امام جمعه مشهد گفت: بنده از ابتدای هدفمندی یارانه‌ها با در اختیار گذاشتن پول آن به مردم مخالف بودم که این مسئله باعث ناراحتی مسئولان سابق کشور شده بود و حتی رئیس دولت وقت این گلایه را خدمت مقام معظم رهبری برده بود.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از فارس، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه امروز مشهد مقدس در جوار ضریح مضجع ثامن‌الحجج (ع) با اشاره به نامگذاری سال به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» عنوان کرد: مردم باید عزم ملی را مورد توجه قرار دهند و مدیریت جهادی هم وظیفه مسئولان است.

وی با بیان اینکه مردمی که در این کشور زندگی می‌کنند باید از یک انرژی ارزان‌تر و در دسترس‌تری برخوردار باشند، افزود: در مقام اجرا این برنامه ارزانی انرژی نتیجه خوبی نداشت.

علم‌الهدی به بی‌عدالتی و نتایج منفی ارزانی انرژی اشاره کرده و گفت: مسئله قاچاق سوخت یکی از نتایج منفی انرژی ارزان در کشور بود که عده‌ای سودجو انرژی متعلق به مردم را به خارج مرزها برده و ایجاد مشکل می‌کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: بنده از ابتدای هدفمندی یارانه‌ها با در اختیار گذاشتن پول آن به مردم مخالف بودم که این مسئله باعث ناراحتی مسئولان سابق کشور شده بود و حتی رئیس دولت وقت این گلایه را خدمت مقام معظم رهبری برده بود.

امام جمعه مشهد ابراز کرد: در آن زمان وزیر اقتصاد و معاون ایشان هر دو به فاصله ۲۰ روز برای توجیه من آمدند و بنده اشکالاتم را به آنها گفته و قانعشان کردم.

وی با بیان اینکه قرار بود نیمی از ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از محل هدفمندی یارانه‌ها به مردم داده و الباقی آن صرف تولید و سازندگی شود، ادامه داد: اما پولی که به مردم داده شد به ۱۳۰ هزار میلیارد رسید یعنی به اندازه سهم اصلی توزیع از بودجه کشور برداشت شد و بزرگترین ضربه را بر پیکره اقتصادی کشور وارد کرد.

علم‌الهدی با بیان اینکه ما مخالف دولت نیستیم؛ اظهار داشت: هر اتفاقی افتاد بر اثر سهل‌انگاری و دستپاچگی بود اگر نه ما به جز بنی‌صدر خائن مسئول خیانت‌کاری نداشته‌ایم، هر چند که اشتباهات و کج سلیقگی‌هایی در برخی دولت‌های پس از انقلاب بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: قانون یارانه‌ها می‌گوید پول را به کسانی بدهید که توان تهیه انرژی با قیمت واقعی آن را ندارند آیا کسانی که حقوق میلیونی می‌گیرند توان تهیه انرژی به قیمت اصلی‌اش را ندارند، این پول مال کسانی است که توان تهیه انرژی با قیمت واقعی را ندارند.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: یارانه غنیمت جنگی نیست و مقایسه آن با غنائم جنگی که حضرت علی (ع) بین پولدار و بی‌پولی تقسیم می‌کرد امری اشتباه است این پول انرژی و سرمایه کشور است.

وی به وظیفه مدیران در اجرای مدیریت جهادی اشاره کرده و افزود: مسئولان باید توجه داشته باشند در هزینه‌کرد درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها دقت زیادی به خرج دهند تا این درآمدها واقعا در مسیر درستش صرف شود.

امام جمعه مشهد در پایان تأکید کرد: مردم ما مردم فداکاری هستند و ۳۵ سال با جانشان پای انقلاب ایستاده‌اند چه برسد به شکمشان اما در کنار این مسئله باید مسئولان مدیریت جهادی را اجرا کنند.