روز گذشته خبري مبني بر انتصاب هوشنگ مقدس به عنوان مشاور امور بين‌الملل علي كفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال، روي خروجي خبرگزاري‌ها قرار گرفت كه موجب شگفتي همگان شد.

اين شگفتي از آنجا است كه اگرچه اين سمت چندان مهم و اثرگذار به شمار نمي‌رود؛ اما ابهامات مقدس از ديروز تا امروز به قدري زياد است كه اين موضوع را با ترديدهايي مواجه كرده است. به راستي، چه چيز موجب مي شود تا كفاشيان اقدام به چنين انتصابي كند؟ ... و پرسش هاي ديگري كه تا كنون بي جواب مانده و در ادامه با برخي از آنها مواجه خواهيد شد.

 

* نشستن ابهام برانگيز مرد شش زبانه روي نيمكت

حضور هوشنگ مقدس روي نيمكت تيم فوتبال جوانان در مسابقات قهرماني آسيا باعث شد تا همگان اين پرسش را مطرح كنند كه براي چه بايد از اين امتياز برخوردار باشد؟ در چنين شرايطي بود كه از ارتباط وي با مهدي محمدنبي، ‌دبير فدراسيون سخن گفتند. گويا اين ارتباط باعث شده بود تا اين تاجر چنين مجوزي را به دست آورد. البته واكنش نبي هم شنيدني است: "مقدس چندين سال است كه با فدراسيون همكاري مي‌كند و فرد شناخته شده‌اي است. " اين در حالي است كه اساسا مقدس حضوري رسمي در فدراسيون نداشته؛ مگر با انتصاب اخير كفاشيان!

مهدي محمدنبي مي‌گويد: "او نايب رئيس هيات و عضو هيات رئيسه فوتبال شيراز است. ايشان تاجر نيست و بر اساس توانايي‌هايش انتخاب شده است. در هر مسابقه‌اي تيم‌ها بايد مديا آفيسر (مسئول رسانه) داشته باشند. با توجه به اينكه او شش زبان بلد است و اين توانايي را دارد، انتخاب شد. او در ازبكستان هم همراه تيم بود. " اينكه اين شش زبان چيست را دبير فدراسيون به انگليسي، عربي،‌ روسي و چيني محدود مي‌كند. از سويي،‌ چرا وي كه اصلا در ايران ساكن نيست، در فوتبال شيراز فعاليت دارد؟

 

* آيا او دلال بازيكنان به دوبي است؟

در چنين شرايطي بود كه مسعود معيني، رئيس كميته جوانان فدراسيون فوتبال عليه وي لب به سخن گشود. وي از مقدس به عنوان دلال بازيكنان به دوبي نام برد. البته وي نيز در مصاحبه‌اي عنوان كرد: "به لحاظ مالي به قدري متمول هستم كه نيازي به فعاليت در بازار نقل و انتقال بازيكنان ندارم. ثروتي كه خدا به من عطا كرده، موجب بي‌نيازي من براي فعاليت در چنين حرفه پردرآمدي شده است. "

مقدس درباره همكاري خود با فدراسيون در آن مقطع مي‌گويد: "تنها به خاطر علاقه شخصي و البته بنا به درخواست مسئولان فدراسيون، همكاري خود را با تيم هاي نوجوانان و جوانان آغاز كردم. در حالي كه تاكنون بابت كارهاي انجام شده حتي يك ريال هم به عنوان پاداش يا حق ماموريت نگرفته ام. " و در حالي كه مسئولان فدراسيون همواره سعي بر نداشتن رابطه با وي داشته‌اند، وي متذكر مي شود: "رئيس و دبيركل فدراسيون و همچنين رئيس سازمان تيم هاي ملي به طور مجزا از من براي همكاري با تيم هاي پايه دعوت كردند. تمام مسئوليت هاي مربوط به هماهنگي در تيم نوجوانان و جوانان بر عهده من بود. " به راستي، چه چيزي باعث شده تا او كه اكنون در دوبي ساكن است و به تجارت مشغول است، اينگونه در تيم هاي ملي فعال شود؟

 

* بي اطلاعي تاج از دلايل حضور مقدس

البته اينها تمام ابهامات درباره اين تاجر دوبي نشين نيست؛ بلكه نحوه حضو.ر ايران در تورنمنت امارات در دوره دبيركلي موقت داريوش مصطفوي و دوران بعد از جام جهاني 1998 را نيز نبايد از ياد برد كه موجب شكايت رئيس وقت فدراسيون از وي شد.

در اين بين، مهدي تاج امروز در گفت و گو با فارس، اظهر داشت: "از اين مورد اطلاعي ندارم. رئيس فدراسيون بايد در مورد آن اظهار نظر كند. " در واقع، وي با اين سخن، خود را از تبعات حضور اين فرد مبرا مي‌كند.

به راستي،‌هوشنگ مقدس، تاجر دوبي‌نشين ايراني، چه سودايي درباره فوتبال ايران دارد؟