وعده‌های انتخاباتی‌ام را فراموش نخواهم کرد / تحریم ها ظالمانه است / یارانه فعلی دوام دارد / به اجرای تمام اصول قانون اساسی پایبندم / مذاکرات با 1+5 را فعال تر خواهیم کرد / دولت آینده از حقوق ملت ایران کوتاه نخواهد آمد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب مردم در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری در اولین نشست خبری خود ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و خیرمقدم به اصحاب رسانه اظهار داشت: لازم می دانم از ملت بزرگ و هوشمند ایران به خاطر خلق این روزهای به یادماندنی در تاریخ این کشور تشکر کنم.

روحانی با بیان اینکه این فقط یک انتخابات و حضور نبود بلکه اعلام اعتماد و مشارکت فعال و آغاز فصل نو بود تصریح کرد: همه می‌گفتند غصه‌ها به سر آمده و مردم پای صندوق شرایط نوینی را خلق کرده اند و پس از اعلام نتیجه انتخابات همه پیروز بودند.

* وعده‌های انتخاباتی‌ام را فراموش نخواهم کرد

رئیس جمهور منتخب مردم با تاکید بر اینکه ملت در برابر افکار عمومی جهان و صحنه تاریخ سرافراز بود به حضور همه اقشار مردم به ویژه جوانان در انتخابات 24 خرداد اشاره کرد و ادامه داد: مردم در خیابان‌ها، مجامع، ورزشگاه‌ها و فضای مجازی غوغا کردند؛ درود بر جوانان پرشور وطن.

وی متذکر شد: بنده به همه کسانی که میانه‌روی و اعتدال را برگزیده و اهداف و آرمان‌های انقلاب و اهداف ملی را از مسیر اعتدال و عدل و نه افراط و تفریط و خودسری دنبال کرده و اخلاق، ادب، احترام، انسجام و همدلی را برگزیدند تبریک می‌گویم.

روحانی خطاب به ملت ایران گفت که وعده‌های انتخاباتی را فراموش نخواهم کرد و بر همین اساس افزود: از خدا می‌خواهم توفیق دهد تا به همه آن وعده‌ها عمل کنم؛ ملت توجه دارد که همه کارها بر مبنای زمان و طبق اولویت‌ها دنبال خواهد شد.

رئیس‌جمهور منتخب مردم با بیان اینکه من خدا را گواه می‌گیرم که در ایام انتخابات کمتر به فکر رقابت و بیشتر متمرکز بر روی مسائل کشور بودم یادآور شد: کشور نیاز به همدلی و وحدت و اتحاد دارد و از این رو باید طعنه‌ها، توهین‌ها و تخریب‌ها را برای همیشه از یاد ببریم و مانند جوانان صادق و پاکدل باشیم و به آینده کشور فکر کنیم.

* مشی دولت تدبیر و امید «اعتدال» است

وی با اشاره به لزوم توجه و تجربه‌های اندوخته شده و نگاه به آینده، دولت تدبیر و امید را در راه نجات اقتصاد کشور و احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان با مشی‌ اعتدالی دانست که اهداف ملی کشور را دنبال خواهد کرد و گفت: جا دارد از همه عزیزانی که به بنده و ملت بزرگ ایران اظهار محبت داشته و تهنیت گفتند سپاسگزاری کنم.

روحانی بر همین اساس از مقام معظم رهبری، مراجع تقلید، روحانیون، ائمه جمعه، احزاب، اقشار مختلف، اساتید، فرهیختگان و تک تک ملت ایران تشکر و ابراز امیدواری کرد به کمک یکدیگر و با برادری و وحدت راه عزت و سربلندی کشور را در پیش بگیریم.

* برای احیای اعتدال از افراط و تفریط پرهیز شود

روحانی در پاسخ به این سوال که مقصود و منظورش از اعتدال چیست و مصداق آن در حوزه اقتصادی و سیاسی چیست گفت: اعتدال همان شیوه‌ای است که در حوزه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی راه تند‌روی، شعار و خود‌محوری و خودشیفتگی را نمی‌پیماید.

وی با بیان اینکه اعتدال متکی به خرد جمعی است افزود: باید برای احیای اعتدال از افراط و تفریط پرهیز شود.

رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران در پاسخ به سوالی با بیان اینکه دولت در امور فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مستقیم ورود نخواهد کرد افزود: به جای اینکه دولت در این امور مستقیم ورود کند از انجمن‌های مستقل صنفی و تخصصی بهره خواهد برد؛ از نظرات مردم، صاحبنظران و مشورت آنها بهره خواهیم برد تا در مقام عمل کار را به خود مردم واگذار کنیم.

