آقا تمام گرفتاری ما از این امریکاست! تمام گرفتاری ما از این اسرائیل است! اسرائیل هم از امریکاست. این وکلا هم از امریکا هستند! این وزرا هم از امریکا هستند! همه تعیین آنهاست. اگر نیستند چرا نمی‏ایستند در مقابلش داد بزنند؟

انقلاب اسلامی به عنوان بزرگترین تحول اجتماعی قرن بیستم در حساس ترین جغرافیای سیاسی جهان، 35 سال پیش به رهبری امام خمینی (ره) توانست با در هم شکستن نظم 2500 ساله سلطنتی، فصلی نوین در حیات بشر را رقم بزند. انقلاب اسلامی ایران چه از جانب بنیانگذار و تئوریسین هایش و چه از طرف ناظران بیرونی به عنوان شورش علیه نظام حاکم بر جهان و نظم ظالمانه پدید آمده توسط ایالات متحده آمریکا پس از جنگ جهانی دوم، معرفی و فهمیده شد. زمینه سازی برای تحقق حاکمیت یکپارچه موعود امم (عج) بر جهان و برقراری عدالت و صلح در سراسر گیتی و آزادسازی همه مستضعفین از یوق همه مستکبرین به عنوان افق نهایی و هدف غایی انقلاب اسلامی بارها و بارها از جانب امام و امت در سال های ابتدایی انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار گرفت. دوران 8 ساله دولت های نهم و دهم به پرچمداری دکتر محمود احمدی نژاد از جانب خلف صالح خمینی کبیر، بارها و بارها به دلیل زنده کردن و نیز اوج دادن به گفتمان انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) مورد تمجید قرار گرفت و به ضرب المثل ادبیات سیاسی معاصر تبدل شد. این قضاوت حضرت آیت الله خامنه ای آخرین بار در دیدار خداحافظی کابینه دهم با ایشان بار دیگر به صراحت بیان شد. «بازگرداندن قطار منحرف شده انقلاب اسلامی به ریل اصلی توسط دکتر احمدی نژاد» تعبیر تمام کننده ای در این خصوص بود. با این وجود به نظر می رسد در پی تحولات سیاسی اخیر در کشور بار دیگر زمینه هایی برای تضعیف محکمات اندیشه امام خمینی (ره) و ریشه های و مبانی انقلاب اسلامی بوجود آمده است، مساله ای که تبلور صریح آن را در گزاره «همزیستی مسالمت آمیز با نظام سلطه» می توان مشاهده کرد. همچنین تلاشی مضاعف برای تغییر آرمان مرکزی انقلاب اسلامی به جریان افتاده است و عده ای می کوشند تا صرف برقراری جمهوری اسلامی را هدف و نقطه پایان انقلاب اسلامی جا بزنند؛ کانه انقلاب شده است که عده ای بروند و عده ای دیگر بیایند! در چنین شرایطی رجوع دوباره به نصوص کلام و محکمات اندیشیه خمینی کبیر، اهمیتی بیش از پیش می یابد. دولت بهار بنا دارد در قالب بسته "برای چه انقلاب کردیم؟" در حد بضاعت خود مروری دوباره داشته باشد بر اهداف و مبانی انقلاب اسلامی. مطمئناً بامطالعه جزئی سخنان امام نمی‌توان به همه حقیقت وجودی ایشان پی برد. با این وجود  قطره‌ای از دریا نیز می‌تواند سیراب کننده انسان‌های تشنه حقیقت باشد. بخش اول این بسته را در ادامه می خوانید:

