اینکه چطور همه دشمنان انقلاب اسلامی از آمریکا گرفته تا ضد انقلاب و منافقین به طور همزمان در دفاع از هاشمی که در حال حاضر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است سینه سپر کرده‌اند، حقیقتی است که وی باید پاسخ دهد.

در آستانه بیست و چهارمین سالگرد رحلت بزرگ مرد تاریخ حضرت امام خمینی(ره) قرار داریم که صدای ملکوتی این حقیقت آسمانی هنوز هم در گوش جانمان طنین انداز است که فرمود: هرگاه دشمنان از شما تعریف کردند آن روز عزای شماست.

اینکه چطور همه دشمنان انقلاب اسلامی از آمریکا گرفته تا ضد انقلاب و منافقین به طور همزمان در دفاع و حمایت از آقای هاشمی که در حال حاضر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در گذشته نه چندان دور افتخارات بزرگی را در پرونده انقلابی خود از جمله رئیس مجلس خبرگان، رئیس مجلس شورای اسلامی، جانشین حضرت امام در جنگ، عضو شورای انقلاب، مبارز انقلابی و زندان کشیده دوران طاغوت دارد سینه سپر کرده‌اند، حقیقتی است که چرایی آن را برای ثبت در تاریخ انقلاب خود وی باید پاسخ دهد.

در جریان فتنه سال 88 نیز یکی از انتقادات جدی به بازیگران اصلی این صحنه در داخل، مرزبندی نکردن با دشمن خارجی بود که بارها از سوی دلسوزان انقلاب بویژه رهبری بیان شد.

این را یادآور شدیم تا ذیلاً جمع‌بندی آنچه دشمنان کمربسته جمهوری اسلامی، انقلاب و نظام ولایت فقیه در یک هفته گذشته در دفاع از آقای هاشمی مطرح کرده¬اند را ارائه کنیم که به نظر میرسد تا حدودی میتواند در این فضای غبارآلود، روشنگر، الهام بخش و جهت دهنده باشد.

جمع‌بندی اعلام مواضع ضد انقلاب و رسانه‌های معاند:

الف- رسانه‌های ضد انقلاب

ظرف یک هفته گذشته پس از ثبت نام آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری، رسانه‌های ضد انقلاب حجم انبوهی از تحلیل و خبر را در تبیین و حمایت از این اقدام بر روی خروجی خود منتشر کرده‌اند.

بخشی از این مطالب ناظر به انتشار مواضع و بیانیه‌های آقای هاشمی و یا بیانیه‌های اعلام حمایت از ایشان است، بنحوی که در این بخش تلاش می‌شود یک «اجماع گسترده» و «بدون مناقشه» حول آقای هاشمی نشان داده شود. در کنار این رویکرد، سوگیری رسانه‌های ضد انقلاب بطور عمده در چند محور قابل ارزیابی است:

1- ترغیب به مشارکت در انتخابات و رأی دادن به آقای هاشمی

- پیروزی هاشمی در انتخابات بدون حضور فراگیر «سبزها» ممکن نیست و میزان مشارکت نباید کمتر از 75 درصد باشد.

رسانه‌های ضد انقلاب ادعا می‌کنند که در صورت شکل گیری یک مشارکت گسترده و امکان راضی کردن طیف موسوم به «تحریمی»ها و «آراء خاموش» به نفع آقای هاشمی، وی می‌تواند رئیس‌جمهور آینده ایران شود. در زمینه مجاب کردن طیف مزبور که از آن بعنوان جریان سبز یاد می‌کنند، دو راهبرد در رسانه‌های ضد انقلاب دنبال می‌شود:

الف- رسانه‌های ضد انقلاب که تا پیش از این، ساز و کار انتخاباتی در ایران را مخدوش خوانده و ظرف چهار سال گذشته همواره بحث «تقلب» در انتخابات و در نتیجه نامعتبر بودن نتایج انتخابات سال 88 را تکرار می‌کردند، اکنون ضمن تأکید حداکثری بر ضرورت مشارکت در انتخابات و رأی دادن به آقای هاشمی، می‌کوشند مخاطبان خود را در این خصوص که «چرا در این دوره امکان دستکاری آرا کمتر است» و «در چه صورتی این امکان بیشتر کاهش می‌یابد» اقناع کنند.