* مهم‌ترین اولویت دولت «اقتصاد» و «معیشت» مردم است

وی در پاسخ به این سوال که اولویت دولتش چیست گفت: مهمترین اولویت بحث اقتصاد و معیشت مردم است. لازم و ضروری می‌دانیم که در دو مرحله مشکلات اقتصادی را رفع کنیم. در مرحله اول باید با توجه به اینکه نزدیک ماه رمضان هستیم کالاهای اساسی مردم را با همکاری دولت فعلی تامین کنیم چون فعلا تا روی کار آمدن دولت باید راه‌های قانونی آن طی شود لذا همکاران بنده با دولت فعلی در تماس هستند تا کمیته‌هایی برای حل مشکلات مقطعی تعیین کنند.

* باید نقدینگی به سرعت کنترل و هدایت شود

روحانی برنامه‌ریزی برای آرامش در اقتصاد آینده کشور را از برنامه‌های اقتصادی خود خواند و افزود: باید از ظرفیت موجود اقتصادی کشور استفاده و آن را فعال کنیم؛ باید نقدینگی به سرعت کنترل و هدایت شود که اگر این کار سامان یابد گام‌های مثبتی برداشته شده است.

رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران در پاسخ به سوالی درباره سیاست خارجی دولتش گفت: دولت جدید احساس می‌کند فرصت جدیدی برای تعامل در سطح بالا با دنیا به وجود آمده است و این فرصت را مردم با حضور و مشارکت خود در انتخابات فراهم کرده‌اند.

* رابطه و تعامل با کشورهای دنیا با احترام متقابل منتج می‌شود

وی با بیان اینکه رابطه و تعامل با کشورهای دنیا با احترام متقابل منتج می‌شود گفت: تعامل بر اساس احترام مقابل سیاست این دولت است و این اقدام نه تنها به نفع ایران بلکه به نفع ایران و جهان است.

خبرنگاری از رئیس‌جمهور یازدهم ایران درباره پیام تبریک پادشاه عربستان و رابطه تهران و ریاض پرسید که وی در پاسخ گفت: اولویت دولت در سیاست خارجه روابط دوستانه و نزدیک با همه همسایگان است. با 15 کشور همسایه یک رابطه بسیار نزدیک با حسن همجواری، دوستی و روابط متقابل بر اساس احترام و منافع متقابل خواهیم داشت.

وی افزود: حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی اهمیتی استراتژیک دارند لذا کشورهای خلیج فارس، همسایه و برادر ما هستند اما عربستان علاوه بر اینکه برادر و همسایه ماست قبله گاه‌ مسلمین نیز در آن کشور است و ما رابطه بسیار نزدیک فرهنگی، تاریخی و منطقه‌ای با هم داریم.

روحانی با بیان اینکه سالانه صدها هزار نفر از ایران برای زیارت خانه خدا به عربستان سفر می‌کنند گفت که زمینه تعامل و همکاری بین دو کشور فراهم است.

وی گفت: بنده خوشحال هستم از این جهت که اولین تفاهم امنیتی بین ایران و عربستان را در سال 1377 امضا کردم لذا امیدوارم در دولت آینده روابط بسیار خوب با همسایگانمان از جمله عربستان داشته باشیم.

روحانی با بیان اینکه سالانه صدها هزار نفر از ایران برای زیارت خانه خدا به عربستان سفر می‌کنند گفت که زمینه تعامل و همکاری بین دو کشور فراهم است.

وی گفت: بنده خوشحال هستم که اولین تفاهم امنیتی بین ایران و عربستان را در سال 1377 امضا کردم لذا امیدوارم در دولت آینده روابط بسیار خوب با همسایگانمان از جمله عربستان داشته باشیم.

رئیس جمهور منتخب ملت ایران در پاسخ به سوالی درباره وضعیت سوریه گفت: حل مسئله سوریه به عهده مردم سوریه است و تصمیم‌گیر نهایی در سوریه که سرنوشت سوریه را تعیین می‌کند ملت سوریه است البته ما با تروریسم مخالفیم و امیدواریم با کمک کشورهای منطقه و جهان هرچه زودتر صلح و آرامش به سوریه بازگردد و آنچه در سوریه رخ می دهد همانی باشد که ملت سوریه می‌خواهد.

