صالحی تاکید کرد: من وقتی می‌گویم امیدواریم براساس یک سری داده‌ها می‌گویم. البته ممکن است اتفاق غیرقابل پیش‌بینی بیافتد، اما ما در جهت درست در حال حرکت هستیم. مطمئن باشید سال آینده سال خوبی خواهد بود. البته همه باید دست به دست هم بدهیم رسانه‌ها نیز باید کمک کنند.

علی‌اکبر صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اگر بخواهید خودتان را نقد کنید چه می‌گویید؟ گفت: نواقص ما یکی و دو تا نیست، شاید گاهی احساساتم بر عقلم غلبه کند.

وی در پاسخ به این سوال که نکات مثبت و منفی رییس قوه مجریه چیست؟ گفت: نکته مثبت ایشان سعه‌صدر، تواضع و صبوری است، اما در مورد نکته منفی من واقعا چیزی ندیده‌ام، البته منفی که نمی‌شود گفت، ولی ایشان روی عقیده‌ای که دارند بسیار استوار هستند.

خبرنگاری سوال خود را اینگونه مطرح کرد که علی‌رغم صحبت‌های شما در مورد تحریم‌ها، صحبت‌هایی درباره تهدیدات علیه ایران شده است، که صالحی گفت: شما اگر روزنامه‌های دیروز را بخوانید خبرهای مثبت نیز زیاد بود و خود اتحادیه اروپا نیز می‌گوید که باید در مورد تحریم تجدید نظر کرد.

وی افزود: در عالم سیاست باید خاکستری حرکت کنید که امکان عقب‌نشینی برای خودتان وجود داشته باشد و اگر همه پل‌های پشت سرتان را خراب کنید امکان عقب‌نشینی نیست. صحبت‌های رسانه‌ای نباید خیلی مبنای قضاوت قرار گیرد.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: دستگاه‌های دیپلماسی کشورها کار خود را انجام می‌دهند و نمی‌توانند تمام فعالیت‌های خود را به صورت علنی اعلام کنند دستگاه دیپلماسی تقریبا شبیه دستگاه‌های امنیتی است، یعنی بخش عمده‌ای از کارشان قابل عرضه نیست.

صالحی در واکنش به این سوال که اگر بخواهید به مردم خبر خوش بدهید چه می‌گویید؟ گفت: در بحثی که گفتیم سال آینده سال خوبی است و ما امیدواریم. خیلی‌ها نقد کردند که چرا گفتید امیدواریم. پس چه بگوییم. بگوییم که ناامید هستیم و وضع خیلی خراب است مردم نگران باشید.

صالحی تاکید کرد: من وقتی می‌گویم امیدواریم براساس یک سری داده‌ها می‌گویم. البته ممکن است اتفاق غیرقابل پیش‌بینی بیافتد، اما ما در جهت درست در حال حرکت هستیم. مطمئن باشید سال آینده سال خوبی خواهد بود. البته همه باید دست به دست هم بدهیم رسانه‌ها نیز باید کمک کنند.

وی یادآور شد: شاهد بودم بخاطر حرف مثبتی که زده شده بود بعضی‌ها ناراحت شده بودند، نمی‌دانم شاید دلار خریده باشند، ما باید توجه داشته باشیم که همه برای مردم کار می‌کنیم.

صالحی با اشاره به سفر رییس‌جمهور به ترکمنستان برای حضور در جشن جهانی نوروز گفت: فکر می‌کنیم سفر رییس‌جمهور به ترکمنستان در روزهای 30 اسفند و اول فروردین خواهد بود.

صالحی در ادامه صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه گفت: غیر قابل باور بود که با توجه به مشکلات، مردم این گونه در 22 بهمن حضور پیدا کنند. این نشان می‌دهد که مردم بیدارند و میان اصل نظام و یک سری گرفتاری‌ها و مشکلات که بخشی از آن ناشی از تحریم‌ها و بخشی دیگر ناشی از ندانم‌کاری‌های افرادی مثل بنده است، تفکیک قائل هستند.

وی گفت: مردم مطمئن باشند که ان‌شاء‌الله از سال 92 به بعد ایران در فاز دیگری قرار می‌گیرد؛ یعنی 34 سال زحمت کشیده شده تا به این سال ورود داشته باشد.

خبرنگار دیگری در خصوص سفر رییس‌جمهور به چند کشور آفریقایی اشاره کرد که وی توضیح‌ داد: هنوز نام کشورها مشخص نیست، ولی عمدتا غرب و جنوب آفریقا. مدت‌هاست که از رییس‌جمهور دعوت کرده‌اند و رییس‌جمهور به عنوان رییس جنبش غیرمتعهد‌ها به این کشورها سفر می‌کند و لازم به ذکر است که کشورهای آفریقایی در سطح روسای جمهور در این اجلاس حضور یافتند.

در پایان خبرنگار دیگری با اشاره به شخصیت مذهبی وزیر امور خارجه از وی خواست تا دعایی برای این خبرنگار و سایر احزاب رسانه کند.