وزیر امور خارجه گفت: از آنجایی که ما هر زمان به یک الزام بین‌المللی متعهد می‌شویم ما آن را در مکانیزم بین‌المللی قرار می‌دهیم تا اطمینان دهیم که ایران هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت. در اینجا اقدامات دیگری وجود دارد که ما می‌توانیم برای یک دوره زمانی با توجه به این حقیقت که ما در طول یک یا دو سال آینده نیازی نداریم که به 190 هزار سو برسیم به کار‌گیریم.

 

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛محمدجواد ظریف در مورد تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: این یک فرصت تاریخی برای همه ماست تا بتوانیم به این فصل طولانی پایان دهیم و اگر افراد به سمت افقی متفاوت برای روابط بین‌الملل حرکت کنند توافق ممکن خواهد بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان در پاسخ به این سوال که آیا در جریان مذاکرات هسته‌ای به اندازه کافی پیشرفت حاصل شده است که نشان دهد ارزش تمدید دارد یا نه؟ یادآور شد: این یک فرصت تاریخی برای همه ماست تا بتوانیم به این فصل طولانی پایان دهیم.

وی تاکید کرد: اکنون اگر افراد به‌دنبال راه‌حلی برای این مساله باشند و به سمت افقی متفاوت برای روابط بین‌الملل حرکت کنند من فکر می‌کنم که دستیابی به توافق ممکن است اما ما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم. مساله این است که دستیابی به توافق ممکن است یا نه. ما در مورد یک توافق خوب یا یک توافق بد صحبت نمی‌کنیم بلکه در مورد یک توافق شدنی و نهایی صحبت می‌کنیم. چیزی که ما به آن نیاز داریم دستیابی به توافق در مورد عناصر مهم این پازل بزرگ است بنابراین چنین چیزی به یک توافق منجر خواهد شد که تمام اهداف ما را تضمین خواهد کرد.

ظریف یادآور شد: هدف این است که این اطمینان حاصل شود برنامه هسته‌ای ایران برای همیشه صلح‌آمیز باقی خواهد ماند. من فکر می‌کنم این اتفاق از لحاظ علمی ممکن است و نیازی به خطوط قرمز مستبدانه و اعداد و ارقام دلخواه ندارد. تنها لازم است که شما راه علمی برای اطمینان‌یافتن از برنامه هسته‌ای ایران پیدا کنید. این چیزی است که ما روی میز مذاکره قرار داده‌ایم.

وزیر امورخارجه کشورمان در مورد بیانات اخیر مقام‌معظم‌رهبری درباره حدود ظرفیت غنی‌سازی ایران، گفت: «من فکر می‌کنم اگر شما به سخنان رهبر گوش داده باشید مشخص می‌شود که برنامه هسته‌ای ایران یک منطق صلح‌آمیز دارد و مهم است که به این مساله گوش دهیم. ما با افراد نادان در مورد اعداد و ارقام صحبت نمی‌کنیم. ما در مورد اعداد و ارقامی صحبت می‌کنیم که برای تامین سوخت یک نیروگاه برق هسته‌ای لازم است. برنامه هسته‌ای کنونی ایران، جایی که ما کیک زرد را به گاز و گاز را به اورانیوم غنی‌سازی تبدیل کرده‌ایم، تنها برای تامین نیازهای یک نیروگاه برق هسته‌ای طراحی شده است. این باید به شما اطمینان دهد که ما به دنبال ساخت بمب نیستیم. اگر ما یک هدف نداشتیم و خواسته خود را به‌طور واضح مشخص نکرده بودیم در آن صورت شما باید نگران می‌شدید.

وی تصریح کرد: چرا ایران روی 10هزار یا پنج‌هزار یا 50 سانتریفیوژ تاکید می‌کند یا زمانی که ما می‌گوییم 190هزار سو لازم داریم بدین معنی است که این میزان برای تولید 37 تن صفحه سوخت یا میله سوختی برای یک نیروگاه هسته‌ای لازم است و این به شما یک هدف مشخص را معرفی می‌کند.

وزیر امورخارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا ایران با بازرسی‌های سرزده برای مدت‌زمان طولانی موافقت خواهد کرد یا نه؟ اظهار کرد: همان‌طور که گفتم وقتی برنامه هسته‌ای با یک هدف کاملا خاص دنبال ‌می‌شود و اگر شما این اورانیوم تولید‌شده را به‌جای اینکه در قالبی نگه دارید که می‌تواند برای اورانیوم مناسب سلاح هسته‌ای غنی‌سازی شود به اکسید و سپس به سوخت تبدیل می‌کنید تنها بازرسی لازم در اینجا پروتکل الحاقی خواهد بود. ایران آمادگی خود را برای این کار نشان داده و اگر به یک توافق خوب برسیم ما تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیریم تا پارلمان پروتکل الحاقی را امضا کند تا جامعه بین‌الملل اطمینان حاصل کند که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز باقی خواهد ماند.

