفت شده است .
حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور در پیامی به مردم تاکید کردند : ما در مقابل رفتارهای خشونت آمیز باید با قاطعیت عمل کنیم .
ما به مقتضی این که یک ملت انقلابی هستیم و با قدرتمندی و بدون اتکا به هیچ قدرتی توانسته ایم سلطه ابرقدرت آمریکا را از سرمان برطرف کنیم به مقتضی این خصوصیت هرگز با این ابرقدرت سازش نخواهیم کرد .
هر کسی که به فکر سازش با اسرائیل باشد او را خائن به آرمان فلسطین می دانیم هرچند که خود شخص فلسطینی باشد ما شیوه مقدسمان نسبت به اشغالگران قدس عزیز و فلسطین عزیز را فدای سازش با این و آن نمی کنیم.

واکنش شدید و قاطع امام خمینی به طرح صلح فهد
به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی امروز -25 آبان 1360- طی سخنانی در جمع مسئولین بنیاد شهید به شدت طرح سازش با اسرائیل را مورد حمله قرار دادند.
اهم بیانات امام خمینی در باره طرح موسوم به صلح فهد عبارت است از ؛

این طرح هیچ نقطه مثبت ندارد
- این طرح هیچ نقطه مثبت ندارد. آنهایی که گمان کرده‌اند نقطه‌های مثبتی در این طرح هست، یا توجه به مسائل ندارند یاطور دیگری است. نقطه مثبت در این طرحها هیچ نیست.
- ما نمی‌توانیم حساب خودمان را از حساب سایر مسلمین جدا کنیم. ما با اینهمه خسارتی که بر ما وارد شده است و اینهمه شهید که دادیم و معلول که دادیم و آواره که پیدا کردیم، همه اینها برای اسلام بوده. ایران هم از باب اینکه یک کشور اسلامی است، ما این زحمات را برایش کشیدیم.
- من اعلام خطر می‌کنم برای این مسئله و برای اسلام به واسطه این طرح!
- آنهایی که این طرح را داده‌اند، یا جاهلند و یا تحت تأثیر امریکا و صهیونیسم واقع شده‌اند. آنهایی که در این طرح نقطه مثبت قائل هستند، آنها هم همین‌طور.

معنای طرح فهد ...اسرائیل تا جایی که گرفته مال خودش!
- اگر نقطه مثبتی که بعضیها می‌گویند، این است که یکی از مواد این است که اسرائیل خارج بشود تا جنگ کذا، تا آن حدودی که در جنگ کذاست، این از نقاط منفی این است. این معنایش این است که اسرائیل اینهمه جاها را که گرفته است مالِ خودش؛ حالا یک چندجا را رها کند! مثل این است که ما بیاییم با عراق مصالحه کنیم که خوزستان یک مقدارش مال ما، یک مقداری‌اش مال شما! این از نقاط منفی اوست و سایر نقاط تمام در خدمت اسرائیل است و می‌خواهد اسرائیل را حاکم کند بر اعراب.
- من اخطار می‌کنم بر ملتهای اسلامی و خصوصاً ملتهای عرب و بر ارتشهای اسلامی و ارتشهای دولتهای عربی که گذشتن این طرح در یک جای سربسته بدون توجه ملتها جز اینکه شما را به اسارت اسرائیل درآورد و تا آخر عمر نوکر اسرائیل باشید و دست بسته و چشم بسته به اختیار اسرائیل و امریکا درآیید، هیچ چیز دیگری نیست.

اگر این طرح تصویب شود اسرائیل مکه و مدینه را هم خواهد گرفت
- برای ملتهای اسلامی و برای عرب، هیچ ننگی بالاتر از این نیست که تسلیم این طرح فاسد خراب صد در صد مخالف با اسلام بشود. ننگ عرب است که قبول کند این آقایی اسرائیل را. من به همه اخطار می‌کنم که اگر این طرح بگذرد، فردا اسرائیل مکه و مدینه را از چنگ شما بیرون می‌آورد.
- بیدار باشند ملتها و بیدار کنند دولتها را و مخالفت کنند با این طرح کافر فاجر!
- اگر دولتها بترسند، ملتها زنده باشند و نترسند. اگر ما همه از بین برویم، بهتر است [از] اینکه ذلیل باشیم زیر دست صهیونیسم و زیر دست امریکا. و این یک قدم بلندی است که به دستور امریکا این قدم بلند برداشته شده است برای ذلت عرب و ذلت مسلمین. ننگ بر آن اعرابی که برای خاطر سلطه کمی که به کشوری پیدا کنند و برای خاطر استفاده‌هایی که پیدا کنند تن به یک همچو ذلتی بدهند! و ننگ بر همه ما چنانچه ساکت بنشینیم!(1)