ب- سفارش تولید محتوای اقناعی در رسانه‌های ضد انقلاب در خصوص فواید کاندیداتوری و ریاست جمهوری آقای هاشمی بصورت آشکاری قابل رصد است. محورهای استخراج شده از محتوای تولید شده عبارتند از:

• هاشمی می‌تواند روابط ایران و غرب را احیا کند و موضوع هسته‌ای ایران و تحریم‌ها را فیصله دهد.

• هاشمی بدلیل روابط حسنه با اعراب از نظر تعادل روابط منطقه‌ای و روابط با کشورهای عربی مناسب‌ترین گزینه است و می‌تواند از بروز تنش‌های جبران ناپذیر جلوگیری کند.

• هاشمی چه رأی بیاورد و چه رأی نیاورد، فضای تنفس سیاسی برای اصلاح‌طلبان ایجاد می‌کند که این فضای تنفس در صورت رأی آوردن «هاشمی زخم خورده از نظام» بسیار وسیع‌تر و عمیق‌تر خواهد بود.

• پروژه گذار به دموکراسی با پیروزی هاشمی تسریع خواهد شد.

• تنها دریچه امید برای بازگشت کشور به مسیر عقلانیت، اعتدال و پیشرفت، ریاست جمهوری.

• محتمل ترین راه باز شدن فضای سیاسی و برداشته شدن حصر و حبس سیاسیون.

• تمرین و تمهیدی برای دستیابی به تشکیلات واقعی اصلاح طلبی.

• حضور هاشمی مساوی با افزایش شکاف در داخل نظام و تضعیف جریان اقتدارگرا با ایجاد شرایطی برای جدا کردن افراد موثری نظیر هاشمی و خاتمی از نظام مشابه ماجرای آیت الله منتظری.

• تبدیل شدن فضای انتخابات به فضای دو قطبی «نظام و مخالفانش» و بحث حاکمیت دوگانه.

• شعار هاشمی: انتخابات آزاد، آزادی مطبوعات و احزاب و زندانیان، منع دخالت نظامیان در انتخابات.

• تأکید بر متفاوت بودن هاشمی از گذشته و رسیدن او به عقلانیت تحول گرا و باورش نسبت به ظرفیت‌های مردمی بدلیل آسیب‌هایی که در سال‌های اخیر از حاکمیت دیده است.

-در عین حال رسانه‌های ضد انقلاب بر این باورند که حمایت جریان موسوم به سبز از هاشمی به تنهایی کافی نیست و باید مردم ناراضی از وضعیت موجود اقتصادی و اقشار فرودست را نیز برای رأی دادن به هاشمی مجاب کرد. در این بخش، باید جریان اصولگرا مسبب و مسئول مشکلات موجود کشور معرفی شود و در نقطه مقابل این آشفتگی، آقای هاشمی بعنوان فردی عملگرا، دارای سیاست روشن اقتصادی و پختگی و بعنوان تنها راه بازگشت رونق اقتصادی، ایجاد وحدت ملی و نجات کشور و عبور از بحران‌های داخلی و خارجی نشان داده شود.

 

2- افزایش شکاف میان اصولگرایان با کاندیداتوری هاشمی و امکان اجماع بخش‌های از اصولگرایان معتدل حول او

- ایجاد یک فرصت تاریخی برای اصولگرایان در جهت حمایت از هاشمی و جبران خطاهای هشت سال گذشته

- طرح ادعای استقبال مراجع، روحانیون و طلاب از کاندیداتوری هاشمی

 

ب- رسانه‌های بیگانه:

رسانه‌های بیگانه تلاش می‌کنند از آقای هاشمی تصویری کاملا هماهنگ با سیاست های غرب ترسیم کرده و پیروزی او را بهترین سناریوی مورد نظر غرب در انتخابات ایران تصویر کنند.

