طرح موضوع فوق از سوی شرق و همفکرانش صرفا سیگنالی به غرب است که نشان از آمادگی دولت جدید برای دگرگونی در سایر موارد اختلافی نظیر آنچه حقوق بشر و حمایت از تروریسم ( حمایت های از سازمان های حزب الله و حماس ) خوانده می شود است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛روزنامه اصلاح طلب شرق در شماره روز 30 دی ماه خود به تحلیل اظهارات محمد جواد ظریف در گفتگوی وی با خبرنگاران در روز هوای پاک پرداخت. به نوشته ی این روزنامه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران پس از بازگشت از ایستگاه دوازدهم مذاکرات هسته‌ای در ژنو، روز گذشته برای رفتن به محل کار خود، ١٦ایستگاه مترو تهران را طی کرد؛ از «تجریش» تا «امام‌خمینی‌(ره)».

روزنامه شرق نوشت: «او که به بهانه روز «هوای پاک» با مترو عازم دفترش در محوطه میدان مشق تهران می‌شد، در طول مسیر در جمع خبرنگاران قرار گرفته بود و به‌قول خودش راه گریزی نداشت جز جواب‌دادن به پرسش‌های آنها. حضور توام وزیر خارجه و خبرنگاران در واگن‌ مترو، منجر به یک‌کنفرانس مطبوعاتی «مترویی» شد. بین این دو ‌ایستگاه، «ظریف» از هر دری سخن گفت؛ اما مهم‌ترین بخش‌های سخنان وزیر خارجه، مربوط به ایستگاه‌ هسته‌ای در گذشته و آینده می‌شد؛ «آمادگی ایران برای به‌نتیجه‌رسیدن با گروه ١+٥ در بهمن‌ماه و در سالگرد پیروزی انقلاب‌اسلامی». مشابه این امیدواری را می‌شد در اظهارات برخی دیپلمات‌های مذاکره‌کننده نظیر «سرگئی ریابکوف» روس دید.»

تعیین تیتر « توافق در سالگرد پیروزی انقلاب » از سوی این روزنامه با توجه به مشی پیشینش را می توان شیطنتی رسانه ای دانست که حاوی پیام های متعددی است. تاکید بر سالروز پیروزی انقلاب به عنوان زمان وضع توافق میان طرفین در حالی است که بنا به گفته ی مقامات ایرانی و مقامات کشورهای 1+5 در رابطه با قطعیت چنین توافقی همچنان تردیدهای زیادی وجود دارد تا چه رسد به زمان دقیق این توافق، آنچنان که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا شانس وضع چنین توافق را زیر 50 درصد قلمداد کرده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیرخارجه روسیه نیز که روزنامه شرق سخنانش را مشابه اظهارات ظریف دانسته، به گفته ی همین روزنامه در پاراگراف های بعدی چنین بیان می کند: «کشورهای عضو گروه ١+٥ و ایران قصد دارند تا پایان ماه مارس (نیمه‌فروردین سال‌آینده) موافقتنامه سیاسی در مورد برنامه هسته‌ای ایران را امضا کنند.» اگرچه وی اذعان داشته که «با وجود ارتباطات اخیر میان مقامات کشورهای مذاکره‌کننده شامل وزرای امور خارجه، اختلافات اساسی برسر مسایل کلیدی هنوز به قوت خود باقی است.»

تاکید بر اظهارات ریابکوف بلافاصله پس از سخنان ظریف جهت تاکید بیشتر در مقطع زمانی فوق ( سالروز پیروزی انقلاب ) جهت دستیابی به توافق می باشد.

در رابطه با تعیین دهه فجر به عنوان زمان دستیابی به توافق هسته ای و تاکید شرق بر این تاریخ نکاتی قابل ذکر است:

1.سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آنچنان که تاریخ و رهبران انقلابی آن گواهی می دهند، اعجاز بزرگ قرن و یک پیروزی بی نظیر(امام خمینی (ره)) است، انقلاب اصیلی که جلوه ای از نهضت پر عظمت رسول الله است(همان). حال تلاش برای قیاس این واقعه با توافق هسته ای را حقیقتا می توان قیاسی مع الفارق دانست که جز به تمسخر کشیدن آرمان های انقلاب نامی دیگر نمی توان بر آن نهاد.

