احیای ستادهای انتخاباتی دولت یازدهم در حالی صورت می گیرد که بسیاری از اصلاح طلبان با ورود دولت به این مقوله مخالف هستند. اصلاح طلبانی که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم همگی پشت سر روحانی قرار گرفتند تا بتوانند به احیای خود بپردازند، قطعا راضی نخواهند شد که مجلس دهم نیز به دست دولت اعتدال بیفتد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رئیس جمهور ما؛ انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است در اسفند سال آینده برگزار شود. این در حالی است که دولت یازدهم اعلام کرده است که با چراغ روشن به کارزار انتخابات خواهد آمد.

اولین بار تلاش برای تاثیرگذاری دولت را حجت الاسلام علی یونیسی دستیار ویژه رئیس جمهور اعلام کرد. او که به سیستان و بلوچستان سفر کرده بود، در جمع اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی گفته بود «ستادهای انتخاباتی حسن روحانی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری راکد شده است؛ این به زیان دولت است. ستادهای انتخاباتی دکتر روحانی در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری نه‌تنها باید منسجم باشند بلکه از هم‌اکنون برای انتخابات بعدی مجلس فعالیت خود را آغاز کنند.
هر چند دولت در آن زمان زیاد بدین سمت و سو حرکت نکرد و از آن سخن نگفت ولی بسیاری از سیاسیون این اظهارنظر را برنتافتند و تاکید کردند که حتی در زمان انتخابات هم به صلاح نیست که عوامل منتسب به دولت در این مباحث دخالت داشته باشند چه برسد به اینکه اکنون و در حالی که دو سال تا انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی است، بخواهند وارد این مباحث شوند.
به اعتقاد آنان «ورود زودهنگام به مباحث انتخاباتی، دولت را از خدمات‌رسانی و انجام وظایف مطلوب باز می‌دارد و به این مباحث جنبه سیاسی و جناحی می‌دهد.»
اما در مهرماه سال جاری، سایت نزدیک به یکی از مقامات دولتی در اقدامی عجیب خبر از آغاز فعالیت های انتخابات دولت در انتخابات مجلس آینده داد!
در یادداشتی که این سایت خبری منتشر کرده است آمده است: ...دولت، در این میان نقش مهمی را در فضای انتخابات مجلس دهم بازی خواهد کرد و قطعا روحانی می‌تواند مهره تاثیرگذار این رقابت سنگین باشد. جریان اصلاحات به سختی به دنبال پیوند با دولت برای رسیدن به یک لیست مشترک برای انتخابات مجلس است. این گروه حتی پیام ائتلاف خود را به گوش رئیس جمهور رسانده است.
"مصطفی داننده" نویسنده این مطلب که از نویسندگان سایت هاشمی رفسنجانی نیز هست، در ادامه تحلیل خوددر مطلبی عجیب می نویسد: "شنیده‌ها حاکی است که روحانی در پاسخ به این درخواست، حضور فعال دولت در انتخابات با توجه به محدودیت‌های قانون اساسی و اصل بی طرفی را درست ندانسته است اما موافقت خود را برای فعال شدن ستادهای شهرستانی خود برای انتخابات مجلس دهم اعلام کرده است."

*فعالیت های انتخاباتی نوبخت
چند ماهی از این خبر نگذشته بود که حسین مرعشی از آغاز تحرکات انتخاباتی دولت یازدهم برای انتخابات مجلس دهم خبر داد. او هر چند که از عدم اعلام رسمی دولت درخصوص انتخابات مجلس گفته است ولیکن این را هم اضافه کرده که «قاعدتاً آقای نوبخت در قالب حزب اعتدال و توسعه ورود می‌کنند. اخیراً هم آقای نوبخت از موضع سازمان برنامه به ستادهای آقای روحانی در استان‌ها، به‌عنوان اعضای شورای توسعه ابلاغ کردند».
موضوع ورود دولت به انتخابات مجلس شورای اسلامی تا پنج شنبه هفته جاری در حد حرف و حدیث های بین سیاسیون بود تا اینکه حزب اعتدال و توسعه در پنج شنبه گذشته همایشی انتخاباتی برگزار کرد. از نکات جالب این همایش حضور وزرای کابینه یازدهم بود. محمود واعظی وزیر ارتباطات و عضو شورای مرکزی حزب، مرتضی بانک سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری و عضو شورای مرکزی حزب، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای مرکزی حزب و فاطمه هاشمی فرزند آیت‌الله رفسنجانی و عضو شورای مرکزی این حزب در این همایش حضور داشتند.
براساس این گزارش، دولت به دلیل دارا بودن جایگاه اجرایی، نمی تواند به طور مستقیم در انتخابات مجلس شورای اسلامی ورود پیدا کند چراکه قانون برگزاری امور انتخابات را به دولت سپرده و حضور جریانی با نام دولت در انتخابات ممکن است شائبه هایی را همراه داشته باشد. پس از اصطکاک هایی که مجلس و دولت در ماه های اخیر به خصوص در ماجرای معرفی وزیر علوم با یکدیگر داشتند، دولتی ها نیز مصمم شدند تا برنامه ریزی خود را برای حضوری فعال در انتخابات مجلس آغاز کنند.