ریشه‌های انقلاب اسلامی و علل و عوامل شکل‌گیری نهضت اسلامی از منظر حضرت امام
این انقلاب، تاریخ کشور را تغییر داد. سلاطین جور و طغیانگران تاریخ، قرن‌های متمادی حرکت گمراه‌کننده‌ای را بر این ملت تحمیل کرده بودند و در این چند ده سال قبل از انقلاب، علاوه بر استبداد و خودرأیی و انحصارطلبی در همه‌چیز، عزت این مملکت را هم در مقابل دشمنان به باد داده بودند. این انقلاب آمد، این کشور را، این ملت را از افتادن در این تندباد ویرانگر و نابودکننده نجات داد؛ ما در صراط مستقیم قرار گرفتیم. البته صراط مستقیم، ما را به هدف خواهد رساند؛ اما کِی؟ در چه مدت؟ با چه تلاش و مجاهدتی؟ این بستگی دارد به اینکه من و شما چقدر تلاش کنیم، چقدر جدی بگیریم، چقدر درست حرکت کنیم؛ این به همت ما بسته است؛ ولی انقلاب این راه را پیش پای این ملت تاریخیِ بزرگ و ستم‌کشیده گذاشت.
مقام معظم رهبری  ۱۳۹۲/۰۳/۰۶

این‌یک واقعیت است که بعد از گذشتند چند سال از هر انقلاب و درگذشت بنیان‌گذار و اشخاص شاخص آن، گسست و اختلاف در بین افراد جامعه، مخصوص خواص رخ می‌دهد. اختلاف‌نظرهای اساسی و مخصوص درگیری‌های سیاسی که به نام انقلاب اسلامی و خط امام انجام می‌شود در نسل‌های بعدی و جوان، سؤالی پیش می‌آید که ریشه و چرایی نهضت اسلامی چیست و واقعاً کدام خط امام هستند؟

مطمئناً بهترین راه برای شناسایی ریشه و چرایی انقلاب، جستجو در میان سخنان خود حضرت امام است. سخنانی که بدون هرگونه ریا و باصداقت کامل در طول حیات طیبه حضرت امام، گفته‌شده است.

مطمئناً دلایل نهضت بیش از این بوده است، ولی می‌توان به مهم‌ترین دلایل این نهضت اشاره کرد:
1.    وابستگی تمام‌عیار به غرب
2.    مقابله با مستکبران
3.    بی‌عدالتی گسترده در کشور
4.    مقابله جدی با آزاداندیشی
5.    ظلم و خفقان گسترده در کشور
6.    عقب‌ماندگی کشور در علم و  صنعت
7.    مشخص کردن مرز اسلام آمریکایی و اسلام ناب در کشور
8.    مشخص کردن مرز اسلام آمریکایی و اسلام ناب در جهان
9.    حمایت از مستضعفان
10.    جنگ با مستکبران
11.    دین‌ستیزی و تلاش برای انحراف و ضایع کردن جوانان
12.    فساد حاکمان طاغوت
13.    کاخ‌نشینی و کوخ‌نشینی

وابستگی تمام‌عیار به غرب
ای سران اسلام، به داد اسلام برسید / تمام گرفتاری ما از این اسرائیل است! اسرائیل هم از امریکاست.

انا لله‏ و انا الیه راجعون؛ عید ایران را عزا کردند
ای سران اسلام، به داد اسلام برسید.‌ای علمای نجف، به داد اسلام برسید، ‌ای علمای قم، به داد اسلام برسید؛ رفت اسلام،‌ای ملل اسلام،‌ای سران ملل اسلام،‌ای رؤسای جمهور ملل اسلامی،‌ای سلاطین ملل اسلامی،‌ای شاه ایران، به داد خودت برس. به داد همۀ ما برسید. ما زیر چکمۀ امریکا برویم، چون ملت ضعیفی هستیم؟! چون دلار نداریم؟! امریکا از انگلیس بد‌تر، انگلیس از امریکا بد‌تر، شوروی از هر دو بد‌تر. همه از هم بد‌تر؛ همه از هم پلید‌تر. اما امروز سروکار ما با این خبیث‌هاست! با امریکاست. آقا تمام گرفتاری ما از این امریکاست! تمام گرفتاری ما از این اسرائیل است! اسرائیل هم از امریکاست. این وکلا هم از امریکا هستند! این وزرا هم از امریکا هستند! همه تعیین آن‌هاست. اگر نیستند چرا نمی‌‏ایستند در مقابلش داد بزنند؟
1343/08/04

