میدان 72 به منظور یاددآوری علل انتخاب احمدی نژاد از سوی مردم و آنچه که حتی در تشخیص دشمن او را خاص و متفاوت کرده بود؛ به بازخوانی مواضع و تحلیل های رسانه های جهان از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات 84 میپردازد. مرور تحلیل ها و آنچه که رسانه های خارجی و تحلیلگران این رسانه ها از واقعیت جامعه و شخصیت احمدی نژاد می دیدند در نوع خود قابل توجه می باشد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ کسی باور نمی کرد که روستازاده ای با شعار “مردی از جنس مردم” از شهرداری برای انتخابات ثبت نام کند و همین مرد دو دوره پیاپی در مقابل کانون های قدرت ایستادگی کرده و رای تاریخی کسب کند. گویا خصوصیات فردی این شخصیت که بعضی ها معتقدند او معجزه هزاره سوم بوده است، محاسبات و تلاش های صاحبان قدرت را بهم ریخته و نقشه ها را نقش بر آب کرده است.

شکست ۲۷ خرداد و سوم تیر ۸۴ آنقدر سنگین بود که زمینه های انتقام گیری شکست خورده های این انتخابات از نظام را در سال ۸۸ فراهم کرده بود، اما به تعبیر مقام معظم رهبری در حکم تنفیذ ایشان در سال ۸۸، 《این مرد شجاع و سختکوش و هوشمند》با پشتیبانی ولایت فقیه و سربازی در خط ایشان مانع بروز بحران های فراگیر اجتماعی شد.

میدان ۷۲ به منظور یاددآوری علل انتخاب احمدی نژاد از سوی مردم و آنچه که حتی در تشخیص دشمن او را خاص و متفاوت کرده بود؛ به بازخوانی مواضع و تحلیل های رسانه های جهان از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات ۸۴ میپردازد. لازم به ذکر است بسیاری از این تحلیل ها و مواضع از آرشیو رسانه های خارجی و داخلی حذف شده و بسیاری از خبرها غیرقابل دسترس می باشند. با این وجود مرور تحلیل ها و آنچه که رسانه های خارجی و تحلیلگران این رسانه ها از واقعیت جامعه و شخصیت احمدی نژاد می دیدند در نوع خود قابل توجه می باشد.

خبرگزاری فرانسه/ اگر میانه روها بسیج نشوند، پیروزی احمدی نژاد قطعی است

خبرگزاری فرانسه در تحلیل خود به نقل از “غلامحسین کرباسچی” شهردار سابق تهران افزود: «اگر در دور دوم انتخابات مشارکت زیاد نباشد، رفسنجانی نمی‌تواند پیروز شود. ولی اگر یک بسیج بزرگ صورت گیرد، احتمال پیروزی رفسنجانی بسیار زیاد است.» کرباسچی افزود: «اگر ما به ۲۹ میلیون نفری که در دور اول انتخابات شرکت کردند، نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم ۱۰ میلیون نفر در دور دوم به احمدی نژاد رای خواهند داد و ۱۹ میلیون دیگر میانه‌رو هستند.» خبرگزاری فرانسه به نقل از کرباسچی می‌افزاید: «ما می‌توانیم جامعه را به سه دسته تقسیم کنیم. مناطق محروم و شهرهای کوچک با پیشینه کارگری که ۳۵ تا ۴۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و نسبت به مشکلات اقتصادی بسیار حساس هستند؛ سپس طبقه میانی در شهرهای بزرگ و در نهایت طبقه ممتاز .» شهردار سابق تهران افزود: «برخی از آرای اصولگرایان به دیگر نامزدهای اصولگرا داده شد و کسانی که اینگونه شعارها را جذاب می‌یابند ۴۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و این به معنی کمترین اندازه برتری برای رفسنجانی است که زمانی به عنوان پیشتاز انتخابات تلقی می‌شد.» خبرگزاری فرانسه همچنین به نقل از “محمد رضا خاتمی” دبیر کل حزب مشارکت افزود در صورتی که رفسنجانی درست عمل کند، به راحتی در انتخابات پیروز خواهد شد.