این منابع در مجموع آقای هاشمی را دارای چند ویژگی دانسته اند:

1- هاشمی عملگراست و بنابراین ایدئولوژیک رفتار نخواهد کرد.

2- هاشمی همانطور که جنگ را پایان داد به برنامه هسته ای ایران هم پایان خواهد داد.

3- هاشمی در مقابل سیاست های رسمی نظام و رهبری خواهد ایستاد.

الف- رسانه‌های ضد انقلاب

رسانه عنوان/ نویسنده محورها

رادیو فردا پیروزی هاشمی، قطعی یا ممکن؟/ مرتضی کاظمیان *هاشمی باید با ادبیات خود، ضمن رعایت حساسیت‌های امنیتی مرکز ثقل قدرت، لایه‌های اجتماعی تغییرخواه و مردد به شرکت را به مشارکت در انتخابات ترغیب کند.

*اگر هاشمی نتواند در همان دور نخست انتخابات خود را به‌عنوان پیروز قاطع معرفی کند، بعید است این شانس در دور دوم نصیب وی شود.

*هاشمی برای پیروزی بی حرف و حدیث در دور نخست، نیازمند جلب نظر مثبت و همراهی فعال «سبز»ها و شهروندان مردد به شرکت است. افزون بر این‌ها، رفسنجانی باید آن دسته از ناراضیان اقتصادی را که برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی وی را دربرگیرنده‌ی مفهوم عدالت اجتماعی نمی‌دانند، قانع و همدل و همگام سازد.

رادیو فردا رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی؟/ اکبر گنجی جنبش دموکراسی‌خواهی ایران، صلح‌طلب و خواهان روابطی دوستانه میان ایران و دولت‌های غربی است. فرصت انتخابات، باید به فرصتی برای دو قطبی‌سازی جامعه حول محور «نظام و مخالفانش» تبدیل شود.

رادیو فردا آقای هاشمی/ سخنرانی هاشمی: می‌توان با اعتماد به مردم مشکلات داخلی و خارجی را رفع کرد

رادیو فردا اصولگرایان در جستجوی هویت؛ دشمنی با هاشمی/ علیرضا کرمانی

رادیو فردا هاشمی؛ حضور در انتخابات و احتمال‌های پیش رو سپاه و بسیج ناچار به حمایت از لنکرانی یا جلیلی خواهند بود و بخش عمده ای از اصلاح طلبان و جامعه روحانیت از هاشمی حمایت خواهند کرد. اگر هاشمی رأی نیاورد باز هم فضای تنفسی برای اصلاح طلبان ایجاد خواهد کرد و اگر هم رأی بیاورد از جدال میان هاشمی زخم خورده در سال‌های اخیر و آقای خامنه‌ای، فضای تنفس بسیار بزرگ‌تری برای جامعه ایران و اصلاح‌طلبان ایجاد خواهد شد.

جرس آقای هاشمی هاشمی: توسل به دروغ برای مطامع گروهی ظلم به انقلاب است

جرس علوی تبار: هاشمی پیروز انتخابات است امتحان پس دادن جریان راست رادیکال در هشت سال گذشته، دلیل اصلی ناکامی اصولگرایان در برابر هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری آتی خواهد بود.

جرس تقلب می‌شود. چرا شرکت کنیم؟ پاسخ‌های ممکن به این دغدغه‌ی فراگیر در «ده گفتار»

جرس پیش‌فرض‌های جمهوریخواهانه کاندیداتوری هاشمی حمایت از هاشمی در انتخابات به پروژه گذار به دموکراسی در ایران کمک می کند.

