آیت الله جوادی آملی گفت: در جریان مذاکرات هسته ای همواره با مسئولان دلسوز نظام به‌ویژه مقام معظم رهبری مشورت کنید و همواره یک گروه از دانشمندان و متخصصان هسته ای را در کنار تیم مذاکره کننده داشته باشید.

آیت الله عبدالله جوادی آملی پس از استماع گزارش وزیر امور خارجه، در خصوص توافقنامه هسته ای ایران و گروه ۱+۵، اظهار کرد: تجربه های تاریخی تلخ از حضور آمریکا در کشور ما، مانند کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ما را کاملا به امریکایی ها بی اعتماد کرده است.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: آمریکایی ها خیال نکنند اگر ما با آنها مذاکره کردیم و دست دادیم یعنی اینکه به آنها اعتماد داریم بلکه این از ادب، درایت و عقلانیت ماست که انسان مذاکره کند، دست بدهد و بعد انگشتانش را بشمرد!

وی افزود: این نظام، نظامی الهی است لذا هرگز زیر بار ظلم نمی رویم و آزادانه زندگی میکنیم ودر عین حال که حقوق دیگران را به رسمیت می شناسیم دنیا نیز باید حقوق ما را به رسمیت بشناسد.

استاد عالی حوزه علمیه قم به بیان حدیثی از حضرت امیر علیه السلام پرداخت و تصریح کرد: حضرت امیر علیه السلام می فرمایند : اگر کسی حق دیگری را به رسمیت بشناسد و آن دیگری حق او را به رسمیت نشناسد، این بردگی است، و دین با بردگی موافق نیست.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: ما در هشت سال دفاع مقدس به جهان ثابت کردیم که هیچ ترسی از دنیا نداریم، لیکن رعایت ادب یک وظیفه بین المللی و از دستورات رسمی دین مبین اسلام است لذا ما با دنیا با رعایت ادب و در عین حال عاقلانه و عالمانه تعامل می کنیم.

استاد عالی حوزه علمیه قم تیم مذاکره کننده هسته ای را به هوشیاری در برابر دشمن توصیه کرد و خاطرنشان کرد: در جریان مذاکرات هسته ای همواره با مسئولین دلسوز نظام به ویژه مقام معظم رهبری مشورت کنید و همواره یک گروه از دانشمندان و متخصصین هسته ای را در کنار تیم مذاکره کننده داشته باشید.

مرجع تقلید شیعیان با بیان این مطلب که فقه اسلامی اجازه ساخت بمب اتم را نمی دهد، تصریح کرد:ما انرژی هسته ای را برای پیشرفت و منافع مملکت خود می خواهیم و دین اجازه ساخت بمب اتم را به ما نمی دهد و ما نیز نیازی به این گونه سلاح ها نداریم، چون اعتماد و توکل ما به خدای سبحان است و خداوند خود حافظ خون پاک شهدایی است که برای برپایی این نظام شهید شده اند.

در ابتدای این، ظریف با تشکر از حمایت ها و رهنمودهای ایشان در مذاکرات هسته ای، گزارشی از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ ارائه داد و تاکید کرد: همواره در مذاکرات سعی شده تا عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران حفظ شود، و بر حقوق هسته ای خود پافشاری و تاکید می کردیم، هر چند این توافق ، قدم اولیه ما بوده است.

وی همچنین از حضرت آیت الله جوادی آملی درخواست نمود تا در حوزه نظریه پردازی سیاست خارجی مبتنی بر دیدگاه ها و نظریات اسلامی راهنمایی های لازم را بیان کند.