* گروههای 12 نفره روحانیون برای مجلس دهم
در همین خصوص گروهی از روحانیون وابسته و حامی دولت دست به کار شده و فعالیت های انتخاباتی خود را آغاز کرده اند. این جریان با تشکیل شبکه هایی جهت ساماندهی انتخابات مجلس قصد دارند با حضور در استان ها و شهرستان های مختلف، راه یاران دولت را برای حضوری قدرتمندانه در انتخابات مجلس هموار سازند. شنیده شده گروه هایی 12 نفره در شهرستان ها شکل گرفته و فعالیت ها و جلسات نیز آغاز شده است. این روحانیون حامی حسن روحانی قصد دارند با حضوردر بین جوانان، اقدام به کادرسازی کرده و در این مسیر از شور و شوق انتخاباتی جوانان نیز استفاده کنند.
در این بین اما نکته جالب توجه درخصوص محورهای اصلی فعالیت دولتی ها در راستای انتخابات مجلس، محور قرار دادن مقایسه فعالیت های دولت روحانی و دولت احمدی نژاد و همچنین زیر سوال بردن برنامه های مجلس فعلی، به خصوص نمایندگان اصولگرای آن می باشد که در فعالیت ها و اولین جلسات برگزار شده این روحانیون نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
نکته دیگری که در فعالیت های انتخاباتی اهالی دولت به وضوح آشکار است، تلاش برای عدم الصاق عنوان اصلاح طلبی به بدنه مدیریتی دولت است. همین چند وقت پیش بود که خبر رسید جبهه اعتدالیون با تلاش حسین فریدون برادر رئیس جمهور آغاز به کار کرده و حالا بی رغبتی دولتی ها به همکاری با اصلاح طلبان در راستای انتخابات مجلس در شرایطی در حال انجام است که که لیست اعتدالیون بتواند از بررسی صلاحیت های شورای نگهبان به سلامت عبور کرده و در نهایت، با افراد خوشنام جریان موسوم به اصلاح طلب به ائتلاف برسند.
بنابراین به نظر می رسد انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی متشکل از افراد و جریان های بسیاری خواهد بود که با سلایق مختلف در پی کسب کرسی های مجلس هستند. در این بین اما بی شک یکی از قدرت های اصلی انتخابات سال آینده مجلس، دولت است. چراکه حضور چهره های نزدیک به دولت در جایگاه نمایندگی مجلس می تواند روند فعالیت های دولت را به شدت تسهیل کرده و در تصویب مصوبات و برنامه های دولت، به شدت به حسن روحانی و یارانش کمک کند. از همین رو می توان گفت با توجه به در دست داشتن قدرت و بهره گیری از چهره های معتدل جریان اصلاح طلب و اصولگرا، دولت لیستی متشکل از این دو جریان به همراه برخی از یاران و نزدیکان خود برای انتخابات مجلس معرفی خواهد کرد.

* از اعتدالیون تا کارگزاران سازندگی
تحرکات انتخاباتی دولت یازدهم، یادآور سالهای پایانی دولت سازندگی و تلاش دولت برای تصرف مجلس شورای اسلامی است. در بهمن ماه ۱۳۷۴ شانزده تن از وزیران، معاونان و نزدیکان "آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی" رئیس‌جمهور وقت ایران در بیانیه‌ای با عنوان «خدمتگزارن سازندگی» اعلام کردند در انتخابات مجلس پنجم حضور فعال خواهند داشت و فهرستی از کاندیداهای مورد حمایت خود را معرفی خواهند کرد؛ این اقدام با واکنش منفی شدید جناح راست رو به رو شد که این اقدام را دخالت قوه مجریه در قوه مقننه قلمداد کردند، همچنین وزرای امضاکننده بیانیه را تهدید به استیضاح کرده و حتی طرح بررسی کفایت رئیس‌جمهور در مجلس را مطرح کردند.
در نهایت با فرمان رهبر معظم انقلاب، مبنی بر حضورنداشتن وزیران در این گروه غائله فروکش کرد و با حذف ۱۰ وزیر، به یک جمع ۶ نفره کاهش یافت که شامل ۵ معاون رئیس جمهور و شهردار تهران می‌شدند که با صدور بیانیه‌ای با عنوان «کارگزاران سازندگی» حضور خود را در عرصه انتخابات اعلام کردند؛ این گروه نهایتا با فشار شورای نگهبان فعالیت انتخاباتی خود را با عنوان «جمعی از کارگزاران سازندگی» سامان داد.

* مخالفت اصلاح طلبان با فعالیتهای انتخاباتی دولت
براساس این گزارش، احیای ستادهای انتخاباتی دولت یازدهم در حالی صورت می گیرد که بسیاری از اصلاح طلبان با ورود دولت به این مقوله مخالف هستند. اصلاح طلبانی که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم همگی پشت سر روحانی قرار گرفتند تا بتوانند به احیای خود بپردازند، قطعا راضی نخواهند شد که مجلس دهم نیز به دست دولت اعتدال بیفتد. این موضوع را محمدقوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی به دولت تذکر داده است: «اصلاح‌طلبان در دو سطح انتظار دارند دولت کارکرد اصلی خود را انجام دهد،‌اول در تحقق وعده‌ها و از سوی دیگر با حمایت از حقوق و امنیت فعالان سیاسی حزبی مانع از برخوردهای امنیتی غیرقانونی با آنان شود. انتظار اصلاح‌طلبان از دولت دخالت در انتخابات مجلس آینده نیست».

منبع

"Our President, analytical news site"