سروش: باز هم هاشمي را به ميدان مي‌آوريم!

پایگاه اینترنتی "هافینگتون پست" به مناسبت بیانیه ای که "عبدالکریم سروش" به همراه چهار ضدانقلاب فراري مقیم ديگر كه اكنون به كشورهاي دشمن مردم ايران پناه برده اند در رابطه با مطالبات جنبش (جریان )سبز منتشر کرد ، مصاحبه ای درباره چرایی انتشار این بیانیه با سروش انجام داد

 

روزنامه صهيونيستي هافینگتون پست كه در آمريكا منتشر مي شود نوشت: پنج شخصیت مهم جنبش اصلاحات ایران روز یکشنبه (سوم ژانویه) با انتشار بیانیه ای، کناره گیری "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری کشور و برچیده شدن کنترل روحانیون بر سیستم انتخابات و گزینش نامزدهای انتخاباتی را خواستار شدند.

 

در این بیانیه که به امضای "محسن کدیور" روحانی همكار پنتاگون، "عطاء الله مهاجرانی" نماینده سابق و وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و مستخدم بي بي سي فارسي ، "اکبر گنجی" طرفدار آزادي همجنس گرايان، "عبدالعلی بازرگان" اندیشمند ایرانی و فرزند نخست وزیر پیشین و سياستمدار نزديك به سيا و "عبدالکریم سروش" تئوريسين اصلاحات آمريكايي و همكار پنتاگون در بنياد رند ، خاطر نشان شده است ، برآورده نساختن مطالبات مشروع (!) جنبش سبز و تشدید سرکوب ها نه تنها به برون رفت از این بحران کمکی نمی کند بلکه ، پیامدهای دردناک این بحران را که فقط رهبر عالی ایران مسوول آن است ، عمیق تر خواهد کرد.

 

 

عبدالكريم سروش كه هم اكنون در حال انجام پروژه اي مشترك با پنتاگون و سيا در بنياد رند مي باشد در گفتگو با روزنامه اي كه متعلق به صهيونيستهاي افراطي آمريكاست ضمن حمايت از حرمت شكنان عاشورا گفت:

جنبش سبز در حال حاضر در هفتمین ماه خود به سر می برد و من و دوستانم رویدادهای آن را از نزدیک تحت نظر داشته و با برخی از دوستانمان در ایران در تماس بوده ایم. پس از اعتراضات روز عاشورا در 27دسامبر، متوجه شدیم که آن روز یک نقطه عطف است. در این روز بود که رژیم تصمیم گرفت جنبش سبز را سرکوب کند.

 

سروش كه اكنون در آمريكا مشغول برنامه ريزي مشترك با سيا به منظور هدايت سبزها در تهران است در ادامه افزود:

از سوی دیگر، دوستانمان نیز بارها از ما درباره مطالبات حقیقی جنبش سبز پرسیده بودند، زیرا این جنبش به ناگاه ظهور پیدا کرده بود و هیچ گونه برنامه ریزی برای آن وجود نداشت (!) جنبش سبز با انتخابات آغاز شد، به تدریج تحول پیدا کرد و همزمان، برخی مطالبات اصلي آن مثل مبارزه با انقلاب كه مطالبه حقيقي و پنهان دوستانمان در تهران بود ظاهر شد. اما چیزی وجود نداشت که نشانگر مکنونات فکری رهبران جنبش باشد.

 

اين به اصطلاح روشنفكر كه اكنون شديدا از جانب دولت آمريكا مورد حمايت است در ادامه پرده اي ديگر از اسرار بيانيه 17 موسوي را كنار زده و نقش سرويسهاي جاسوسي اجانب در تهيه آن را آشكار ساخت ؛

"ما پنج نفر فکر کردیم که چون به حد کافی به رهبران جنبش - میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی- نزدیک هستیم و از خواسته هایشان اطلاع داریم، باید به تدوین بیانیه و یا اعلامیه ای درباره این جنبش مبادرت کنیم. از این رو، کار تهیه بیانیه را كه آغاز کردیم پس از آن بود که بیانیه شماره 17 موسوی در اول ژانویه منتشر شد. از آنجا که ما در خارج از کشور زندگی می کنیم، بیمی از دولت نداریم و در عین حال می دانیم که چه چیزی در فکر مردم می گذرد (!) تصمیم گرفتیم بیانیه خود را نیز منتشر کنیم تا از این طریق نیات موسوی و اهداف جنبش سبز را به وضوح تبیین کرده باشیم. "

 

 

سروش در بخش دیگری از مصاحبه با هافينگتن پست گفت: "جنبش سبز، متشکل از افراد معتقد و غیرمعتقد، سوسیالیست ها و لیبرال هاست. ما تلاش کردیم که بندهای مشترکی را برای تمامی این افراد ارائه کنیم. ما اطلاع داریم که خواسته هایی بسیار بیشتر از این مطالبات وجود دارد. شاید در مرحله بعدی، آنها خواستار بازنگری در قانون اساسی شوند. اما هم اکنون، مایلند که در چارچوب قانون اساسی فعالیت کنند و ما مراقب بودیم که از آن محدوده ها تجاوز نکنیم!

 

سروش همچنین در خصوص نتایج متفاوت احتمالی حاصل از این بیانیه، تصریح کرد: "این بیانیه اهداف را روشن تر، تعریف شده تر و صریح تر می سازد. اهداف و نیات مبتنی بر تئوری ها و ارکان هستند. تئوری هایی درباره اشاعه ليبرال سرمايه داري در ايران داریم و گرچه آن تئوری ها را در بندهای بیانیه نیاورده ایم، اما پایه و اساس آنها محسوب می شوند و در برابر چشمان رژیم، نادیدنی هستند. "

 

اما سروش كه داشت به رعت پروژه هاي سيا براي برنامه هاي آینده كودتاچيان را لو مي داد در ادامه تاكيد كرد:

 

دو طرف باید(!) برای مذاکراتی جدی آماده شوند. مرحله بعدی ، می تواند این باشد؛ "اکبر هاشمی رفسنجانی" رئیس جمهوری سابق ممکن است برای شروع مذاکره ای به منظور آشتی ملی اقدام کند!