رئیس بنیاد تاریخ پژوهی گفت: مصدق پیغامی به رفسنجانی نداد بلکه نامه خطاب به شیخ مصطفی رهنما بود. یادم می‌آید به هاشمی گفتم خوب است این نامه مصدق را که به نوعی تجلیل از کتاب شماست، منتشر کنید. جواب داد این نامه خطاب به شیخ رهنما بوده نه من!

حجت‌الاسلام سید حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی یادداشت شفاهی در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد که به این شرح است.

روزنامه شرق در شماره 19 دی 94 مطلبی با عنوان نامه‌ای از مصدق به حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی منتشر کرده است که به این شرح است.
حساب اینستاگرام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با انتشار تصویری از دست خط دکتر مصدق، نوشت «در سال 1343 بعد از اینکه کتاب «القضیه الفلسطینیه» در سخت‌ترین شرایط ترجمه و منتشر کردم، مرحوم دکتر مصدق نیز در احمدآباد مستوفی در حصر بود با مطالعه سرگذشت فلسطین پیغام داد از آن نهایت استفاده کردم و حیف است این کتاب بلامطالعه باقی بماند».

در تصویری که پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرده است در زیر عکس نامه مرحوم محمد مصدق در 11 آذر سال 1342 در نامه‌ای به همراه یک فقره چک، از کتاب سرگذشت فلسطین که توسط هاشمی رفسنجانی ترجمه و چاپ شده بود، تجلیل و حمایت کرد.
خودم در متن این قضیه بودم؛ مرحوم شیخ مصطفی رهنما با مصدق ارتباط داشت کتاب‌هایی که چاپ می‌شد و فکر می‌کرد برای مصدق مفید است را برای مصدق می‌فرستاد. یکی از کتاب‌های که فرستاد «سرگذشت فلسطین» با ترجمه حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی بود. وقتی این کتاب به دست مصدق رسیده بود مصدق کتاب را مطالعه کرده و جوابی به شیخ مصطفی رهنما داد. مصدق در این نامه به شیخ مصطفی رهنما نوشت. این کتاب را مطالعه کردم حیف است که مورد مطالعه عموم قرار نگیرد و یک فقره چک فرستاد تا این کتاب تجدید چاپ شود.
بنابراین مصدق پیغامی به هاشمی رفسنجانی نداد بلکه نامه خطاب به شیخ مصطفی رهنما بود. یادم می‌آید در همان مقطع به آقای هاشمی گفتم خوب است که این نامه مصدق را به نوعی تجلیل از کتاب شماست منتشر کنید. ایشان جواب داد چرا خطاب به شیخ مصطفی رهنما! یعنی جناب آقای هاشمی ناراحت بود که چرا آقای مصدق خطاب به خودش نامه ننوشته بود به همین دلیل نامه را منتشر نکرد.
اما اخیراً آقای هاشمی رفسنجانی به این شکل مطلب را منتشر کردند که این تصور در افکار عمومی ایجاد می‌شود که نامه خطاب به هاشمی است. در کتاب «نامه‌های دکتر مصدق» که در سال 1374 چاپ شده است متن این نامه آمده که خطاب به شیخ مصطفی رهنماست و خطاب به هاشمی رفسنجانی نبود.
مصدق هاشمی را نمی‌شناخت هیچ ارتباطی بین هاشمی رفسنجانی و مصدق وجود نداشت. بنابراین این ادعایی که در روزنامه شرق آمده است کذب است و واقعیت ندارد و علاقمندان و تاریخ‌پژوهان می‌توانند با مراجعه به کتاب «نامه‌های مصدق» متن را به صورت کامل ببینید که نامه مصدق خطاب به شیخ مصطفی رهنماست نه هاشمی رفسنجانی. در آنجا نامه شیخ مصطفی رهنما به مصدق، هم جواب مصدق به شیخ مصطفی رهنما آمده است.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/sptxs