جرس حضور هاشمی؛ کابوس تمامیت خواهان/ سجاد نیک آیین حضور هاشمی درانتخابات پیش رو و مهمتر از هم دو بیانیه اخیرش بیش از بیش به شکاف در صفوف اصولگرایان خواهد انجامید و بیگمان شخصیت هاشمی منبع اجماع بسیاری از اصولگرایان معتدل حول وی خواهد شد.

احمدی نژاد بخوبی می داند که درصورت عدم امکان تدوام دولتش باید زیست درسایه حکومت ملی هاشمی رفسنجانی را به جان بخرد.

احتمال هرچند اندک به قدرت رسیدن مشایی واحتمال قوی رأی آوری مشایی کابوسهایی است که تصمیم گیری برای تمامیت خواهان را تا اندازۀ بسیار زیاد دشوار ساخته است

جرس غرویان: قم با هاشمی است، از مراجع تا مردم کوچه و بازار کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری، با استقبال مراجع تقلید و روحانیان و طلاب مواجه شده و شوق و شادی را به میان مردم کوچه و بازار شهر قم آورده است.

نقش "تخریب هاشمی" را در رقم خوردن نتیجه انتخابات نباید دست کم گرفت.

جرس تلاش مجدد افراطیون برای رد صلاحیت هاشمی در حالیکه کماکان اخبار جعل امضا و اسم برای نامه علیه هاشمی رفسنجانی در رسانه ها می باشد، برخی افراطیون جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی، با ارسال نامه ای به شورای نگهبان، خواستار رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی شدند.

جرس بیانیه انتخاباتی دوم هاشمی رفسنجانی نباید هدف، هر وسیله‌ای را توجیه نماید

جرس رفسنجانی و سیاست منطقه‌ای ایران/ احمد صدری از نظر ایجاد تعادل قوای منطقه ای و مذاکرات لازم با اعراب، در این برهه هاشمی گزینه ای مناسب تر است.

جرس اعلام حمایت جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب از هاشمی رفسنجانی تشکر از نقش آفرینی خاتمی، حمایت بی دریغ از هاشمی

این حضور می تواند امکان استفاده از تنها دریچه های امید برای بازگشت کشور به مسیر اعتدال، عقلانیت و پیشرفت را فراهم آورد.

جرس هاشمی؛ انتخاب استراتژیک برای کشور؟/ فرید منعمی افرادی با قدرت هاشمی و محبوبیت خاتمی همیشه رقیبان قابل توجهی در برابر اقتدارگرایان حکومت برای هدایت ایران در آینده هستند که شاید ایجاد شرایطی آنچنان که برای آیت الله منتظری فراهم شد تنها راهکار جدا کردن این پتانسیل ها از حکومت و آینده ایران برای این اقتدارگرایان باشد.

حضور آقای هاشمی در پست ریاست جمهوری قطعا محتمل ترین راه رسیدن به فضای بازتر سیاسی و حل شدن مشکلات حصر و آزادی زندانیان سیاسی است.

جرس دو عامل ضروری برای پیروزی هاشمی/ محمدرضا جلائی‌پور 1-افزایش مشارکت در انتخابات به بالای 75 درصد/ 2- جذب چند میلیون رایِ جدید از اقشار فرودست‌تر، محافظه‌کارتر و سنتی‌تر (همان‌ها که در مرحله‌ی دوم 84 به احمدی‌نژاد رای دادند و امروز چند دسته شده‌اند)

1- تاکید روی خودِ چهره‌های شاخص و محبوبِ حامیِ‌ هاشمی به جای جهت‌گیری‌های سیاسی‌ این حامیان (خودِ خاتمی، ناطق، سبزها، مراجع سنتی‌تر و کلکسیونی از سلبریتی‌های مردمی و چهره‌های ملی را می‌توان به صلح کنار هم نشاند ولی مطالبات سیاسی‌شان را لزوما نمی‌توان).حمایت‌ گسترده‌ی مشاهیر محبوب

