وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت که توافق‌نامه نهایی در صورت تهیه در تیرماه برای تأیید قطعاً به شورای امنیت خواهد رفت/ «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» پیشتر از این(1) و (2) طی دو مطلب تحلیلی، ابعاد این اقدام خطرناک را مورد بررسی قرار داده و نقشه شیطانی طرف مقابل را در تحقق این خواسته تبیین نموده بود.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص اینکه این تفاهم به شورای امنیت می‌رود یا خیر، تأکید کرد: توافق‌نامه نهایی در صورت تهیه در تیرماه برای تأیید قطعاً به شورای امنیت خواهد رفت.
وزیر امور خارجه کشورمان پیش از نشست با کری در راهروی هتل بوری واژ به خبرنگاران گفت: راه‌حل‌ها را مرور کردیم، این راه‌حل‌ها به‌صورت محورهای کلی که باید از امروز تا 10 تیرماه مورد توافق قرار بگیرد و به توافق نهایی ختم شود مورد بررسی قرار گرفته است. در حال حاضر اعضای گروه 1+5 مشغول گفت وگو هستند، باید ببینیم چه می‌کنیم.
وی تصریح کرد: بیانیه یک بیانیه مطبوعاتی خواهد بود که قرار است دوستان ما روی آن کار کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: زمان صدور بیانیه هنوز معلوم نیست. هنوز نیاز هست که بین گروه 1+5 صحبت‌هایی انجام شود و ما هنوز از آن خبر نداریم.
وی اضافه کرد: قرار است امروز صبح این صحبت‌ها انجام شود، نیاز است که امروز صبح این صحبت‌ها انجام شود و توافق در مورد راه‌حل‌ها به جایی برسد تا بیانیه مشترکی توسط خانم موگرینی و من ارائه شود و بعد از آن کار تدوین توافق، نهایی شود.
مذاکرات هسته ای لوزان وارد هشتمین روز خود شده است تا دیپلمات‌ها بار دیگر رایزنی و چانه‌زنی‌ها را برای دستیابی به راه‌حل‌هایی درباره چارچوب یک توافق احتمالی و نیز نحوه ادامه مذاکرات، تداوم بخشند.
گرچه زمان مذاکرات از ضرب‌الاجل پایان مارس گذشته است، و برخی وزرای خارجه کشورهای گروه 1+5 همچون وانگ‌یی و لاوروف محل مذاکرات را ترک‌ کرده‌اند، اما آخرین تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل‌هایی به‌منظور تداوم مذاکرات تا انتهای ماه ژوئن (10 تیر) همچنان ادامه دارد.
علی‌رغم فضاسازی‌های متعدد رسانه‌های غربی به‌منظور فشار بر تیم مذاکره کننده هسته ای، سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد کشورمان، تأکید کرده است که هیچ‌گونه توافقی تاکنون با گروه 1+5 منعقد نشده و علی‌رغم پیشرفت‌هایی که صورت گرفته است هنوز چندین مسأله وجود دارند که تلاش‌ها برای دستیابی به راه‌حل‌ برای آنها ادامه دارد.
در حقیقت، در این دور از مذاکرات نباید انتظار دستیابی به توافقی الزام‌آور برای طرفین را داشت، بلکه همان‌گونه که دیپلمات‌های ارشد کشورمان نیز بیان کرده‌اند هدف از مذاکرات لوزان2 دستیابی به فهمی مشترک و نیز راه‌حل‌هایی است تا بر اساس آنها مذاکرات هسته‌ای به‌منظور دستیابی به توافق جامع در تابستان ادامه یابد.(+)(*)

"Our President, analytical news site"

در همین زمینه بخوانید:

ـ استراتژی اوباما برای توافق با ایران در شورای امنیت سازمان ملل چیست؟

ـ نقشه واشنگتن برای "تفاهم سیاسی غیر الزام‌آور" چیست؟