*روزی که رقم بیکاری تک‌رقمی شد جشن پیروزی خواهیم گرفت

خبرنگار ی از روحانی پرسید « شما در زمان تبلیغات انتخاباتی بر این موضوع تاکید کردید که جشن پیروزی خود را زمانی خواهید گرفت که جوانان کشورمان شاغل شده باشند و بیکاری از کشور رخت بربسته باشد؛ با توجه به اینکه موضوع اشتغال از دغدغه‌های مهم مردم و جامعه ماست، در دولت شما چه زمانی این جشن پیروزی برپا خواهد شد» که روحانی جواب داد: با کمک مردم عزیز هرچه زودتر این جشن را خواهیم گرفت.

منتخب مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: مسئله اشتغال یک مسئله بسیار مهم است و دغدغه اکثریت خانواده‌های ایرانی به شمار می‌رود. حتی آنهایی که فارغ‌التحصیل مراکز آموزش عالی هستند نیز همین مشکل را دارند.

وی افزود: حل اساسی مسئله اشتغال به رونق اقتصادی است؛ یعنی زمانی که رونق اقتصادی درست شود و محیط کسب و کار بهبود پیدا کند مسئله اشتغال هم حل خواهد شد. البته وقتی ما می گوییم اشتغال حل می‌شود، یعنی قدم به قدم نرخ بیکاری پایین خواهد آمد و به یک رقم قابل قبول خواهیم رسید و تک رقمی شدن آن هم آرزوی همه ماست که انشاءالله به آن برسیم.

روحانی اضافه کرد:‌ برای رونق اقتصادی باید زمینه را برای این رونق آماده کنیم اولین قدم این است که قانونی که مجلس شورای اسلامی در زمینه بهبود مستمر فضای کسب و کار تصویب کرده بلافاصله دولت آیین‌نامه آن را تدوین خواهد کرد و آن را تصویب و ابلاغ می‌کند.

وی افزود: البته مشکلاتی را نیز بخش‌های تولیدی ما دارند اعم از صنعت، کشاورزی و حتی در خدمات که دولت برنامه‌ریزی خواهد کرد که آن مشکلات را قدم به قدم رفع کنیم و شاهد آن باشیم که در همان سال اول اولین آثار این مسئله را ببینیم و هر روزی که رقم بیکاری تک‌رقمی شد جشن کوچکی خواهیم گرفت و وقتی به حد جهانی رسیدیم، جشن ملی خواهیم گرفت.

*تحریم ها ظالمانه است

روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در شعارهای انتخاباتی شما این مسئله وجود داشت که تحریم‌ها را کم می‌کنید و آقای نوبخت نیز در برنامه پایش اشاره کردند که حتما تحریم‌ها کم می‌شود، چگونه و ظرف مدت چه زمانی این کار را انجام خواهید داد؟ اظهار داشت: مسئله تحریم معضلی است که امروز با آن مواجه هستیم و همه می‌دانیم که این تحریم ظالمانه است و ملت ایران کاری نکرده که استحقاق تحریم را داشته باشد. کاری که انجام شده قانونی و در چارچوب مقررات بین‌المللی بوده است.

وی اضافه کرد: استفاده از ابزار تحریم یک ابزار ارتجاعی است که دوره آن گذشته است، مخصوصا در شرایطی که در دنیای امروز حتی غرب، با معضلات اقتصادی مواجه است و خود آنها نیز می‌دانند این تحریم به ضرر خود غرب است. این تحریم اگر سودی داشته باشد برای اسرائیل دارد و برای هیچ کس دیگر سودی ندارد. از این رو اساس تحریم نمی‌تواند مبنای درستی داشته باشد.

روحانی ادامه داد: برای اینکه ما بتوانیم قدم به قدم مسئله تحریم را کاهش داده و حل کنیم دو اقدام خواهد شد، اول قدم گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر است، البته برنامه‌های هسته‌ای ما کاملا شفاف است اما ما حاضریم شفافیت بیشتری را نشان دهیم و برای همه دنیا روشن کنیم که اقدامات جمهوری اسلامی ایران کاملا در چارچوب‌های بین‌المللی است.

رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران، ادامه داد: در قدم دوم  اعتماد متقابل بین ایران و سایر کشورها را ارتقا خواهیم داد و هر جایی که اعتماد می‌خواهد خدشه‌دار شود تلاش می‌کنیم این اعتماد سرجای خود بازگردد. به اعتقاد من راه حل برای پایان دادن به تحریم اعتماد متقابل و همچنین شفافیت بیشتر در چارچوب مقررات و موازین بین‌المللی است و انشاءالله این تحریم را کاهش می‌دهیم.