تمام گرفتاری ما از امریکاست
آقا تمام گرفتاری ما از این امریکاست! تمام گرفتاری ما از این اسرائیل است! اسرائیل هم از امریکاست. این وکلا هم از امریکا هستند! این وزرا هم از امریکا هستند! همه تعیین آنهاست. اگر نیستند چرا نمی‏ایستند در مقابلش داد بزنند؟
1343/08/04

گردن‌کج کند تا مظلومان را پایمال کند !
بالاخره ایرانی را می‌خواهند که به‌اصطلاح شخص اولش در مقابل رئیس‌جمهور امریکا چون دریوزگان، گردن‌کج کند تا مظلومان را پایمال کند. آن روز ایران را مستقل و زنده می‌دانند، و امروز که به برکت اسلام جوانان و کودکان و پیران و خردسالان از هر طبقه بیدار و متحول شدند و همۀ قیدوبندهای استعماری و استثماری را بریدند و با مشت گره‌کرده امریکا و اذناب او را از کشور راندند ایران را مرده و وابسته می‌دانند! و شما ملت عظیم الشأن هستید که باید چون کوه سر به فلک کشیده در مقابل همۀ مشکلات بایستید و خداوند تعالی با شماست.
1363/11/22

مملکت در اشغال امریکا
نظامیهای امریکا و مستشارهای نظامی امریکایی به شما چه نفعی دارند؟ آقا! اگر این مملکت اشغال امریکاست، پس چرا اینقدر عربده می‏کشید؟! پس چرا اینقدر دم از «ترقی» می‏زنید؟! اگر این مستشارها نوکر شما هستند، پس چرا از اربابها بالاترشان می‏کنید؟! پس چرا از شاه بالاترشان می‏کنید؟! اگر نوکرند، مثل سایر نوکرها با آنها عمل کنید. اگر کارمند شما هستند، مثل سایر ملل که با کارمندانشان عمل می‏کنند، شما هم عمل کنید. اگر مملکت ما اشغال امریکایی است پس بگویید! پس ما را بردارید بریزید بیرون از این مملکت! چه می‏خواهند با ما بکنند؟ این دولت چه می‏گوید به ما؟ این مجلس چه کرد با ما؟ این مجلس غیر قانونی، این مجلس محرم این مجلسی که به فتوا و به حکم مراجع تقلید تحریم شده است، این مجلسی که یک وکیلش از ملت نیست، این مجلسی که ـ به ادعا ـ هی می‏گویند ما! ما! هی ما از «انقلاب سفید» آمدیم! آقا کو این «انقلاب سفید»؟! پدر مردم را درآوردند! آقا من مطلعم؛ خدا می‏داند که من رنج می‏برم؛ من مطلعم از این دهات؛ من مطلعم از این شهرستانهای دورافتاده؛ از این قم بدبخت[گریۀ حضار]. من مطلعم از گرسنگی خوردن مردم؛ از وضع زراعت مردم.
1343/08/04

