در حالی که برخی می کوشند تا توافقی هرچند غیر نهایی در تاریخ 22 بهمن 93 میان ایران و گروه ۱+۵ صورت بگیرد، باید دقت نمود طرف غربی چه پیامی را از چنین توافقی آن هم در سالگرد پیروزی انقلاب دریافت می کند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روز 29 دی و به بهانه روز هوای پاک، متروی تهران محلی شد تا بسیاری از پرسش و پاسخ ها در نشست های خبری سرپایی و غیر رسمی، این بار در واگن های مترو برگزار شود .
خط تجریش – امام خمینی هم میزبان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بود تا در فضایی غیر رسمی اما در میان خبرنگاران ازهمه چیز صحبت شود . از لابه لای گپ هوای پاکی وزیر یک خبر جذاب هم درآمد. خبری که تیتر اصلی روزنامه شرق را به خود اختصاص داد. تیتری که در آن وعده توافق هسته‌ای با 5+1 در سالگرد پیروزی انقلاب داده شده بود .روزنامه شرق در مطلب خود بالا فاصله پس ازبیان صحبت های وزیر امور خارجه مبنی بر آمادگی ایران برای به‌نتیجه‌رسیدن با گروه ١+٥ در بهمن‌ماه و در سالگرد پیروزی انقلاب‌اسلامی ، به سراغ سرگئی ریابکوف معاون وزیرخارجه روسیه می رود تا سخنان اورا هم در راستای تیتر یک خود جهت دهد .


روزنه 161 | دانلود فیلم با حجم 20 مگابایت

به گفته ی همین روزنامه اومی گوید : «کشورهای عضو گروه ١+٥ و ایران قصد دارند تا پایان ماه مارس (نیمه‌فروردین سال‌آینده) موافقتنامه سیاسی در مورد برنامه هسته‌ای ایران را امضا کنند.» اگرچه وی اذعان داشته که «با وجود ارتباطات اخیر میان مقامات کشورهای مذاکره‌کننده شامل وزرای امور خارجه، اختلافات اساسی برسر مسایل کلیدی هنوز به قوت خود باقی است».
مردم ایران در 22 بهمن سالگرد انقلابی را جشن می گیرند که بزرگ ترین رویرداد قرن خود به شمار می رود . انقلابی که تمام معادلات جهان را برهم زد و حجم تاثیر گذاری اش هر روز بیشتر از گذشته می شود . انقلابی که شعارش مبارزه با استکبار بود و خود را متعلق به مظلومین و مستضعفان جهان می دانست .
حالا بسیاری در تلاشند تا از بزرگی این انقلاب کم کنند . آن را پدیده ای متوقف به زمان خود بدانند و بگویند از انقلاب اسلامی چیزی جز پوسته ای خشک و بی روح نمانده است. قرار دادن عنوان توافق با گروه ١+٥ در کنار سالگرد آن انقلاب بزرگ را می توان تلاش برای تحقق همین نگاه دانست.
وقوع احتمالی این رخداد در مقطع فوق را صرفا می توان پیامی به جهان غرب دانست که انقلاب اسلامی حاضر است در جش سالگردش با دست کشیدن از ایده هایش بر سر میز مذاکره آمده و جهت دستیابی به برخی خواسته های مادی اش، آرمان های معنوی اش را معامله نماید.
اگر امروز غربی ها بر سر میز مذاکره آمدن ایران را ناشی از فشارهای فزاینده متاثر از تحریم می دانند، در صورت وضع توافق در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آن را چرخشی اساسی از سوی تهران در رابطه با مواضع بین المللی اش قلمداد خواهند کرد.
حالا باید از آقای وزیر پرسید که آیا این نگرانی را شما ندارید ؟
هرچند پاسخ مشخص است . ادعای توافق در مذاکرات همزمان با سالروز پیروزی انقلاب خیلی شبیه به آن زمانی است که قرار بود گزارش صد روزه رییس جمهور به مردم ارائه شود . گزارشی که تیم مذاکره کننده را واردار می کرد هرچه سریع تر به توافق اولیه برسند تا کارنامه صد روز اول دولت تدبیر و امید چشم نواز باشد .
با این تعریف باید منتظر تیترهای شگف انگیزتری از سوی رسانه های زنجیره ای اصلاح طلب بود. تیترهایی که فقط یک هدف را دنبال می کند و آن تضمین ماندگاری دولت تدبیر و امید بر مسند قدرت کشور است .
"Our President, analytical news site"