آیت الله قائم مقامی در 31 اردیبهشت 1394 در ایلام  که مصادف بود با شب میلاد حضرت امام حسین(ع) طی سخنرانی که در ایلام ایراد گردید به بررسی اوضاع منطقه، حوادث آخرالزمان و چشم انداز امیدوارکننده موجود از نزدیکی ظهور حضرت بقیة الله الأعظم پرداخته و تأکید نمودند: "اتفاق مهمی که در عصر ما تحقق یافت ، آزادی کربلا بود و امیدواریم هرچه زودتر منجر بشود به آزادی مکه معظمه ، منجر بشود به آزادی قدس شریف و ما ان شاءالله شاهد آزادی این منطقه و جهان باشیم . وضعیتی که در آن هستیم به قدری حساس است که انسان با چشم قلب و باطن خودش دارد نزدیک می بیند این حادثه ی عظیم را."

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛  متن خلاصه سخنرانی مهم حضرت آیت الله قائم مقامی در تاریخ 94/2/31 همزمان با شب میلاد امام حسین (ع) در شهر ایلام به شرح ذیل می باشد:

لینک مطلب قبلی: آیت الله قائم مقامی: امیدواریم هرچه زودتر شاهد آزادی مکه و قدس شریف باشیم

"وضعیتی که ما در آن هستیم بسیار بسیار حساس است . اسلام و جاهلیت در نهایت تقابل با همدیگر رسیده اند .
ارتباط این دو همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند حالتی است که به هیچ وجه این دو جریان نمیتوانند مصالحه کنند و ارتباط مسالمت آمیز با هم داشته باشند ، یکی از این دو جریان باید از روی زمین حذف شود ، یا جریان کفر و جاهلیت و یا خدایی نکرده جریان اسلام .
لکن از طرف دیگر ما می بینیم که جریان اسلام ناب ، اسلام اهل بیت و اسلامی که در گرو وجود امام حسین علیه السلام است هرگز از بین نخواهد رفت ، نه فقط از بین نخواهد رفت بلکه روز به روز تجلی و ظهور بیشتری پیدا میکند .

با انقلاب اسلامی این اسلام اهل بیت در صحنه ی جهان آمده ، جلوه گری کرده و وجود مقدس امام حسین علیه السلام دلبری خودشان را در جهان شروع کردند . چون شما می بینید اصولا در این عالم دلبری و جذابیت خداوند تبارک و تعالی – که خداوند بی نهایت جذاب است – در وجود مقدس امام حسین علیه السلام تجلی کرده ، یعنی امام حسین علیه السلام مظهر جذابیت و دلربایی خداوند هستند . همانطور که می بینید بنای الهی بر این است که قلب های انسانها فتح شود .
تا به حال قدرت ها و حکومت ها هر چه سعی کردند قلب ها را تصرف کنند نتوانستند چون هیچ کس جز خدا و اولیاء خدا قدرت تصرف قلب ها را ندارد . یعنی الان در این عالم این امام حسین علیه السلام است که قلب یک انسان را میتواند تصرف کند – و منظور از تصرف این است که انسان با میل و رغبت خودش را در اختیار امام حسین علیه السلام قرار بدهد – این چیزی است که به آن میگویند قدرت نرم ، و این در زمان ما ظاهر شده است . منظور از قدرت نرم این است که دیگر اینطور نیست که هرکس اسلحه ش قویتر باشد بتواند حکومت کند – چیزی که آمریکا الان دارد ادعا میکند – دوره اش گذشته و شما میبینید که آمریکا با وجود دارا بودن اسلحه و بمب اتم باز نتوانسته کاری را از پیش ببرد چرا که قدرت نرم در صحنه آمده – برای اینکه امام حسین علیه السلام پا در عالم گذاشته است – انسانها رفته رفته دارند آشنا میشوند با حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام .
الان واقعه اربعین شاهدش بودید و بی نظیر است در تاریخ و امیدواریم ان شاءالله به حق محمد و آل محمد (ص) اربعین آینده که خیلی حساس است – تقابل اسلام و کفر – امیدواریم به حق اباعبدالله الحسین علیه السلام زوار پشت سر آقا حجت بن الحسن (عج) حرکت بکنند .
امیدواریم ، وقت هم معین نمیکنیم ، چون هیچ کس نمیتواند وقت معین کند ولی انسان میتواند امیدوار باشد ، میتوانیم از خدا بخواهیم و بگوییم خدایا کمک کن که آقا حجت بن الحسن (عج) دیگر تشریف بیاورد هرچه زودتر .
اتفاق مهمی که در عصر ما تحقق یافت ، آزادی کربلا بود و امیدواریم هرچه زودتر منجر بشود به آزادی مکه معظمه ، منجر بشود به آزادی قدس شریف و ما ان شاءالله شاهد آزادی این منطقه و جهان باشیم .
وضعیتی که در آن هستیم به قدری حساس است که بدون اینکه کسی بیاید وقت تعیین کند - مثلا بگوید آقا یک ماه دیگر یا پنج ماه دیگر ظهور است که این ممنوع است و خلاف است - ولی اینقدر وضعیت حساس شده است که انسان با چشم قلب و باطن خودش دارد نزدیک می بیند این حادثه ی عظیم را .