وی یادآور شد: از آنجایی که ما هر زمان به یک الزام بین‌المللی متعهد می‌شویم ما آن را در مکانیزم بین‌المللی قرار می‌دهیم تا اطمینان دهیم که ایران هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد ساخت. در اینجا اقدامات دیگری وجود دارد که ما می‌توانیم برای یک دوره زمانی با توجه به این حقیقت که ما در طول یک یا دو سال آینده نیازی نداریم که به 190 هزار سو برسیم به کار‌گیریم.

وزیر امورخارجه کشورمان تشریح کرد: این 190 هزار سو به سطح سرعت سانتریفیوژها بستگی دارد که می‌تواند 10هزار تا یا صدهزار سانتریفیوژ باشد اما هدف تولید 37 تن اورانیوم مورد نیاز برای تامین سوخت یک نیروگاه برق هسته‌ای است.

ظریف همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دستیابی به یک توافق باوجود شش‌ماه تلاش ممکن است یا نه؟ گفت: همیشه این احتمال هست اگرچه اختلافات جدی میان طرف‌های مذاکره‌کننده وجود دارد. این اختلافات همچنین در مورد اقداماتی است که طرف دیگر نیز باید به‌کار گیرد. آنها تاکنون بسته این اقدامات را که می‌تواند برای ما رضایت‌بخش باشد همان‌گونه که ما پیشنهاد داده‌ایم، ارایه نکرده‌اند. لازم است که آنها راه‌های جدی‌تری را برای رسیدگی به نگرانی‌های ما آماده کنند.

وی افزود: منظور من تنها تحریم‌ها نیست بلکه برنامه اقدام مشترک که ما سال گذشته در ژنو به آن دست یافتیم شامل عناصری بود که نیازمند همکاری به ویژه در زمینه انرژی هسته‌ای، همکاری به منظور دسترسی ایران به بازارهای بین‌المللی انرژی و تمام اقداماتی است که برای این اهداف لازم است. برای دستیابی به توافقی که نهایی و جامع باشد باید توازن برقرار شود و تحمیل در اینجا ممکن نخواهد بود.

ظریف علاوه بر این در پاسخ به سوال خبرنگار سی‌ان‌ان که گفت دستیابی به چنین توافقی در آمریکا ساده نخواهد بود چون تنها رییس‌جمهور در مورد لغو تحریم‌ها تصمیم‌گیری نمی‌کند، بیان کرد: شما می‌دانید که این کار در ایران نیز ساده نیست چون هیچکس در ایران وجود ندارد که بتواند یکجانبه تصمیم بگیرد. ما هر دو، جوامعی با احزاب و عقاید مختلف داریم. من فکر می‌کنم پیچیدگی سیستم آمریکا ممکن است وجود داشته باشد اما چیزی که کمتر از آن مطلعید، پیچیدگی سیستم در ایران است. ما نیز یک جامعه چندحزبی داریم. از آنجایی که مردم ایران از چگونگی رفتار آنها (آمریکا) با ما اطمینان خاطر ندارند دارای عقاید و دیدگاه‌های متفاوتی هستند.

وزیر امورخارجه کشورمان ادامه داد: چیزی که برای من ضروری و مهم است این است که به ویژه طرف آمریکایی ما بفهمد تحریم‌ها هیچ چیزی به دست نیاورده است. به نظر شما در طول 10سال گذشته به ویژه طی سه، چهار سال اخیر این شیفتگی در مورد تحریم‌ها چه دستاوردی داشته است؟ آمریکا چه چیزی به دست آورده است؟ تنها رنجش مردمی را در پی داشته که قادر نبودند با پول خود دارو تهیه کنند اما در ازای 200 سانتریفیوژی که ما در ابتدای اعمال تحریم‌ها در اختیار داشتیم به 20 هزار سانتریفیوژ تبدیل شده است. این چیزی است که در نتیجه تحریم‌ها حاصل شده است.

ظریف اظهار کرد: من فکر می‌کنم لازم است که کنگره آمریکا نگاه خود را تغییر دهد و به شرایط جهان به‌گونه‌ای دیگر نگاه کند؛ بنابراین ما می‌توانیم این جهان را تغییر دهیم چون قوانین گذشته دیگر کارساز نیست.