هرچه خواسته است ستم کرده و مخازن آنان را غارت نموده است
مصیبت عظیم آن است که امریکا که قریب نیم قرن بر مسلمانان جهان بخصوص منطقه، هرچه خواسته است ستم کرده و مخازن آنان را غارت نموده است، دولت‌ها نه تنها از ترس امریکا نمی‌توانند اظهار مظلومیت مظلومان را حتی در کشورهای خودشان بشنوند، بلکه چنانچه دیدیم با ملت غارت‌زده ایران که با نهضت اسلامی خود می‌خواهد فریاد مظلومانه سر دهد و به ملت‌های مظلوم جهان داد خود را برساند، چه‌ها کرده و در مخالفت با ایران حتی از امریکا و اسرائیل گوی سبقت را ربودند، و برای تقرب به ستمکاران، با تمام قوای تبلیغاتی و تسلیحاتی به متجاوز به ایران کمک نمودند. به جای آنکه به ملت و دولت برادر خود دست اخوت و وحدت دهند، به امریکا و اسرائیل دست عبودیت و ذلت دادند و به توطئه علیه ملت ایران برخاستند. ما اکنون از بسیاری از دولت‌هایبه‌اصطلاح اسلامی مأیوس هستیم و امیدی به هدایت آنان نداریم؛ مگر آنکه خداوند متعال نظر عنایتی فرماید و تحولی در آنان به وجود آورد تا مسائل را آن‌گونه که شایسته است، بررسی نمایند، و خود و کشور خود را از چنگال گرگان جهان خوار نجات دهند.
1361/06/29

پیوند شاه با آمریکا
در عصر ما ملت یافت که شاه به‌واسطه پیوندی که با غرب خصوصاً با امریکا دارد و همین‌طور با شرق تمام مخازن ما را به باد داده بلکه نیروهای انسانی ما را به هدر داده است و فهمیدند جنایات فوق‌العاده‌ای که مرتکب می‌شود به‌واسطه پیوندی است که شاه با ابرقدرت‌ها دارد ازاین‌جهت ملت ما به پا خاست.
1357/10/19

وابستگی فکری و روحی، بد‌ترین وابستگی
این وابستگی بسیار اسفناک است. وابستگی نظامی را با یک روز، با یک ماه می‌شود رفعش کرد؛ بیرونشان کرد؛ وابستگی اقتصادی قابل جبران است؛ زود می‌شود جبران کرد؛ اما وابستگی روحی و انسانی است که بسیار مشکل است. یک بچه را از آن بچگی، کوچولویی، که بوده است در دامن مادرش، تا رفته است به دبستان، تا رفته است به دبیرستان، و تا رفته است در دانشگاه، هر جا رفته، تبلیغات جوری بوده است که این را وابسته بار آورده؛ اعتقادش این شده که به غیر ارتباط با خارج نمی‌شود کاری کرد .
1358/03/09

مقابله با مستکبران
آری اگر ملت ایران از همه اصول و موازین اسلامی و انقلابی خود عدول کند ، آن‌وقت ممکن است جهان خواران او را به‌عنوان یک ملت ضعیف و فقیر و بی‌فرهنگ به رسمیت بشناسند

آن‌ها ابرقدرت باشند و ما نوکر
نکته مهمی که همه ما باید به آن توجه کنیم و آن را اصل و اساس سیاست خود با بیگانگان قرار دهیم این است که دشمنان ما و جهان خواران تا کی و تا کجا ما را تحمل می‌کنند و تا چه مرزی استقلال و آزادی ما را قبول دارند به‌یقین آنان مرزی جز عدول از همه هویت‌ها و ارزش‌های معنوی و الهی‌مان نمی‌‌شناسند… آری اگر ملت ایران از همه اصول و موازین اسلامی و انقلابی خود عدول کند و خانه عزت و اعتبار پیامبر و ائمه معصومین علیهم‌السلام را با دست‌های خود ویران نماید آن‌وقت ممکن است جهان خواران او را به‌عنوان یک ملت ضعیف و فقیر و بی‌فرهنگ به رسمیت بشناسند ولی درهمان حدی که آن‌ها آقا باشند ما نوکر، آن‌ها ابرقدرت باشند ما ضعیف، آن‌ها ولی و قیم باشند ما جیره‌خوار و حافظ منافع آن‌ها، نه یک ایران با هویت ایران اسلامی.»
367/04/29