2- تاکید بر دولتِ «رونق اقتصادی»، «وحدت ملی»، «نجات کشور» و «عبور از بحران‌های داخلی و خارجی»

جرس حمایت دو تشکل مدنی اصلاح طلب از حضور هاشمی ستاد آفتاب صبح امید و مجمع فرهنگیان ایران

جرس خاطرات هاشمی رفسنجانی، همچنان در انتظار مجوز

جرس اصلاح طلبان؛ از تشکیلات 84 تا تمهیدات 92/ محسن مهیمنی می توان انتخابات امسال با مرکزیت هاشمی را تمهیداتی برای رسیدن به اصلاح طلبی تشکیلاتی نامید.

جرس شعار هاشمی چه خواهد بود؟/ محمدرضا سرداری انتخابات آزاد، مطالبه‌ای تاریخی است که هاشمی خود چندی پیش آن را بکار برد و امروز می تواند به شعار انتخاباتی وی تبدیل شود ... منع دخالت نظامیان در انتخابات، آزادی احزاب و مطبوعات، فعالان آزادانه ستادهای انتخاباتی و منع تعقیب و آزادی زندانیان سیاسی و محصور، امکان نظارت مستقیم نامزدها بر پروسه اجرایی انتخابات از عناصر پایه انتخابات آزاد است که می تواند شعار اصلی هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باشد.

جرس تحلیل شکوری راد از نتایج حضور هاشمی حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات، ظرفیت و پتانسیل رفع حصر نامزدهای انتخابات گذشته و آزادی زندانیان سیاسی را افزایش می دهد.

جرس فاطمه هاشمی بعد از یک تماس تلفنی، پدر از اتاق خارج شد و گفت “بسم الله ...برویم”

جرس همه آنچه امروز گذشت/ غلامعلی رجایی *ایشان می گفت: من باید با رهبری مشورت کنم. اگر سکوت کردند می آیم و به تکلیفم دربرابرمردم وخدا عمل می کنم ولی اگرمخالفت کردند حتما نمی آیم.

*ساعت چهارونیم بعد از ظهر بود که سه تن ازمشاورین خدمت ایشان رسیدیم وصحبتهایی داشتیم. فرمودند: بعد از پیغامهایی که از دیشب داده اند هنوز منتظر نظر رهبری هستند.

*معلوم شد درتماسی که با یکی از اعضای موثر دفتر رهبری داشته اند از صحبت هایی که رد و بدل شده مخالفتی را از سوی رهبری احساس نکرده اند.

جرس هاشمی نماد عقلانیت تحول گرا/ مهدی اصل زعیم امروز هاشمی، هاشمی‌ای است که فرزندانش طعم زندان جمهوری اسلامی و توهین گروه‌های فشار در معابر عمومی شهررا چشیده اند.

جرس نامزدی هاشمی، پروژه رهبری/ مرتضی کاظمیان فاکتورهایی چون امکان مانور سیاسی ـ تبلیغاتی خاتمی و اصلاح‌طلبان سبز به نفع هاشمی، یا میزان آزادی و امنیت فعالان ستادها، ازجمله مولفه‌های مهمی هستند که اثرگزاری بس مهمی بر روندهای اجتماعی ـ سیاسی جاری و آتی دارند.

اتکا به ابزارهای سرکوب و تهدید و تحریف، الزاما به‌معنای پیروزی و کامیابی پروژه‌های اقتدارگرایان حاکم از دل انتخابات نیست. جنبش سبز و ایستادگی موسوی و کروبی و همراهان صبورشان را نیز مرکز ثقل قدرت پیش‌بینی نمی‌کرد. گذار دموکراتیک در ایران کریدور جدید و مهمی یافته است.