*گزارش دادن به مردم برای من و دولت خدمتگزارم فخر است

در ادامه این نشست روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار رادیو ایران مبنی بر اینکه آیا قصد دارید به صورت منظم از طریق رادیو با مردم گفت‌وگو کنید، اظهار داشت: اصل این موضوع قطعا صورت می‌گیرد. زیرا سخن گفتن و گزارش دادن به مردم یک فخر برای من و دولت خدمتگزار و دولت تدبیر و امید است.

وی اضافه کرد: البته اینکه گفت‌وگوها به صورت منظم و فصلی باشد، کمی اظهارنظر در موردش زود است اما اگر منظم باشد شاید اقدام مثبت‌تری باشد. اما در کل من قول می‌دهم که از طریق رسانه ملی مخصوصا رادیو در مقاطع مختلف با مردم سخن گفته و به آنها گزارش دهم.

رئیس جمهور منتخب ایران اسلامی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه مهمترین اقدام اقتصادی شما در کوتاه‌ مدت برای مهار تورم چیست، اظهار داشت: من قبلا در این باره سخن گفته‌ام.

خبرنگار ایرنا پس از این اظهارنظر روحانی سؤال بعدی خود را مبنی بر اینکه شما پیش از این گفته بودید که مسکن مهر و یارانه‌ها را دنبال می‌کنید برنامه‌هایتان در این حوزه چیست؟ اظهار داشت: راه حل اساسی برای اقتصاد، رونق تولید است که در این زمینه بایستی پس‌اندازهای مردم را هدایت و به سمت تولید برود.

رئیس جمهور منتخب ایران اسلامی پس‌انداز ایرانیان را در حدود 34 درصد و مطلوب دانست و افزود: باید این پس‌انداز را هدایت کرد؛ در این زمینه بانک‌ها باید بتواند سرمایه‌های لازم را برای تولید مهیا کنند.

روحانی از لزوم ایجاد تحرکات در بانک‌ها سخن گفت و با بیان اینکه مشوق‌های تولید اولین گام در این زمینه محسوب می‌شوند، تصریح کرد: بایستی ظرفیت‌های موجود در بخش تولید را پر کنیم، یعنی بحث سرمایه از یک طرف و بهره‌وری از سوی دیگر می‌تواند مفید باشد که در نهایت به بهبود فضا و رونق منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه منظور از تولید فقط صنعت و کشاورزی نیست، گفت: توریسم هم جزو این موارد است و می‌تواند اشتغالزا باشد.

روحانی با اشاره به مسکن مهر هم خاطرنشان کرد: مسکن مهر بایستی تکمیل شود و اشکالات آن نیز بایستی رفع شود؛ البته از لحاظ مکان و امکانات برخی مشکلات وجود دارد که تلاش می‌کنیم آنها را رفع کنیم.

رئیس جمهور منتخب ایران اسلامی اضافه کرد: خدمات جانبی مسکن مهر نیز بایستی درست شود.

*یارانه فعلی دوام دارد

وی با اعلام اینکه یارانه فعلی دوام خواهد داشت، اظهار داشت: برای ادامه این مسیر از فردا مصمم هستم کمیته مشترکی بین افراد اقتصادی ما و برخی نمایندگان مجلس تشکیل دهیم که برای مرحله بعدی یارانه‌ها، بررسی‌های لازم صورت گیرد.

*دیگر دوره تعلیق گذشته است

خبرنگار فرانس 24 پرسید که آیا شما تصمیم دارید که غنی‌سازی اورانیوم را ادامه دهید و یا باز این غنی‌سازی را تعلیق ‌کنید؟ که رئیس‌جمهور منتخب ما پاسخ داد: دیگر دوره تعلیق گذشته است و الان در شرایط خاصی هستیم که بنده معتقدم ما راه‌های فراوانی برای اعتماد‌سازی داریم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: ما با آقای «شیراک» در مذاکرات سال 2005 به توافق نهایی رسیدیم که چگونه اعتماد بین‌المللی برای غنی‌سازی ایران جلب و ادامه دهیم که این توافق می‌توانست راه‌حل نهایی باشد که آلمانی‌ها نیز به این توافق راضی بودند اما انگلیس با فشار آمریکا همکاری نکرد و کار ناقص ماند.