موج مخالفت با طرح فهد بالا گرفت
فاروق قدومی رئیس بخش سیاسی سازمان آزادیبخش فلسطین در مصاحبه ای با هفته نامه لبنانی ماندی مورنینگ طرح صلح پیشنهادی فهد ولیعهد پادشاهی سعودی را یک عقیده شخصی خواند و با شناسایی موجودیت رژیم صهیونیستی به شدت مخالفت کرد .
قدومی طی این مصاحبه افزود آمریکا همواره از خط مشیی پیروی می کند که مخالف به رسمیت شناخته شدن مردم فلسطین است .
قدومی گفت : به عنوان فردی که عهده دار امور سیاسی فلسطینی ها است فکر می کنم که آمریکا هنوز تمایلی به رسمیت شناختن حقوق حقه فلسطینی ها نداشته و همواره درصدد از بین بردن آرمان ما است .
روزنامه الشعب چاپ الجزایر نیز ضمن انتشار مقاله ای درباره طرح فهد این طرح را با فروش آواکس های آمریکایی به عربستان مرتبط دانست و نوشت : زکی یمانی وزیر نفت عربستان دنبال کننده منافع آمریکا در این کشور است .
جبهه سوسیالیستی خلق سودان نیز تاکید کرد طرح فهد امپریالیستی ، صهیونیستی و ارتجاعی است که بر اساس اعتراف به قانونی بودن غصب اراضی فلسطین و همچنین اعتراف به حق صهیونیست های نژاد پرست در ادامه زندگی در مرزهای شناسایی شده توسط اعراب و تضمین شده جهانی و پایان حالت جنگ با صهیونیست ها منجمله پایان دادن به مبارزات مسلحانه خلق فلسطین و برقراری روابط با صهیونیست ها استوار است . (2)

عربستان : هراسی از به رسمیت شناختن اسرائیل نداریم !
کفیل نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل طی مصاحبه ای با روزنامه نیویورک تایمز گفت : طرح صلح خاورمیانه ای کشور متبوعش موجودیت اسرائیل را به رسمیت می شناسد.
نیویورک تایمز به نقل از این دیپلمات عربستان سعودی نوشت در این طرح به کلیه کشورهای خاورمیانه اشاره شده و ما هراسی نداریم که بگوئیم این طرح اسرائیل را به رسمیت می شناسد.(3)

طرح صلح سوریه برای خاورمیانه
روزنامه کویتی الانبا به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت سوریه طرح صلحی برای خاورمیانه تهیه کرده که در آن با انجام مذاکرات مستقیم با اسرائیل و یا شناسایی آن مخالفت شده است .
این طرح که استقلال کشور فلسطین را تاکید کرده به اجلاس وزیران کشورهای جبهه پایداری عرب که مخالف قراردادهای کمپ دیوید هستند تسلیم خواهد شد.
به نوشته این روزنامه این اجلاس روز سه شنبه در عدن پایتخت جمهوری دمکراتیک خلق یمن تشکیل می شود.(4)