مقابله با مستکبران
وصیت من به همه مسلمانان و مستضعفان جهان این است که شما‌ها نباید بنشینید و منتظر آن بـاشـید که حکام و دست‌اندرکاران کشورتان یا قدرت‌های خارجى بیایند و براى شما اسـتـقـلال و آزادى را تـحـفـه بـیـاورنـد. مـا و شـمـاهـا لااقـل در ایـن صدسال اخـیـر کـه به‌تدریج پاى قدرت‌های بزرگ جهان خوار به همه کـشـورهـاى اسـلامى و سایر کشورهاى کوچک بازشده است، مشاهده کردیم با تاریخ‌های صحیح براى ما بازگو کردند که هیچ‌یک از دول حاکم بر این کشور‌ها در فکر آزادى و استقلال و رفاه ملت‌های خود نبوده و نیستند، بلکه اکثریت قریب به‌اتفاق آنان یا خود به سـتـمـگـرى اخـتـنـاق ملت خود پرداخته و هر چه کرده‌اند براى منافع شخصى یا گروهى نـمـوده یـا بـراى رفاه قشر مرفه و بالانشین بوده و طبقات مظلوم کوخ و کپرنشین از همه مواهب زندگى حتى مثل آب‌ونان و قوت لایموت محروم بوده و آن بدبختان را براى منافع قـشـر مـرفـه و عـیاش به کار گرفته‌اند و یا آنکه دست‌نشاندگانقدرت‌های بزرگ بوده‌اند کـه بـراى وابـسـتـه کـردن کـشـورهـا و ملت‌ها هر چه توان داشته‌اند به کار گـرفته و با حیله‌های مختلف کشور‌ها را بازارى براى شرق و غرب درست کرده و منافع آنـان را تأمین نموده‌اند و ملت‌ها را عقب‌مانده و مصرفى بار آوردند و اکنون نیز با این نقشه درحرکت‌اند.
1367/04/29

راهى جز مبارزه نمانده است
پس راهى جز مبارزه نمانده است، و باید چنگ و دندان ابرقدرت‌ها و خصوصاً امریکا را شکست، و الزاماً یکى از دو راه را انتخاب نمود: یا شهادت. یا پیروزى. که در مکتب ما هردوی آن‌ها پیروزى است. که انشاءالله خداوند قدرت شکستن چهارچوب سیاست‌های حاکم و ظالم جهان خواران، و نیز جسارت ایجاد داربست‌هایی بر محور کرامت انسانى را به همه مسلمین عطا فرماید؛ و همه را از افول ذلت به صعود عزت و شوکت همراهى نماید.
1367/04/29

خطر اسرائیل
 من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، که اکنون این روز‌ها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است، و به‌ویژه در جنوب لبنان به‌قصد نابودی مبارزان فلسطینی، پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می‌کند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی می‌خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‌کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می‌تواند تعیین‌کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به‌عنوان «روز قدس» انتخاب، و طی مراسمی همبستگی بین‌المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند.
1367/04/29

هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند
 کسى تصور نکند که ما راه سازش با جهان خواران را نمی‌دانیم. ولى هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند! البته ما مطمئنیم که در همین شرایط نیز آن‌ها که با روحانیت اصیل کینه دیرینه دارند و عقده‌ها و حسادت‌های خود را نمی‌توانند پنهان سازند آنان را به باد ناسزا گیرند. ولى درهرحال آن چیزى که در سرنوشت روحانیت واقعى نیست سازش و تسلیم شدن در برابر کفر و شرک است. که اگر بندبند استخوان‌هایمان را جدا سازند، اگر سرمان را بالاى دار برند، اگر زنده‌زنده در شعله‌های آتشمان بسوزانند، اگر زن و فرزندان و هستی‌مان را در جلوى دیدگانمان به اسارت و غارت برند هرگز امان‌نامه کفر و شرک را امضا نمی‌کنیم.
1367/04/29

حسین مولوی

منبع