رئیس‌جمهور منتخب کشورمان با تاکید بر اینکه برای مسئله هسته‌ای‌ راهکارهای فراوانی برای جلب اعتماد بین‌المللی داریم یکی از این راهکارها را همان توافقی دانست که با شیراک در مذاکرات سال 2005 در پست دبیر شورای امنیت ملی داشت.

*اولین قفل با کلید من گشوده شد

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه شما نماد انتخاباتی خود را «کلید» معرفی کردید بنابراین اولین قفلی که کلید شما خواهد گشود چه قفلی است گفت: اولین قفل باز شد که آن قفل نیز مسئله سرمایه اجتماعی بود که مهمترین سرمایه به شمار می‌آید و سرمایه اجتماعی با مشارکت گسترده مردم ارتقا یافت و شادمانی سراسری مردم نیز نشان داد که ایران باز هم برترین است.

خبرنگار شرق نیز به پشت تریبون رفت و با اظهار امیدواری از اینکه انشاءالله در دولت آقای روحانی شاهد بازگشایی انجمن روزنامه‌نگاران باشیم به طرح این پرسش پرداخت که با توجه به حمایت آقایان هاشمی، خاتمی و آمدن آرای اصلاحات به سبد شما آیا پیگیر مطالبات اصلاح‌طلبان و احزاب و گروه‌ها خواهید بود که رئیس‌جمهور منتخب پاسخ داد: از همه آنهایی که حمایت کردند صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  اضافه کرد: یادمان باشد بنده از امروز رئیس جمهور منتخب همه ملت ایران هستم و آنچه که وظیفه من است توجه و خدمت به مردم است و این به کمک خود مردم امکان‌پذیر است.

وی تاکید کرد:بنده کاملا امیدوارم دولت من دولت امید خواهد بود و همه ما باید آینده را بسازیم و انشاءالله خواهیم ساخت و همه مطالبات قانونی به حق جناح‌ها و گروه‌ها  مدنظر بنده خواهد بود.

*به اجرای تمام اصول قانون اساسی پایبندم

رئیس‌جمهور ایران اسلامی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان رئیس‌جمهور منتخب ایران وظیفه‌ام اجرای قانون اساسی است و به این امر پایبندم و برای اجرای تمام اصول قانون اساسی به ویژه فصل سوم تلاش می‌کنم.

حجت‌الاسلام روحانی در مورد ورزش و نظام باشگاه‌داری که سوال خبرنگار ورزشی کیهان بود ابتدا برای موفقیت تیم ملی کشورمان در رقابت‌های جام جهانی آرزوی موفقیت کرد و  تصریح کرد: جوانان ما بسیار علاقمند به این ورزش هستند و اقدامات و نواقص زیادی نیز در این حوزه داریم و بنده نیز در برنامه‌ای که اعلام شد یک بخش را به ورزش اختصاص دادم.

وی افزود: من اینجا قول می‌دهم که ورزش را نه صرفا به عنوان ورزش بلکه برای سلامت، عامل نشاط جامعه و غرور ملی مورد توجه ویژه دولت خود قرار خواهم داد.

*مذاکرات با 1+5 را فعال تر خواهیم کرد

به گزارش فارس نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر از جانب 5+1 برای تعلیق بخشی از غنی‌سازی به شما پیشنهاد دادند آیا قبول می‌کنید اظهار داشت: این سوالات جزئی را باید در فرصت خود بحث و گفت‌وگو کرد؛ در مورد مذاکرات هسته‌ای با 5+1 ما این مذاکرات را فعال‌تر خواهیم کرد و معتقدیم مسئله هسته‌ای صرفا و صرفا راه‌حل مذاکراتی دارد و تهدید و تحریم موثر نیست.

*تهدید‌های ظالمانه را از سر مردم رفع می کنیم

حجت الاسلام روحانی مذاکرات در خصوص مسئله هسته‌ای را در رسیدن به اعتماد متقابل بین ایران و قدرت‌های جهانی امکان‌پذیر دانست و با بیان اینکه از تجربیات گذشته نیز استفاده خواهم کرد گفت: حقوق مسلم ایران مدنظر دولت آینده خواهد بود و تلاش خواهیم کرد که تهدید‌های ظالمانه را از سر مردم رفع و روابط بهتری را با کشورهای جهانی به ویژه کشورهای همسایه داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه پیشنهاداتی در مذاکرات آلماتی 2 در مورد فردو مطرح شد، نظر شما در این خصوص چیست؟گفت: این مسائل،مسائل جزیی و ریز مذاکره است.