الشرق الاوسط/ احمدی نژاد بسیار صادقانه و مردمی عمل کرد

روزنامه الشرق الأوسط در شماره امروز خود با ارائه گزارشی نوشت، بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی از عملکرد نیرومند احمدی نژاد در انتخابات ابراز شگفتی کردند. این روزنامه به نقل از یک تحلیلگر نوشت: احمدی نژاد بسیار صادقانه، جدی و مردمی عمل کرد. او نماد مردی است که از صاحبان خودروهای مجلل بیزار است. وی ثابت کرده که مردی ساده زیست و معمولی است. الشرق الاوسط به نقل “محسن فرجی” بیست و پنج ساله عضو بسیج می نویسد:با پیروزی احمدی نژاد دوره جدیدی در دولت ایران آغاز خواهد شد. وی افزود: تاریخ این انتخابات را به یاد خواهد داشت، موجی از تغییرات در راه است. مردم احمدی نژاد را می خواهند زیرا وی از جنس مردم است. این روزنامه در بخشی دیگر به اظهارات محمد رضا خاتمی برادر کوچکتر محمدخاتمی رئیس جمهوری ایران پرداخت و از قول وی نوشت: پیروزی احمدی نژاد از سلطه محافظه کاران بر تمام نهادهای منتخب و غیر منتخب در ایران حمایت خواهد کرد. وی در گفت‌وگو با رویتر مدعی شد:«در صورتی که احمدی نژاد به پیروزی برسد، در مقام خود به شکلی صوری قرار می گیرد.» وی مدعی شد پس از روی کار آمدن احمدی نژاد دیگر انتخابات آزادی در کشور برگزار نخواهد شد.

روزنامه فایننشال تایمز/ احمدی نژاد از روز اول شهردار شدن یک روز تعطیل نداشت

روزنامه فایننشال تایمز تصریح کرد: استراتژی احمدی نژاد این است که خود را به عنوان «مردی از جنس مردم» معرفی کند و این استراتژی کاملا” در تضاد با وضع زندگی هاشمی رفسنجانی و خانواده وی است. روزنامه فایننشال تایمز افزود: طرفداران ستاد هاشمی رفسنجانی ، احمدی نژاد را به عنوان کسی که مخالف سرمایه گذاری خارجی است، معرفی کردند، ولی این در حالی است که حامیان احمدی نژاد این اتهامات وارده از جمله اتهام مخالفت وی با فعالیت بخش خصوصی را رد کردند و در این خصوص به قراردادهای شورای شهر تهران با شرکتهای چینی در پروژه مترو و پروژه هایی با شرکتهای اروپایی در خصوص پروژه مدیریت ضایعات در تهران اشاره کردند. بنابراین گزارش، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران مهمترین موفقیت احمدی نژاد را مدیریت علمی اولین طرح توسعه شهری تهران و ارتباط وی با مردم دانست. فایننشال تایمز افزود:حامیان احمدی نژاد معتقدند که وی شخصی اصولگرا است که به سمت تحقق عدالت حرکت می کند.