جرس ستاد ملی جوانان اصلاح‌طلب آرزو داریم ایشان بتوانند روند رویکردهای جاری را که باعث بوجود آمدن شرایط بحرانی این روزهای کشور شده است را متوقف نموده و مجددا کشور به ریل توسعه متوازن و دموکراتیک برگرداند.

جرس بیانیه حضور هاشمی در انتخابات فصلی تازه و سرشار از امید رقم خواهد خورد

جرس زلزله ی عالیجناب/ محمدآزاد جلالی زاده باور داشته باشیم هاشمی تغییر کرده است و به ایده ی "مردم و جایگاه و نقش آنها در اداره ی عمومی کشور" بیش از پیش ایمان آورده است و با آنان همراه شده است.

جرس شمس‌الواعظین: سرنوشت ایران به آخرین فصل زندگی سیاسی هاشمی گره خورده است اگر تا روز انتخابات ریاست جمهوری حادثه سیاسی خارق العاده ای رخ ندهد، هاشمی رفسنجانی قطعاً رئیس جمهور ایران می شود.

جرس پیام تشکر مجمع مدرسین و محققین از هاشمی

جرس هاشمی و مجلس نهم/ سارا زرتشت هاشمی رفسنجانی در صورتی که بر کرسی ریاست جمهوری بنشیند، مشکل چندانی در مواجهه با مجلس نهم نخواهد داشت و اکثریت مجلس از همین هاشمی پیش از ریاست جمهوری نیز، حمایت می کند.

جرس حمایت شورای مشورتی اصلاح‌طلبان از نامزدی هاشمی

جرس ثبت نام هاشمی در انتخابات؛ تغییر صحنه در روز آخر/ مهدی تاجیک تردیدها درباره سلامت انتخابات ریاست جمهوری آینده در میان منتقدان جمهوری اسلامی به قوت خود باقی است. علیرغم آن که بسیاری از منتقدان حکومت، آمدن هاشمی رفسنجانی به عرصه را به فال نیک گرفته و از آن استقبال کرده اند اما کماکان سوال های عمده ای وجود دارد.

جرس فرصتی برای اصولگریان/ طاها پارسا حمایت از کاندیدای پیشاپیش پیروز، فرصتی به آنها می دهد تا با حمایت تمام قد از او، با کمترین هزینه ها، خطای استراتژیک خود را در حمایت هشت ساله از احمدی نژاد تا حدی جبران کنند و بلکه سهم تاریخی خود را در پیش رفتن کشور به سمت تندروی ها و سپردن زمام مملکت به تندروها و نابودی عقلانیت در سریعترین زمان کاهش دهند.

جرس اعلام حمایت مجمع روحانیون

جرس احیای گزینه اصلاح از درون/ محمود صدری همچنانکه دنگ شیائو پینگ با کیاست و پایداری، و با خطر کردن خشم مرتجعین کوته فکر و سبک مغز موفق به تغییر مسیر رژیم چین شد و خوشنام و کامروا از دنیا رفت، رفسنجانی نیز خواهد توانست پتانسیل "دنگی" خود را در راه نجات کشور هزینه کند.

ب- رسانه‌های بیگانه:

رسانه عنوان/ نویسنده محورها

بروکینگز سوزان مالونی هاشمی، این رئیس جمهور سابق، برای بسیاری از اصلاح‌طلبان افسرده و دلسرد و صفوف مخالفین، بهترین امید برای رستگاری سیاسی و نجات ملی است.

اعتبار و شهرت رفسنجانی برای عمل‌گرایی به درستی به دست آمده است؛ وظیفه پایان بخشیدن به جنگ با عراق توسط آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار انقلاب، به او محول شد و پس از آن نیز علیه مخالفت‌های سرسختانه نسبت به بازسازی کشور و اصلاح اقتصاد تلاش کرد.

بازگشت وی به ریاست جمهوری احتمالاً تصورات و آرزوهای دیپلماتیک را که اکنون در اروپا و شاید حتی در واشنگتن خاموش و نهفته‌اند را احیا خواهد کرد.