مطلب مرتبط: آیت‌الله سیدمحمد قائم مقامی:اربعین رازهای عاشورا در اربعین هویدا می‌شود

الان شما نگاه کنید حاکمیت پلید عربستان – رژیم غاصب حجاز – که هماند رژیم صهیونیستی است ، تبهکاری و جنایت را به اوج رساندند .
ما در این ایام و لیالی خوش در عین حال کاممان تلخ است و ناراحتیم از جنایات این ملعونها مانند عربستان که در منطقه دارند انجام میدهند . کام ما برای مظلومین یمنی که به این صورت شهید میشوند تلخ است ولی در عین حال بسیار امیدوار هستیم و احساس میکنیم لحظات پایانی دولت آل سعود دارد نزدیک میشود . و بعد میدانید آزاد شدن مکه معنایش چیست ؟ ان شاءالله اگر کعبه معظمه از وجود آل سعود پاک شود همان چیزی میشود که یکی از سناتورهای مونث آمریکا گفت.
آزاد شدن مکه موجب میشود به اینکه سریعا قدس شریف نیز به زودی آزاد شود ان شاءالله چون این دوتا با هم وابسته اند . آزاد شدن مکه معظمه و قدس شریف به معنای حاکمیت ساقط شدن فرمانروایی آمریکا در جهان است و این یعنی آغاز طلوع حقیقت مهدویت در جهان .
وجود مقدس امام زمان (عج) با انقلاب اسلامی پا بر صحنه ی جهان گذاشت ، اعلام مهدویت شد ، اعلام شد که مدیریت جهان باید تغییر بکند ، دوران امامت فرا رسیده ، دوران سلطنت تمام شده است .
من در اینجا حرفی بزنم استفاده کنیم . برادران و خواهران بدانید در این لحظات بسیار بسیار حساس که ما در آن هستیم که جنگ بین خدا و شیطان است ، همه ما دعوت شده ایم بر سر دو راهی خدا و شیطان انتخاب بکنیم چون الان میبینید که هم خدا و دین و اولیاءالله و دلبری امام حسین علیه السلام در صحنه است و هم شیطان بسیار بسیار فعال شده است ، همه باید مواظب باشند ، چون خدایی نکرده یک مقدار غفلت و بی توجهی باعث میشود شیطان جذبتان کند و قلبتان را قسی کند . آخرالزمان اینگونه است ، اگر متوجه باشید دل انسان لطیف میشود و اگر بی توجهی کنید دل انسان قسی میشود و قسی شدن دل باعث میشود حال عبادت از انسان گرفته شود، خیلی لحظه ی حساسی است که تنها راه نجات وصل شدن به اهل بیت است .
در این شبها از خداوند بخواهید شما را به اهل بیت بیشتر از این وصل کند چرا که این اهل بیت و امام حسین علیه السلام هستند که میتوانند شیطان را شکست بدهند ، و دوستان و یاران اهل بیت هستند که میتوانند از پس شیطان برآیند ، مثلا در زمان ما ولی فقیه که پرچمدار اسلام و ولایت در عصر ما هستند و الان همه کسانی که اهل سعادتند باید پشت سر رهبری قرار بگیرند .
رهبری وقتی میفرمایند ما اجازه نمیدهیم بیایند از مراکز نظامی ما بازدید کنند و دانشمندان ما را بازجویی کنند الان همه ملت باید پشت سر رهبری قرار بگیرند در این مطلب ، هیچکس نباید بترسد و نباید گول بخورد که با فرض عقب نشینی همه مشکلات ما برطرف میشود ، اینجوری نیست ، مشکلات ما نه در ژنو و سوییس و ... بلکه در مکه معظمه و در کربلا حل بشود ان شاءالله"