آیت الله خامنه ای : در مقابل ضد انقلاب با قاطعیت عمل می کنیم
حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور در پیامی به مردم تاکید کردند : ما در مقابل رفتارهای خشونت آمیز باید با قاطعیت عمل کنیم .
ایشان ادامه دادند : آن کسی که می خواهد زندگی مردم را بر هم بزند باید در مقابلش ایستاد و او را نبخشید و با او مقابله خواهیم کرد این چیزی است که خدا و ملت و تاریخ و مردم آزاده جهان از ما می خواهند و اگر ما نکنیم خدا و ملت و تاریخ از ما مواخذه خواهند کرد و می گویند شما که عقل داشتید چرا اجازه دادید دشمن این طور اوضاع و احوال شما را به هم بزند؟
ایشان افزودند : کار دوم هدایت است ، باید با کسی که تحریک شده با مهربانی رفتار شود و خشونت به خرج ندهیم ، مایلیم او را متوجه کنیم که اشتباه می کند بنابراین در کنار قاطعیت هدایت می کنیم ، من از این فرصت استفاده می کنم با این که می دانم که بچه های خام و ساده ای که در خدمت دشمنان جمهوری اسلامی قرار گرفته اند و آلت دست آن ها شده اند اجازه تلویزیون نگاه کردن ندارند و آن ها اجازه شنیدن خطبه های نماز جمعه را نداشتند چون منافقین و گروهک ها اجازه نمی دادند تا هواداران آن ها خطبه های نماز جمعه را گوش کنند. من امیدوارم این پیام نفش گرم و دلسوزانه و برادرانه به آن ها برسد من می خواهم به بچه هایی که در خدمت دشمنان جمهوری اسلامی قرار گرفته اند بگویم که تحریک کنندگان آن ها دنبال هدف ها و هوس های خود هستند و دروغ می گویند که برای خاطر خلق با جمهوری اسلامی می جنگیم جمهوری اسلامی با بزرگترین دشمنان خلق پنجه در افکنده و با آمریکا می جنگد امروز هیچ ملتی و دولتی در دنیا به استحکام و قدرت ما با آمریکا نبرد نکرده ، محکم تر از ما هیچ گروه انقلابی در سطح جهان موضع گیری نکرده ، چطور این ها آمریکایی و وابسته به آمریکا نیستند که شماها را وادار کرده اند تا با چنین حکومتی مبارزه کنید؟

هرگز با آمریکا سازش نخواهیم کرد
آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کردند : ما به مقتضی این که یک ملت انقلابی هستیم و با قدرتمندی و بدون اتکا به هیچ قدرتی توانسته ایم سلطه ابرقدرت آمریکا را از سرمان برطرف کنیم به مقتضی این خصوصیت هرگز با این ابرقدرت سازش نخواهیم کرد .
ایشان ادامه دادند : دشمن درجه یک برای ما آمریکا است نه فقط خیانت او به ما رسیده منطقه را پر از خیانت و گناه کرده آن چه در سایه وجود منحوس رژیم اشغالگر فلسطین به وجود آمده سرکوبی نهضت ها و جنبش های اسلامی در منطقه است وجود دولت های مرتجع و خبیثی که طوطی وار آن چه را که آمریکا می خواست تکرار می کردند مثل انورسادات و جانشینش که وابسته و معلول آمریکا است بنا براین دشمن اصلی برای ما آمریکا است و هر کسی که با او همدست و همکار باشد ...غافل از کمین گرفته هایی که اگر هم آمریکا نبود به ما حمله می کردند هم نیستیم و همه آن ها را هم دشمن می دانیم ولی آن که پیشاپیش صفوف دشمنان است آمریکا است .
آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود افزودند : هر کسی که به فکر سازش با اسرائیل باشد او را خائن به آرمان فلسطین می دانیم هرچند که خود شخص فلسطینی باشد ما شیوه مقدسمان نسبت به اشغالگران قدس عزیز و فلسطین عزیز را فدای سازش با این و آن نمی کنیم آن کسانی که ادعای حرکت برای فلسطین می کنند اما در عمل به آرمان فلسطین بی اعتنایی و خدای نکرده خیانت ، آن ها نمی توانند خودشان را از ما علاقمند تر به آرمان فلسطین وانمود کنند.(5)

پی نوشت
1- صحیفه امام ، جلد 15 ، صفحه 363
2- اطلاعات ، 25 آبان 1360 ، صفحه 16
3- جمهوری اسلامی ، 25 آبان 1360 ، صفحه 3
4- اطلاعات ، 25 آبان 1360 ، صفحه 16
5- جمهوری اسلامی ، 25 آبان 1360 ، صفحه 14a