لوریان لوژور (روزنامه چاپ بیروت) هاشمی یکی از چهره های نمادین در عرصه سیاسی ایران است و می تواند اقتدار رهبر را تضعیف کند.

فریده فرهی کارشناس مسائل ایران در دانشگاه هاوایی می گوید رفسنجانی بر یک مسئله تکیه دارد. وی گفته است که قصد دارد با پایان دادن به شرایط سختی که کشور طی چند سال گذشته تجربه کرده است جمهوری اسلامی را نجات داد.

رهبر ایران احتمالا بیشتر نامزدی رفسنجانی در انتخابات را بیش از آنکه راهی برای افزایش مشروعیت نظامی بداند آن را به عنوان نوعی رویارویی شخصی می ببیند.

وست فرانس (پایگاه اینترنتی) از چهار سال گذشته حاکمیت اسلامی ایران در پی تظاهرات معترضان به تقلب محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سست شده است. این بار نیز حضور ناگهانی هاشمی رفسنجانی رییس جمهور اسبق ایران برنامه های حاکمیت را به لرزه انداخته است.

هاشمی رفسنجانی رییس جمهور اسبق ایران با ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات در آخرین لحظات پیش از پایان مهلت نام نویسی، این بازی را تغییر داد.

رقیب دیرینه (آیت الله) خامنه ای، محافظه کاری میانه رو و عملگراست. هاشمی رفسنجانی از سال دوهزار و نه پس از آنکه دخترش آشکارا از اصلاح طلبان حمایت کرده بود، به حاشیه رانده شد. رفسنجانی خود نیز از سرکوب های پس از انتخابات سال دوهزار و نه به شدت انتقاد کرده بود.

در صورتی که (آیت الله) خامنه ای و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دادن مشروعیت به حاکمیت خطر برگزاری انتخاباتی« عادی» را بپذیرند، رفسنجانی هفتاد و نه ساله احتمالا خواهد توانست به طور گسترده آرا مردمی را جذب کند.

طیف گسترده ای از مردم، از حامیان جنبش سبز تا طبقه عوام که از تورم و کمبودهای ناشی از تحریم های اروپایی و آمریکایی علیه برنامه هسته ای ایران رنج می برند، به رفسنجانی رای خواهند داد. وی مظهر عمل گرایان است و احتمالا راه روابط مسالمت آمیز با غرب را باز خواهد کرد.

گاردین یان بلک همه نقطه قوت و اعتبار تجربه بلندمدت وی به موفقیت در متقاعد کردن (امام ) خمینی (ره ) برای پایان دادن به جنگ هشت ساله ایران و عراق باز می گردد.

رفسنجانی سال 2005 مغلوب احمدی نژاد شد و در دوره قبل انتخابات هم هر چند آشکارا از جنبش اعتراضی سبز دفاع نکرد- اما حاکمیت را واداشت پس از آرام شدن اوضاع به مظالم روا داشته شده به مردم توجه کند.

فایننشال تایمز رولا خلف وی همچنین یکی از هدایت کنندگان اصلی و پشت صحنه جنبش مخالف سبز در آشوبهای سال دو هزار و نه بود. دو تن از فرزندان رفسنجانی به اتهام رشوه خواری و تبلیغات ضد رژیم در حبس بوده اند و تندروها به رفسنجانی هشدار داده بودند وارد رقابت انتخاباتی نشود.

انتخابات به جای آنکه در خدمت مشروعیت بخشی مجدد به حکومت مذهبی ایران باشد، اکنون به تنها ابزار به چالش کشیدن آن تبدیل شده است.

رفسنجانی یک چهره عملگرا قلمداد می شود که گروهی از فن سالارهای با کفایت در اطراف خود دارد و از لحاظ نظری گزینه مطلوبی برای غرب خواهد بود. گرچه درواقع چشم انداز نزاع درونی در رژیم ممکن است سیاست های آیت الله خامنه ای را هر چه بیشتر سخت کند.