روزنامه الحیات/ تسونامی “احمدی نژاد” همه امیدهای اصلاح‌طلبان را نقش بر آب کرد

روزنامه فرامنطقه‌ای “الحیات” در گزارشی تحت عنوان “رفسنجانی و احمدی‌نژاد به دور دوم راه یافتند”، نوشت: «نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری ایران باب هرگونه احتمالی را گشود چرا که تسونامی “احمدی نژاد” نامزد محافظه کار همه پیش‌بینی‌ها را به هم ریخت و آمال و امیدهای اصلاح طلبان را نقش بر آب کرد و او را به دور دوم سوق داد.» الحیات نوشت: «نتایج انتخابات، “توفان سیاسی” در تهران برپا کرد به نحوی که اصلاح طلبان، محافظه‌کاران را به تقلب در انتخابات متهم کردند. “مهدی کروبی” نامزد اصلاح طلب از شورای نگهبان قانون اساسی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیجیان انتقاد و آنها را به حمایت از احمدی نژاد متهم کرد.» وی در گفت‌وگو با الحیات از تحت فشار قرار گرفتن “عبدالواحد موسوی” وزیر کشور برای تمدید زمان انتخابات خبر داد. بر اساس این گزارش، در اردوگاه اصلاح‌طلبان “مصطفی معین” نیز که انتظار می‌رفت نفر دوم شود به حضور “شمار زیادی” ناظر بسیجی در مراکز رای گیری اعتراص کرد. به نوشته الحیات، حوادث غافلگیر کننده در انتخابات و استقبال گسترده ۷۰ درصدی مردم و ترتیب آرایی که نامزدها کسب کردند، پیش‌بینی‌ها را سخت‌تر کرد و این سوال را مطرح کرد که آیا محافظه‌کاران خواهند توانست حادثه غافلگیر کننده بزرگی را با شکست رفسنجانی در رقابت بعدی، محقق کنند

شبکه العربیه/ پیروزی احمدی نژاد حاصل چهره مردمی اوست

العربیه گزارش داد، این طور به نظر می‌رسد که وجهه مردمی و مردمداری و خستگی ناپذیری احمدی نژاد باعث شد در مناطق روستایی و میان فقرای شهرها که بیکاری و هزینه زندگی دغدغه اصلی آنها را تشکیل می‌دهد، از وی حمایت شود. بر پایه این گزارش، نتیجه انتخابات و پیروزی احمدی نژاد که طی آن ۵/۱۹ درصد آرا را کسب کرده، همگی را مبهوت و شگفت زده کرده است به طوری که وی نظرسنجی‌ها در ایران در آخرین رتبه‌ها قرار داشت. العربیه گزارش داد، هاشمی رفسنجانی روحانی میانه‌رو و عملگرا که با تفاوت‌ آرای کم با احمد نژاد در دور اول به پیروزی رسید، باید در دور دوم با جدی‌ترین رقیب خود رقابت کند. این گزارش می‌افزاید: «کسب نتایج ضعیف “مصطفی معین” وزیر سابق علوم و فناوری در انتخابات که اصلاح طلبان را در حیرت فرو برده، آنها را بر آن داشته تا اعلام حمایت یا عدم حمایت از هاشمی رفسنجانی را در دور دوم انتخابات که قرار است جمعه آینده برگزار شود، بررسی کنند.» مصطفی معین نامزد با کسب ۸/۱۳ درصد آرا در مرتبه پنجم قرار گرفت. این گزارش به نقل از بیانیه وزارت کشور ایران می‌افزاید: حدود ۶۸ درصد واجدین شرایط در انتخابات ریاست جمهوری ایران شرکت کرده‌اند.