حسن روحانی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره سوریه، گفت: مشکلات سوریه با رأی و نظر مردم سوریه حل و فصل می‌شود، در سوریه آنچه موجب نگرانی مردم ما است، جنگ داخلی است که باید پایان یابد و مداخلات خارجی در سوریه نیز باید پایان پذیرد.

وی افزود: دولت فعلی که بر سوریه حاکم است تا انتخابات بعدی باید به عنوان دولت مورد نظر همه کشورهای جهان باشد، در انتخابات 2014 هم هر چه رأی و نظر مردم بود حاکم خواهد بود.

رئیس‌جمهور منتخب ملت در ادامه و در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه ویژه نابینایان که پرسید من احمدی‌نژادی هستم و به خاطر حفظ نظام و ایران و سربلندی کشورمان و توصیه مقام عظمای ولایت، پا به رکاب دولت شما تلاش خواهم کرد، شنیده‌ها حاکی از این است که شما می‌خواهید مدیران شایسته‌ دولت دهم را درو کنید، آیا شما از آنان استفاده می‌کنید؟ توضیح داد: ما گفتیم کلید داریم داس نداریم. در دولت آینده کارآمدی و شایسته‌سالاری را مد نظر قرار خواهیم داد؛ همه آن عزیزانی که در این 8 سال کار و تلاش کردند و شایسته هستند، در برابر آنان تواضع و احترام می‌کنم و از آنان استفاده خواهم کرد البته اگر کسی اتوبوسی آمده باشد و بدون بلیت آمده باشد، آن فرد خودش بلیت نگرفته است.

وی اضافه کرد: امیدوارم از همه مدیران شایسته در دولت آینده استفاده شود، این قول را هم می‌دهم که به سهم خودم اجازه نخواهم داد در دولت آینده به کسی توهین شود یا به کسی تهمت زده شود. ان‌شاء‌الله اخلاق، برادری، محبت در این کشور مستقر خواهد شد و فقط با برادری و محبت و یگانگی است که می‌شود کشور را پیش برد.

روحانی ادامه داد: ما در داخل کشور در ابتدا باید تلاش کنیم اگر کسی فاصله گرفته او را جذب کنیم. جذب، اولین قدم ماست، مردم ما خیلی خوب هستند، ممکن است استثناهایی هم در گوشه و کنار باشد ولی ملت، دوست نظام و انقلابند، زیر خیمه ولایت، ایرانیت و اسلامیت هستند.

روحانی با تأکید بر اینکه اگر کسی گله‌ای دارد باید او را جذب کنیم، تصریح کرد: ممکن است ما دشمنانی داشته باشیم و البته داریم، اما حداکثر تلاش ما این است که به دشمن بفهمانیم که ناچار است در برابر ملت بزرگ ایران سر فرود بیاورد نه اینکه دشنه خود را نشان دهد، این هدف ماست. ملت ما در همین قدم اول با حضور گسترده در انتخابات این موضوع را نشان داد، چه قدرتی بالاتر از این؟ بیش از 72 درصد ملت در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

به گفته وی، این مردم عاشق کشورشان هستند، عاشق توسعه هستند، عاشق سربلندی این کشور هستند و دشمن این قدرت را دیده است و حتما اگر دشمنی هست بر آن دشمن تأثیر گذاشته و اگر کسانی هستند به فکر دشمنی آینده‌اند، حتما ادامه نخواهند داد و شرایط کاملا با آنچه که بوده، عوض شده است.

روحانی تأکید کرد: رسیدگی به وضعیت معلولان و روشندلان در اولویت کار دولت خواهد بود و این وظیفه انسانی و اسلامی دولت است.

خبرنگار BBC از روحانی پرسید «با توجه به اینکه یکی از محورهای اساسی برنامه‌ دولت شما در سیاست خارجی تعامل سازنده با جامعه جهانی است و با توجه به اینکه در روابط ایران و انگلستان راجع به حوادث پیش آمده، مشکلاتی به وجود آورده که سطح روابط به حداقل روابط دیپلماتیک رسیده است، آیا شما برای بهبود این روابط برنامه خاصی دارید یا خیر؟» که روحانی جواب داد: همانطور که عرض کردم، با همه کشورهایی که ما آنها را به رسمیت می‌شناسیم، مبنای دولت این است که اگر مشکلاتی وجود دارد، رفع شود.