لوفیگارو پییر روزلین مردی که سخنگوی «اصلاح طلبان» شده است ، جایگاهی فراتر از سایر نامزدها دارد. رفسنجانی هفتاد و هشت ساله ، یکی از پایه گذاران رژیم ، دیگر چیزی برای اثبات کردن ندارد. او چیزی هم برای از دست دادن ندارد زیرا به لطف سلطنت ملاها به ثروت رسید اما به سبب رقابت اش با آیت الله خامنه ای رهبر معظم مورد بی مهری قرار گرفت و نهایتا او (رهبر) عامل دستیابی مجددش به قدرت شد.

رفسنجانی یک عملگرا، هوادار اقتصاد بازار و راه حلی به شیوه «چین» برای حفظ رژیم است. او این اراده و توانایی را دارد که راه حلی برای توافق با غرب و نجات ایران از بن بستی که در آن گرفتار شده است بیابد.

دیپلمات زاخاری کِک در مبارزات انتخاباتی 2005، یکی از پسران «رفسنجانی» ، «مهدی هاشمی» به «باربارا اسلاوین» از «شورای آتلانتیک» گفته بود که اگر «رفسنجانی» برنده می‌شد تلاش می‌کرد تا رهبری را به مقامی نمایشی مانند «شاه انگلیس» تبدیل کند. در همان زمان، «رفسنجانی» در مصاحبه‌ای با «اسلاوین» گفته بود که اگر دوباره به ریاست‌جمهوری ایران انتخاب شود، همچنان حاضر است با آمریکا به گفتگو بپردازد.

به نظر می‌رسد که وی در مورد مذاکره با آمریکا همان دیدگاه‌های قبلی خود را داشته و ماه قبل در وب‌سایت خود نوشت، که فقط «دلسوزی داخلی و همکاری جهانی» می‌تواند مشکلات ایران را حل کند و گفت که «اگر بتوانیم به این دو نکته واقعیت ببخشیم، مشکلاتمان به تدریج حل می‌شوند».

المانیتور باربارا اسلاوین هاشمی رفسنجانی به نظر فتح بابی برای بازگشت دوباره عملگرایی به ایران است. او به عنوان یکی از"استوانه "های انقلاب سال 1979(1357)-درمقایسه باهرشخصیت دیگری درنظام -تجربه بیشتری در اداره روابط ایران باغرب و تقویت عملکرد اقتصادی کشور دارد.

رای دهندگان - بنا بر اصل تمایل به سوی بد در مقابل بدتر-احتمالا به رفسنجانی بیش از هر کاندیدای دیگری رغبت نشان خواهند داد. گرچه - شاید رفسنجانی در سن 78 سالگی برای آخرین حضور شورانگیز در این عرصه پیر باشد.

گاردین گرت اسمیت وی در سیاست بین المللی و در مسائل اقتصادی که معتقد است بخش خصوصی باید نقش بزرگتری در آن داشته باشد، سیاستمداری عملگرا بوده است.

رفسنجانی سعی خواهد کرد برای اجرای اصلاحات اقتصادی و کاهش تنش بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران پیشنهاداتی ارائه دهد.

در حالی که می توان انتظار داشت تجار و روحانیون قدیمی تر از رفسنجانی حمایت کنند، اما وی به دنبال جلب حمایت رای دهندگان اصلاح طلب نیز هست. احزاب و گروه های اصلاح طلب ماههاست که در مورد شرکت در انتخابات تردید دارند و بسیاری از آنها از حمایت از یک نامزد محافظه کار عملگرا مانند رفسنجانی خودداری خواهند کرد اما محمد خاتمی، رئیس جمهور اصلاح طلب پیشین ایران در حمایت از وی بیانیه ای صادر کرده است.

گزارش از: روح الله عبادی