فاینانس ۲۴/ احمدی نژاد شانس بیشتری برای مبارزه با فقر دارد

پایگاه اینترنتی فاینانس ۲۴ به نقل از خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت : احمدی نژاد که توانست با قول توزیع عادلانه درآمدهای نفتی در بین مردم کم درآمد ، آرای بیشتری از مردم ایران را کسب کند ، خود را دوست و یاور مردم فقیر کشور معرفی کرده است . در حالی که قیمت جهانی نفت روز به روز در حال افزایش است و ایران که دومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک به شمار می رود با افزایش بی سابقه درآمدهای ارزی خود روبرو شده است ، در چنین شرایطی احمدی نژاد از شانس بیشتری برای مبارزه با فقر اقتصادی در ایران برخوردار شده است . محمد جعفر مجرد معاون ارزی بانک مرکزی ایران گفت : میزان درآمدهای ارزی ایران حاصل از فروش نفت ، امسال به بیش از ۴۶ تا ۵۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت . بر اساس آمارهای شرکت ملی نفت ایران ، متوسط قیمت نفت این کشور طی سه ماه نخست سال جاری میلادی به بشکه ای ۶۸/۴۸ دلار افزایش یافته است . بر این اساس میزان درآمدهای نفتی ایران در این مدت به بیش از ۶۷/۱۱ میلیارد دلار رسیده است . این در حالی است که کل درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۰۴ میلادی حدود ۳۲ میلیارد دلار بوده است . مهدی صحراییان در این باره گفت: جامعه کنونی ایران از لحاظ میزان کسب درآمد به سه دسته تقسیم شده اند : دسته اول افراد بسیار ثروتمند که حدود ۱۰ درصد مردم را تشکیل می دهند ، افراد با سطح درآمد متوسط نزدیک خط فقر و دسته سوم افراد کاملا فقیر . محمد خوش چهره یکی از مشاوران اقتصادی احمدی نژاد نیز گفت : دولت آینده قصد دارد نرخ بهره بانکی را کاهش دهد . این اقدام در جابجایی آزادانه سرمایه در دست افراد جامعه کمک شایانی خواهد کرد . کارشناسان اقتصادی موسسه بین المللی گلوبال اینسایت نیز معتقدند: احمدی نژاد باید برای موفقیت بیشتر در دولت آینده خود ، منابع مالی دولت را برای کاهش شکاف درآمدی موجود بین افراد ثروتمند و فقیر کشور به کار گیرد . بین سالهای ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۴ میلادی ، میزان درآمدهای ارزی ایران بیش از ۶۴۰ میلیارد دلار برآورد شده است . ولی به اعتقاد صحراییان کمتر از ۶۰ میلیارد دلار از این رقم صرف سرمایه گذاریهای ثابت در اقتصاد ایران شده است.

خبرگزاری فرانسه/ پیروزی احمدی نژاد آخرین ضربه به اصلاح طلبان ایران بود

خبرگزاری فرانسه امروز در گزارش خود از انتخابات ایران نوشت: «در حالی که شهردار محافظه کار ایران برای به دست گرفتن قدرت آماده می‌شود، پیروزی قاطع محمد خاتمی در سال ۱۹۹۷ که بذر امید را برای اصلاحات اساسی پاشیده بود هم‌اکنون به خاطره‌ای مبهم و دور از ذهن تبدیل شده است.» خبرگزاری فرانسه افزود: «در سال‌های اولیه هشت سال حکومت خاتمی اصلاح‌ طلبان توانستند قدرت در پارلمان، شهرداری‌ها، وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها را به کنترل خود درآورند و اعلام کردند می‌خواهند دست به اعمال تغییرات اساسی در جمهوری اسلامی بزنند.» بنا بر این گزارش، محافظه‌کاران در سال ۲۰۰۴ کنترل پارلمان را بدست گرفتند و حال موفق به احراز ریاست جمهوری شده‌اند که تاکنون آن را در اختیار نداشتند. خبرگزاری فرانسه افزود: «سیاستمداران شکست خورده اصلاح طلب هم‌اکنون با توجه به اینکه هیچ نماینده‌ای در هیچ یک از بخش‌های مهم تصمیم‌گیری ایران ندارند برای مدت زیادی با بلاتکلیفی مواجه هستند.» خبرگزاری فرانسه با اشاره به شکست “مصطفی معین” بعنوان نامزد انتخاباتی اصلاح طلبان در دور اول انتخابات افزود: «حال آنها (اصلاح طلبان) با مبارزه بزرگی برای بدست آوردن مجدد حمایت مردمی که در پی ناامیدی از عملکرد خاتمی پراکنده شده‌‌اند، مواجه هستند.» بنا بر این گزارش، اصلاح طلبان که فاقد یک رهبر مشخص هستند در تلاش برای متحد شدن در مقابل احمدی نژاد مجبور به اتحاد با هاشمی رفسنجانی شدند. خبرگزاری فرانسه در پایان با اشاره به سخنان محمد خاتمی در آستانه انتخابات که گفته بود ما باید ثابت کنیم اصلاحات همراه با اعتدال و فهم چراغی است که هیچ طوفانی نمی‌تواند آن را خاموش کند افزود:‌ «با بر باد رفتن آرزوهای خاتمی، اصلاح طلبان با پیروزی احمدی نژاد برای شعله‌ور نگهداشتن مشعل خود در میان طوفان سیاسی بوجود آمده، تقلا خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز/ احمدی نژاد دل مردم محروم ایران را برد

