پس از اعلام خبر انحلال پژوهشگاه فضایی با حکم رئیس جمهور شامل تکه تکه کردن کل ساختار فضایی کشور، برخی رسانه‌های آمریکایی با زیرسوال بردن اصل برنامه فضایی کشورمان، رضایت خود را از این تصمیم دولت یازدهم اعلام کردند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روزنامه آمریکایی بوستون گلوب در مقاله‌ای با عنوان «ایران برنامه فضایی‌اش را کنسل کرد» ضمن زیر سوال بردن اصل موفقیت‌های سازمان فضایی کشورمان، به تمجید از تصمیم روحانی در تکه‌تکه کردن سازمان فضایی کشور پرداخت.
در متن یادداشت منتشر شده در این روزنامه به نقل از پایگاه مدیوم آمده است: «تهران، پس از صرف هزینه‌های سنگین و تبلیغات وسیع، ۹ ژانویه برنامه فضایی خود را تعطیل کرد. این تعطیلی بی‌صدا، در مطبوعات ایران چندان مورد توجه قرار نگرفت. مقامات ایران نیروی کار و دارایی‌های نهادهای فعال در امور فضایی را میان چهار وزارتخانه، از جمله وزارت ارتباطات و وزارت دفاع، توزیع خواهند کرد.»
اعلام موضع بوستون گلوب، در شرایطی صورت می‌گیرد که روزنامه رسمی دولت هماهنگ با رسانه‌های زنجیره‌ای، پیش از این تحلیل کیهان و برخی پایگاه‌های اصولگرا در اعتراض به «خلع سلاح برنامه فضایی» کشورمان را غیرواقعی و برآمده از اغراض سیاسی خوانده بود!
بوستون گلوب در ادامه تحلیل خود با بازنشر مجدد مواضع معدود کشورهای غربی عضو باشگاه قدرت‌های فضایی که ثابت کرده‌اند از ورود اعضای جدید استقبال نمی‌کنند، درصدد تضعیف پیشرفت‌های برنامه فضایی کشورمان برآمد و نوشت: « لیبی و زامبیا هم قبلا برنامه‌های فضایی داشتند تا روحیه مردم خود را تقویت کنند. ولی کشف فضا پرخرج‌‌تر از آن است که بتوان از آن برای مقاصد تبلیغاتی استفاده کرد (!) ایران امروزه با مشکلات مالی جدی روبروست. تهران اکنون نمی‌تواند هزینه‌های اضافی را تحمل کند(!)»
دلسوزی روزنامه آمریکایی که امتیاز آن متعلق به نیویورک تایمز پایگاه نئولیبرال‌های خواهان تعطیلی برنامه هسته‌ای و سایبری کشورمان است برای هزینه‌های سازمان فضایی در حالی رسانه‌ای شده که اصلاح طلبان حامی آمریکا در داخل از عبارت «احیاء پژوهشگاه فضایی» در برابر اصل خبر انحلال این مرکز با حکم رئیس جمهور، استفاده کرده‌اند!
جالب اینجاست که روزنامه آمریکایی در شرایطی به مقایسه برنامه فضایی موفق ایران با طرح‌های اجرایی نشده کشورهای جهان سومی فاقد حاکمیت‌های مردمی، متوسل شده که براساس استانداردهای رسمی، ایران هم‌اکنون یکی از ۶ کشور دارای توانمندی ارسال موجود زنده به فضا محسوب می‌شود.
رییس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پیش از این درباره جایگاه ایران در عرصه فضا در سطح جهانی گفته بود: «در حوزه رکوردهای ثبت‌شده فضایی، ما در میان کشورهای تراز اول در این حوزه قرار داریم. در بحث ماهواره‌ها نیز در زمره ۱۰کشوری هستیم که توانسته‌ایم ماهواره‌ای را به صورت کاملاً بومی تولید و با توانمندی‌های داخلی پرتاب کنیم. در ارسال موجود زنده هم جزو شش کشوری هستیم که توانسته‌ایم در این سطح پیچیدگی موجود زنده را به فضا بفرستیم و سالم برگردانیم.»
اما نکته مهمی که در اظهارات دکتر محمد ابراهیمی وجود دارد، تاکید بر اهمیت متوقف نشدن حمایت دولت از برنامه فضایی کشور و راضی نشدن به این سطح از پیشرفت است. وی تصریح می‌کند: «اینها رکوردهای ماست که البته ثبت هم شده و خیلی هم باید به آنها بالید و افتخار کرد، ولی از نظر زیرساخت، تعداد پرسنل فعال در بخش فضایی،‌ فضاپیماها و خط تولید آنها و ماهواره‌های مستقلی که باید در بحث‌های سنجش از دور و مخابرات داشته باشیم، با آنکه به شدت در حال کار هستیم، برنامه‌های فراوانی هم داریم که هنوز انجام نداده‌ایم.» علی رغم تاکیدات مکرر متخصصین و دلسوزان کشور؛ مشخص نیست به چه دلیل ساختار سازمان فضایی پس از کسب موفقیت‌های چشمگیر جهانی دیگرگون شده و با نام بردن از شکل «شورایی» تلاش می‌شود از جداسازی بخش‌های علمی و عملیاتی از یکدیگر، حمایت شود! این در حالی است که هم اکنون دولت پس از دو سال کشمکش و جنجال آفرینی بیهوده حاضر به پذیرش ساختار شورای عالی فضای مجازی که محکمات آن به واسطه اتصال به حکم رهبر انقلاب خدشه ناپذیر است نیز نشده و با این حال برای ساختاری فشل برهان تراشی می‌کند!
تحلیل دوست و دشمن در حال حاضر موید این موضوع است که در پروسه طراحی شده مذکور که تصادفاً پس از فشار‌های ۱+۵ برای به مذاکره گذاشتن قدرت موشکی کشورمان عملیاتی شده، بخش علمی- عملیاتی فضایی همان طور که بوستون گلوب از آن نام برده ابتدا «تکه تکه» و سپس عملا به «تعطیلی» کل برنامه فضایی کشورمان خواهد انجامید.
در شرایطی که برنامه‌های فضایی کشور از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم با دو سال تاخیر در انجام مراحل مختلفی همچون تحویل و پرتاب ماهواره‌های شریف ست و ناهید مواجه شده، حرکت اخیر دولت در تضعیف و تعطیلی کل پژوهشگاه فضایی و سایر نهادهای موثر وابسته را می‌توان در تقابل با سیاست‌های کلی نظام در حوزه فضایی قلمداد کرد.
شایان ذکر است ویکتوریا نولاند، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه آمریکا پس از ارسال موفق میمون فضانورد ایرانی به فضا و بازگشت سالم آن به سطح زمین با ابراز دلسوزی برای «میمون کوچک بیچاره» گفته بود کشورش هنوز از عملیات پرتاب این کاوشگر مطمئن نشده اما آمریکا از توسعه سیستم‌های موشکی دوربرد ایران نگران است.
منبع

در همین زمینه بخوانید:

ـ انحلال یکی از پایه های قدرت علمی ایران/ "پژوهشگاه فضایی ایران" در آستانه "هوا" شدن

"Our President, analytical news site"