وی بر همین اساس ادامه داد: اما قرار ما این است که مبنا احترام متقابل، مد نظر قرار دادن حقوق حقه ملت ایران، منافع متقابل، منطق، عقلانیت و حرکت در مسیر اعتدال باشد تا بتوانیم مشکلاتی که بین ما و کشورهای دیگر هست را برطرف کنیم بنابراین دولت انگلستان هم از این اصل کلی مستثنی نیست.

*سیاست‌های کلی اصل 44 باید به دقت دنبال شود

روحانی در پاسخ به سوالی درباره سیاست‌های کلی اصل 44 گفت: سیاست‌های کلی اصل 44 باید به دقت دنبال شود، چرا که یک قانون نوشته شده است و رهبر معظم انقلاب نیز از آن به عنوان انقلاب اقتصادی یاد کرده است.

وی با اشاره به برنامه پنجم در قانون بودجه گفت: برنامه پنجم و بودجه را که تصویب شده اجرا خواهیم کرد، البته در صورتی که دولت نظری داشته باشد آن را در قالب لایحه دو فوریتی و در مواقع ضرورت در قالب لایحه سه فوریتی تقدیم مجلس خواهیم کرد، امیدوار هستیم نمایندگان مجلس نیز همکاری خوبی با دولت داشته باشند.

روحانی در ادامه با بیان اینکه اساس سیاست خارجی مبتنی بر تعامل براساس احترام متقابل است، در پاسخ به سوالی خبرنگاری که می‌گفت: انجمن صنفی خبرنگاران به عنوان آنچه او پناهگاه خبرنگاران می‌خواند احیا خواهد شد یا خیر، تاکید کرد: امید را نه اینکه من بلکه مردم با مشارکت خود زنده کردند. بنده نه تنها آن انجمن بلکه همه انجمن‌ها را طبق قانون فعال خواهم کرد، چرا که انجمن‌های صنفی بهترین راه برای حل مسائل جامعه است، لذا بنده تلاشم را در این مسیر انجام خواهم داد.

خبرنگار هیسپاین تی وی از روحانی درباره روابط دولت آینده با آمریکای لاتین ‌پرسید که وی در پاسخ گفت: اولویت ما در ابتدا کشورهای همسایه و کشورهای غیرمتعهد هستند و با کشورهای دیگر از جمله آمریکا لاتین نیز توسعه روابط خواهیم داشت.

*دولت آینده دولتی فراجناحی و شایسته سالار خواهد بود

خبرنگاری از روحانی پرسید آیا در کابینه‌اش از اصولگرایان استفاده خواهد کرد یا خیر که وی توضیح داد: همان طور که در شعارهای انتخاباتی خود گفتم دولت آینده، دولت فراجناحی خواهد بود؛ در دولت آینده استفاده از اعتدالگرایان، اصلاح طلبان، اصولگرایان محدودیت نخواهد داشت.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه واژه دولت ائتلافی رانمی‌پسندد گفت که دولتش فراجناحی و شایسته سالار خواهد بود.

خبرنگار شبکه NBC آمریکا از رئیس جمهور منتخب ملت ایران درباره رابطه ایران و امریکا پرسید که روحانی در پاسخ گفت: مسئله رابطه ایران و آمریکا مسئله پیچیده و دشواری است و مسئله ساده‌ای نیست.

*در رابطه ایران و آمریکا زخمی کهنه وجود دارد

وی افزود: یک زخم کهنه وجود دارد که باید بررسی و درمان شود. ما به دنبال توسعه تنش و افزایش آن نخواهیم بود اما از حقوق خود نیز کوتاه نخواهیم آمد.

روحانی با بیان اینکه عقل سلیم حکم می‌کند که درباره گذشته به راه حل‌ها برسیم افزود: برای سخن گفتن با آمریکا باید حتما شرایطی فراهم شود.

رئیس جمهور منتخب ایران در ادامه گفت: اولا امریکا نباید در امور داخلی ایران دخالت کند و تمام حقوق حقه ملت ایران ازجمله حقوق هسته‌ای را به رسمیت بشناسد و در ثانی باید سیاست‌های یک جانبه گرایانه کنار گذاشته شود تا شرایط فراهم شود و اگر در این صورت احساس حسن نیت آمریکا فراهم شود زمینه می‌تواند متفاوت باشد.