خبرگزاری رویترز با اعلام این که احمدی نژاد «رابین‌هود» فقرای ایران است، نوشت: وی همه مردم ایران را در ثروت عظیم نفت این کشور سهیم خواهد کرد. این خبرگزاری تصریح کرد: در حالی که دیگر رقبای احمدی نژاد برای کسب رای مردم به شیوه های تبلیغاتی غربی برای جذب جوانان روی آوردند و یا مسائلی از قبیل برقراری رابطه با آمریکا را مطرح کردند، احمدی نژاد با طرح مسائلی از جمله خدمت به مردم و پیاده کردن اهداف اولیه انقلاب از جمله عدالت رئیس جمهوری ایران شده است.

روزنامه یدیعوت احرونوت/ انتخاب احمدی نژاد، اسرائیل را سخت غافلگیر کرد

به گزارش روزنامه یدیعوت احرونوت، الکس فیشمن گزارشگر نظامی این روزنامه اذعان داشت هر چند کارشناسان اطلاعاتی و اکادمیک اسرائیل شکست اصلاح طلبان و تسلط محافظه کاران را بر تمام اهرم‌های قدرت پیش بینی می کردند، ولی با این وجود انتظار چنین پشتیبانی را از شخصی ناشناخته ، محافظه کار و تندرو که قصد دارد ایران را به روزهای آغازین انقلاب باز گرداند و تمامی آثار لیبرالیسم را از دولت بزداید، نداشتند. شخصی که اسرائیل را شیطان کوچکی می داند که باید نابود شود و بر خلاف رفسنجانی از این مساله نمی ترسد. فیشمن انتخاب احمدی نژاد به ریاست جمهوری اسلامی ایران را برای اسراییل غافلگیری سنگینی توصیف و پیش بینی کرد ایران مواضع خود را در قبال مساله فلسطین و اسرائیل تشدید کرده و در مورد آن بیش از پیش افراط خواهد کرد. یدیعوت آحرونوت مدعی شد: این دولت در تضعیف جایگاه ابومازن (رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ) و از میان بردن همه تلاش‌ها برای نزدیکی میان حکومت خود گردان و اسرائیل تلاش خواهد کرد و کمک های ایران را به حماس، جهاد اسلامی و هر فعالیت دیگری جهت از میان بردن راه حل‌های سیاسی افزایش خواهد داد. در ادامه این گزارش آمده است: پیش بینی می شود کمکهای ایران به حزب الله ادامه یابد. جریان تندرو در حزب الله فعال تر خواهد شد و گروه هایی مثل سپاه پاسداران تقویت می شوند. فیشمن با طرح این سوال که این تغییرات چگونه از دید ما مغفول مانده است؟ خطر تکرار چنین اشتباهی رادر مسائل حیاتی تری چون سلاح هسته ای گوشزد میکند. وی در پایان تنها وجه مثبت انتخابات ایران را این پیام می داند که غرب دیگر نمی تواند از حیله نظام اصلاحات در ایران استفاده کند. نظام جدید در ایران هرگز از دستیابی به سلاح هسته ای چشم پوشی نخواهد کرد واز امروز مرزبندی مشخصی میان آدم های خوب و بد مشخص خواهد بود.