وقوع احتمالی این رخداد در مقطع فوق را صرفا می توان پیامی به جهان غرب دانست که انقلاب اسلامی حاضر است در سالروز وقوعش با دست کشیدن از ایده هایش بر سر میز مذاکره آمده و جهت دستیابی به برخی خواسته های مادی اش، آرمان های معنوی اش را معامله نماید.

وقوع چنین رخدادی بی شک با واکنش بسیار گسترده مجامع بین المللی روبرو خواهد شد. هم اکنون شماری زیادی از سناتورهای آمریکایی و مسئولین رژیم صهیونیستی بر سر میز مذاکره آمدن ایران را ناشی از فشارهای فزاینده متاثر از تحریم می دانند. قطعا همین طیف در صورت وضع توافق در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آن را چرخشی اساسی از سوی تهران در رابطه با مواضع بین المللی اش قلمداد خواهند کرد.

طرح این موضوع از سوی شرق و دیگر همفکرانش صرفا سیگنالی به غرب است که نشان از آمادگی دولت جدید برای دگرگونی در سایر موارد اختلافی نظیر آنچه حقوق بشر و حمایت از تروریسم ( حمایت های از سازمان های حزب الله و حماس ) خوانده می شود است. که نهایتا در ازای ارتباط گیری با غرب بویژه آمریکا بدلیل چشم پوشی از ایدئولوژی اسلامی نظام، از جمهوری اسلامی ایران جز پوسته ای نمادین و بی محتوا چیزی بر جای نخواهد ماند.

2.نگاه خوشبینانه در تحلیل چنین رویدادی حاکی از آن است که دولت تدبیر و امید و عقبه فکری اش همچون روزنامه شرق در راستای تلاش ها برای وضع چنین توافقی در پی قیاس این به اصطلاح پیروزی با واقعه عظیم انقلاب اسلامی می باشند و در پی آنند با تحقق چنین روندی آن را بسان یک پیروزی بزرگ برای کشور تلقی نمایند. پیروزی که در آن با تعلیق عمده فعالیت های هسته ای، روند بازگشت پول های بلوکه شده و تحریم های اعمال شده همچنان احتمالا در حالتی از ابهام قرار خواهد داشت.

تمرکز صرف دولت تدبیر و امید بر حل مناقشه هسته ای کشورمان از طریق مذاکرات و گذاردن تمامی تخم مرغ ها در سبد گفتگوها، آنها و تیم رسانه ای شان را بر آن داشته که در جهت وضع چنین توافقی ولو با نادیده انگاشتن منافع ملی کشورمان همت گذارند. چرا که با توجه به نگاه خوشبینانه و سرمایه گذاری حداکثری دولت مردان به احتمال دستیابی به توافق در فرایند مذاکرات هسته ای، عدم دستیابی به چنین رویدادی شکست مفتضحانه صددرصدی دولت را در پیش خواهد شد، چرا که دولت فارغ از سایر مباحث و معضلات اقتصادی و اجتماعی داخل نظیر ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی، امید خویش را بر حل این منازعه دوخته است.

در چین شرایطی است که رسانه ی شرق و سایر همفکرانش همچون جاده صاف کنی در این مسیر حرکت نموده تا اذهان عمومی را برای بزرگ تلقی نمودن این پیروزی فراهم نمایند. بی شک عدم دستیابی بدین توافق ضمن افت چشمگیر کارآمدی دولت و تز فکری اش نزد افکار عمومی، باخت بیش از پیش آنان را در انتخابات آتی در پی خواهد داشت. انتخاباتی که جناح اصلاح طلب قمار ویژه ای را بر آن بسته است.