سخنرانی رئیس جمهور کشورمان در مجلس شورای اسلامی با بازتاب های مختلفی در رسانه های اپوزیسیون روبرو شد.

سایت بی بی سی فارسی(BBC Persian)، ارگان رسمی نظام سلطنتی انگلیس نوشت: «رئیس جمهوری ایران در سخنانی در مجلس، ضمن تشریح دیدگاه های خود در مورد مسایل اقتصادی و سیاسی، تحریم های خارجی را عامل اصلی مشکلات اقتصادی کنونی ایران معرفی کرده و خواستار تمرکز مدیریت اقتصادی کشور در دولت شده است.»

 

این سایت ادامه داد: «صبح چهارشنبه، ٢٧ دی (١٦ ژانویه)، محمود احمدی نژاد همراه با تعدادی از مقامات دولت در جلسه علنی مجلس حضور یافت و در سخنانی، به تشریح نظرات خود پیرامون مسایل اقتصادی کشور، راه حل‌های مورد نظر دولت و موانع سیاسی موجود بر سر راه پیاده کردن این راه حل‌ها، از جمله اختلاف دولت و مجلس پرداخت. براساس گزارش خانه ملت - وبسایت خبری مجلس - آقای احمدی نژاد سخنان خود را با تاکید بر مشترک بودن هدف‌های دولت و مجلس آغاز کرد و با ابراز این نظر که "این دولت بیشترین احترام را برای نمایندگان مجلس قایل است" گفت که "عده‌ای برای مخدوش کردن فضای دوستی مجلس و دولت، خبرهای کذب منتشر می‌کنند که از این کار خود می‌خواهند به تمایلات سیاسی و احیانا اقتصادی خودشان برسند."»

 

سایت رادیو فردا(Radio Farda) نیز در این زمینه نوشت: «رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه، ۲۷ دی، ضمن پذیرش تاثیر تحریم‌های غرب بر اقتصاد ایران، راهکار مقابله با این تحریم ها را قطع وابستگی کشور به درآمدهای حاصل از فروش نفت عنوان کرد. محمود احمدی‌نژاد که به منظور تشریح شرایط اقتصادی ایران در مجلس حضور یافته بود، اظهار داشت: "دشمنان مدعی هستند که سنگین‌ترین تحریم‌ها را علیه ما اعمال کرده‌اند، از جمله محدودیت فروش نفت، تحریم بانک مرکزی و مبادلات پولی."»

 

این سایت افزود: «به گزارش خبرگزاری های ایران، او با اشاره به تاثیر این تحریم‌ها گفت: "قطعا تحریم‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد... دشمنان می‌خواهند از یک طرف به مردم فشار آورند و از مردم انتقام بگیرند و از طرف دیگر بودجه دولت را تحت فشار گذارند تا روند پیشرفت کشور مختل شود."»

 

سایت دویچه وله(DW) هم در انعکاس سخنان رئیس جمهور نوشت: «محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، امروز ( ۲۷ دی/ ۱۶ ژانویه) طبق قرار قبلی در مجلس حاضر شد و طی سخنانی از طرح‌های اقتصادی دولت در ۶ ماه پایانی عمر آن و به ویژه از اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها سخن گفت. وی با طرح این مدعا که ۹۵ درصد نظر دولت و مجلس مشترک است، از احضار مسئولان اقتصادی دولت، به ویژه وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی توسط نهادهای نظارتی گلایه کرد و افزود: "وقتی مدیران من دوسوم وقت خود را، ولو به دلایل درست، صرف می‌کنند تا درباره التهابات اقتصادی پاسخ بدهند، پس کی به کار کشور برسند؟"»

 

این سایت ادامه داد: « احمدی‌نژاد در ادامه سخنرانی‌اش از شدت تحریم‌ها لب به شکوه گشود و گفت که غربی‌ها "به بهانه مسئله هسته‌ای و حقوق بشر" این تحریم‌ها را اعمال می‌کنند. او مدعی شد که در پرونده اتمی ایران ابهامی وجود ندارد و در رعایت حقوق بشر هم البته باید کارهای بیشتری انجام شود، ولی خود مدعیان هم "کارنامه‌ شان پاک نیست".»

 

سایت رادیو فرانسه(RFI) هم نوشت: «محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری ایران، صبح امروز چهارشنبه، برای دفاع از برنامه‌های دولت به ویژه اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها و موضوع استخدام‌های اخیر در دولت، در مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرد. وی با دفاع از اجرای مرحله اول هدفمندسازی یارانه ها، گفت که باید این طرح به صورت کامل اجرا شود. احمدی نژاد برخی از اتهام ها در این زمینه را رد کرد و گفت: "چه در دفعه قبل و چه در حال حاضر برای اجرای این طرح هدف انتخاباتی نداریم. برخی گفتند دولت مخفیانه ارز فروخته و پول آن را برای یارانه‌ها پنهان کرده است. آقای ابوترابی شما را به جدت مگر ما با هم صحبت نکردیم که اجرای طرح هدفمندی بدون تفاهم دولت و مجلس ناممکن است؟ گفتم یا نگفتم؟ آیا این اتهام کوچکی است؟"»