*دولت آینده از حقوق ملت ایران کوتاه نخواهد آمد

روحانی تاکید کرد:همه باید بدانند دولت آینده از حقوق حقه ملت ایران کوتاه نخواهد آمد.

روحانی در پاسخ به سوال روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد مبنی بر اینکه یکی از مسائلی که مطرح کردید، این بود که فضای امنیتی را به فضای سیاسی تبدیل می کنید که یک مصداق جدی برای این مسئله رفع محدودیت از بعضی چهره‌های سیاسی است، در این زمینه چه برنامه‌ای دارید، اظهار داشت: فضا را خود مردم عوض کردند؛ قرار بود قبلا دولت فضا را فضای دوستی، تعامل و فرهنگی کند که این روزها مردم فضا را کاملا عوض کردند.

وی اضافه کرد: در خیلی از امور نباید عجله کنیم و باید به زمان واگذار کرد. بسیاری از امور کار یک رئیس جمهور و قوه مجریه به تنهایی نیست، سه قوه باید با یکدیگر کار کنند، تلاش کنند ولی کاملا امیدوارم فضا تغییر کند و بسیاری از خواسته هایی که مدنظر است زمینه تحققش آماده خواهد شد.

رئیس‌جمهور منتخب مردم در پاسخ به این سوال که آیا قول می‌دهید این مطالبه را پیگیری کنید، یادآور شد: پس اینهایی که گفتیم چه بود؟

وی در پاسخ به این سوال که مزد امسال کارگران 487 هزار تومان و 6 درصد کمتر از نرخ رسمی تورم تعیین شد؛ برنامه شما برای افزایش مزد کارگران چیست؟ افزود: این تنها قول بنده نیست قانون این را می‌گوید؛ طبق قانون باید افزایش حقوق با افزایش نرخ تورم مساوی باشد. از این رو همین کاهشی که شما گفتید وجود دارد و باید رفع شود.

روحانی ادامه داد: دولت تلاش خواهد کرد که قانون را عملیاتی و اجرا کند و این نقص را برطرف نماید.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعد از انتخاب شما پیام‌های زیادی به روزنامه آفتاب یزد فرستاده ‌شد که شما حتما در کابینه‌تان از عارف به عنوان معاون اولتان استفاده کنید، آیا شما این درخواست مردم را اجرا می‌کنید؟ گفت: فقط به آفتاب یزد گفتند یا به بقیه هم گفتند؟

وی یادآور شد: بنده از همه عزیزانی که نامزد انتخاباتی بودند و به اصطلاح مردم، رقیب بودند و در دوران تبلیغات انتخابات و بعد از آن ،همه لطف و محبت کردند استفاده و بهره‌برداری خواهم کرد.

*از آقای عارف برای حضور در دولت دعوت خواهم کرد

روحانی ادامه داد: انشاءالله از همه نیروهای لایق و شایسته دعوت می‌کنیم که همکاری کنند حال دیگر به میل خودشان است. ممکن است بعضی‌ها بپذیرند یا نپذیرند و شرایط به گونه‌ای باشد که قبول کنند یا خیر. به هر حال از همه آنها دعوت می‌کنیم و از آقای عارف هم دعوت خواهیم کرد و وابسته به میل آنهاست که در کابینه باشد

رئیس جمهور منتخب ایران اسلامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه CCTV چین مبنی بر اینکه آینده رابطه ایران و چین چگونه خواهد و شما چه اقداماتی برای بهبود این روابط انجام خواهید داد، اظهار داشت: بین ایران و چین روابط خوبی بخصوص در سال‌های اخیر شکل گرفته است.

وی اضافه کرد:  ممکن است دولت جدید نکاتی را مدنظر داشته باشد که آن را با مقامات چینی طی مذاکرات و توافقاتی در میان خواهد گذاشت اما در نهایت ما رابطه مطلوب با چین را می‌خواهیم و آن را دنبال خواهیم کرد.

روحانی در آخرین سؤال در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری آنا مبنی بر اینکه برنامه‌های دولت شما برای دانشگاه‌ها و در زمینه بودجه علمی و تحقیقاتی چیست، اظهار داشت: تلاش بر این است که کیفیت دانشگاه‌ها را بالا ببریم.

وی با بیان اینکه کاربردی کردن برخی از دانشگاه‌ها را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: بایستی رابطه دانشگاه‌ها را با صنعت افزایش دهیم تا دانشجویان پس از پایان تحصیلات خود بتوانند به مشاغل مرتبط دست پیدا کنند.