روزنامه الخلیج/ پیروزی احمدی نژاد، انفجار بمب در محافل اصلاح طلب بود

روزنامه اماراتی الخلیج در شماره امروز خود در تحلیلی به قلم ” ستار ناصر” تحت عنوان “اصلاح طلبان ایران سکوت خود را می شکنند”، نوشت:« پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران “شوک بزرگی” برای اصلاح طلبان بود. اصلاح طلبانی که پس از آن درخانه‌ها و ادارات کنج عزلت گزیدند.» به نوشته این روزنامه، این پیروزی همچنین بر محافل اصلاح طلب ایران اعم از سازمانها و نخبه‌های فکری آن تاثیر گذاشت و پیامدهایی به بار آورد. اعلام نتیجه این پیروزی انفجار بمبی در محافل اصلاح طلب بود و ترکش‌های آن هر یک از رهبران این جنبش را به گوشه‌ و کناری پرتاب کرد. به نوشته الخلیج پس از پیروزی احمدی نژاد همه اصلاح طلبان سکوت اختیار کردند تقریبا از هیچ یک از چهره های برجسته آن صدایی به گوش نرسید. رسانه ها از سکوت اصلاح طلبان شوکه شدند، اصلاح طلبانی که مدتی قبل کاملا سرگرم مناظره و بحث و جدل بودند. الخلیج نوشت: با این حال سکوت اصلاح طلبان چندان طول نکشید، چرا که خاتمی در سفر به مشهد و در برابر زائران سخنانی را گفت که همچون بمب ترکید. الخلیج نوشت: اظهارات خاتمی در حالی بیان شد که نقشه نیروهای سیاسی از نو ساخته می شود. به نوشته این روزنامه، واقعیت آن است که امروز نمایندگان ایران به کابینه احمدی نژاد رای اعتماد خواهند داد. این کابینه متشکل از شخصیت های سیاسی با پیشینه نظامی و امنیتی است، این پیشینه خشم اصلاح طلبان را برانگیخته است به ویژه اینکه آنها از همه طرف محاصره شده‌اند

خبرگزاری فرانسه/ احمدی نژاد محافظه‌کاری تجدد خواه است

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران، “محمود احمدی نژاد” که تا پیش از عهده‌دار شدن سمت شهرداری تهران در سال ۲۰۰۳ میلادی از نظر سیاسی عنصری ناشناخته بود با ظرافت و فروافتادگی که به پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی منتهی شد، به چهره‌ای شناخته شده در سراسر جهان تبدیل گشت. این خبرگزاری در ادامه افزود: «احمدی نژاد ۴۹ ساله که امروز مراسم تحلیف خود را برگزار کرده و رسما سکان ریاست جمهوری ایران را بر عهده گرفت، هیچ فرصتی را برای تثبیت موقعیت خود به عنوان حامی فقرا از دست نمی‌دهد.» به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی با تقاضا از سازمان‌های دولتی برای اجتناب از آویختن تصاویر و ارسال پیام‌های تبریک برای وی بدلیل هزینه‌بر بودن آنها، چهره فروتن و متواضع خود را بیش از پیش آشکار کرد. احمدی نژاد همچنین با اتخاذ گام‌هایی نظیر واگذاری وام بدون بهره به حدود ۱۵۰ هزار زوج جوان و تلاش برای حل معضل کابوس ترافیک تهران در زمان مسئولیت خود به عنوان شهردار تهران، خود را به چهره محبوبی در میان مردم تبدیل کرد. به گزارش فرانس پرس، به ‌رغم اینکه وی نخستین رییس جمهور غیر روحانی ایران از سال ۱۹۸۱ میلادی تاکنون محسوب می‌شود، غرب نگران رویارویی با ایران در زمان ریاست جمهوری وی است