مستندات نشان می دهد که بستن دروغ به مقام معظم رهبری در جهت رسیدن به منافع مدیریت خانوادگی حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص به موضوع وقف اموال و املاک این دانشگاه نداشته و مدیران حاکم بر این دانشگاه در گذشته نیز سوء استفاده های منزجر کننده ای از نام و عنوان مقام معظم رهبری انجام داده اند.

 

به گزارش خبرنگار جهان، پس از انتشار اطلاعیه مورخ 7/6/88 هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر وقف اموال و دارایی های این دانشگاه از سوی این هیئت و نیز مصاحبه معاون پارلمانی این دانشگاه در این باره، که در آنها برای مشروعیت بخشیدن به اقدام غیرقانونی هئیت مؤسس ادعا گردیده بود که در مورد وقف نظر موافقت مقام معظم رهبری اخذ شده است، دفتر مقام معظم رهبری روز گذشته رسماً اعلام نمود که این خبر کذب بوده و اساساً موافقتي از ناحيه رهبر معظم انقلاب اسلامي در خصوص وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامي اعلام نشده است.

جدای از این اقدام مجرمانه افراد مذکور که اتهامی آشکار را به مقام معظم رهبری منسوب کرده و در لوای آن در پی اعمال منویات غیرقانونی خویش بوده اند که لازم است بر اساس قانون مجازات اسلامی با ایشان برخورد لازم صورت گیرد، اما مستندات نشان می دهد مدیریت غیرقانونی دانشگاه آزاد اسلامی در قبال سکوت معنادار مقامات قضایی بارها برای فرار از محاکمه در دستگاه قضایی و نیز عدم پاسخگویی در قبال تخلفات خویش، از نام و عنوان مقام معظم رهبری سوء استفاده های مکرری کرده اند.

 

یکی از این نمونه ها به پرونده تجاوزات عدوانی مدیریت غیر قانونی حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی به اراضی شخصی عده ای از اهالی منطقه حصارک کن باز می گردد. این تجاوزات تحت توسعه واحد علوم و تحقیقات که زیرنظر مستقیم آقای جاسبی قرار داشته و دارد، انجام گرفته است.

فارغ از هرگونه بحث در خصوص اعمال انجام شده در این پرونده ها ، این نکته حائز اهمیت است که مدیریت این دانشگاه در دفاعیات خود در مراجع قضایی برای تحت تأثیر قرار دادن مرجع قضایی و برای آنکه بار آن اعمال زشت را از گردن خود وانهند برای تطهیر دکتر جاسبی به دروغ رسماً و بطور مکتوب اعلام می‌کنند که مقام معظم رهبری رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بوده و آقای دکتر جاسبی تنها مدیر اجرایی این دانشگاه و اجراکننده فرامین مصوب است !؟

 

به عنوان مثال این دانشگاه در سال 82 و 83 به مراجع قضایی‌ که دکتر جاسبی و برخی اقوام وی را تحت پیگرد قضایی قرار داده بودند، رسماً اعلام می‌کند که دانشگاه آزاد تحت هیأت امنایی که مقام معظم رهبری در رأس آن می‌باشند اداره شده و دکتر جاسبی تنها مدیر اجرایی دانشگاه هستند.

به عنوان نمونه در این اسناد ذکرشده است:

«دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیأت امنایی که در رأس آن مقام معظم رهبری است اداره می‌گردد ... آقای دکتر جاسبی مدیر اجرایی دانشگاهی آزاد اسلامی می‌باشند.» (سال 82)

« دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیأت مدیره‌ای که در رأس آن مقام معظم رهبری تشریف دارند، اداره می‌گردد و نماینده این هیأت امنا [دکتر جاسبی] ... مجری هستند.» (سال 83)

 

جالب آنکه مقام معظم رهبری در سال 78 (حدود 4 سال پیش از دفاعیات دانشگاه آزاد در مراجع قضایی) در دیداری عمومی با مدیران مسئول نشریات دانشجویی در تاریخ 4/12/78 که در رسانه های جمعی نیز منتشر گردید، در خصوص مشارکت معظم له در اداره دانشگاه آزاد اسلامی چنین می‌فرمایند:

« اینکه می‌گویید من عضو هیأت مؤسس و هیأت امنا هستم، نه ، من شاید ده دوازده سال بیشتر است که حتی در یک جلسه هیأت امنا هم نبوده‌ام و الان هم هیچ اطلاعی ندارم که چطور می گذرد. بله از اول اسم ما را هم همان طور تبرکاً در هیأت امنا گذلشتند ! من اصلاً یادم نمی‌آید که از همان اول یک جلسه یا دو جلسه در هیأت امنا شرکت کردم یا نه، بنابراین در سیاستگذاری آنجا من دخالتی ندارم... دکتر جاسبی هم اینجا گاهی رفت و آمد دارند، لیکن در مورد دانشگاه اگر ما به ایشان حرفی بزنیم، توصیه‌هایی است که به ایشان می‌کنیم. مثلاً شکایت‌هایی که می‌شود به وسیله دفتر به ایشان تذکر می‌دهند. در کار دانشگاه من هیچ دخالتی ندارم .»

 

به راستي مديريت دانشگاه آزاد اسلامي و آقای دكتر جاسبي كه فاقد حكم رسمي قانوني منطبق بر اساسنامه دانشگاه است و بیش از هرکس دیگری از این حقیقت مطلع بوده است که مقام معظم رهبری هیچگونه سمتی آن دانشگاه نداشته است چرا دست به چنين اقداماتي زده و چرا دستگاه‌هاي نظارتي و قضايي تنها نظاره‌گر اعمال ناشايست ایشان بوده‌اند؟

البته بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه سوء استفاده از نام و عنوان مقام معظم رهبري توسط مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی به موارد بالا ختم نشده و در تاريخ 24/2/87 نيز ايشان با اقدامي زشت و غيراخلاقي با چینش خاص تیتر اول نشریه فرهیختگان (به مدير مسئولي آقاي دكتر جاسبي) در بالای عکس مقام معظم رهبری، سعي نموده‌اند تا در جهت منويات خود از نام و عنوان مقام معظم رهبري (مدظله العالی)سوء استفاده كنند.

هفته‌نامه فرهيختگان به مدير مسئولي دكتر جاسبي در شماره 693 مورخ 24/2/87 اين نشريه در اقدامي غيراخلاقي با ترفندي ژورناليستي درصدد انحراف افكار عمومي و نسبت دادن اظهارات دكتر جاسبي به مقام معظم رهبري درآمده است. در اين شماره از نشريه عكسي بزرگ از ديدار مقام معظم رهبري با نخبگان استان فارس كه در تاريخ 17/2/87 انجام‌شده است، درج گرديده و در بالاي اين يك تيتر و دو زير تيتر چسبيده به عكس مقام معظم رهبري و بدون اينكه اين مطالب از عكس جداشده باشند، ارائه شده‌است. مديران عاليه دانشگاه آزاد اسلامي در اين اقدام ناشيانه ژورناليستي سعي نموده‌اند كه به مخاطبين اين مطلب را القا كنند كه مقام معظم رهبري اين سخنان را در ديدار با نخبگان ايراد فرموده اند.