خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تاسی از خطبه های حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه، راههای برون رفت از فتنه را تشریح کرد و گفت: ولایت، بصیرت و تقوا راه‌های برون رفت از فتنه است.

به گزارش«پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»، حجت الاسلام احمد خاتمی در خطبه نخست نماز جمعه این هفته تهران به ابعاد مختلف حماسه ۹ دی پرداخت و در این خصوص گفت: حماسه ۹ دی از مقاطع افتخار آفرین تاریخ انقلاب و تجلی عاشورایی ملت و همچنین تجدید بیعت باشکوه با ولایت بود.

وی افزود: اگر بخواهیم برای فتنه مشابهی در تاریخ اسلام پیدا کنیم سه جریانی که در مقابل حضرت علی (ع) صف کشیدند را می توان مصداق فتنه معرفی کرد همانگونه که حضرت علی (ع) در نهج البلاغه آن جریانها را فتنه معرفی می کنند.

خاتمی به خطبه حضرت علی (ع) در رابطه با برون رفت از فتنه اشاره کرد و افزود: سه چراغ در خطبه حضرت علی (ع) برای عبور از فتنه معرفی شده است که چراغ اول بصیرت است ؛ یعنی نباید ظاهر بین باشیم و فریب شعارها را بخوریم بلکه باید به عمق ماجرا توجه داشت و محتوای شعارها را دید.

وی با ذکر ماجرای جنگ صفین و نقش عمار یاسر در آن جنگ گفت: باید به اردوگاه دشمن توجه کرد و دید که چه کسانی در اردوگاه دشمن قرار گرفته اند.

وی به فتنه سال ۸۸ اشاره کرد و گفت: نگاهی سطحی به اردوگاه فتنه ما را به این نکته می رساند که اردوگاه فتنه مملو از دشمنان انقلاب است.

حجت الاسلام خاتمی افزود: بحث تقلب در انتخابات را قبل از اینکه فتنه گران سر بدهند وزیرامورخارجه آمریکا و انگلیس و همچنین رسانه های وابسته به آنها مطرح کردند.

خطیب جمعه تهران به کسانی که در فتنه سال ۸۸ شرکت داشتند اشاره کرد و گفت: در جریان بازداشت ها ۳۲ تن از منافقین، ۱۵ عضو بهائیت ، ۷ شخص مسلح و ۹ جاسوس دستگیر شدند آیا با این شرایط شک و تردیدی در این خصوص باقی می ماند.

وی اردوگاه فتنه گران را یزیدی خواند و گفت: بی دلیل نبود که مردم در ۹ دی از این اردوگاه تبری جستند.

حجت الاسلام خاتمی در ادامه سخنان خود چراغ دوم رهایی از فتنه را چراغ ولایت عنوان کرد و افزود: مواضع ما باید بر اساس نظر امام معصوم که امروز حضرت ولی عصر (عج) و نایب برحقش ولایت فقیه شکل بگیرد.

خطیب جمعه تهران به راهپیمایی ۹ دی اشاره کرد و گفت: محور شعارهایی که در راهپیمایی ۹ دی مطرح می شد تبری و تولی به معنی ابراز عشق به مقام معظم رهبری و تنفر از سران فتنه بود.

وی با اعلام اینکه همه آگاه باشند آنجایی که ولایت است راه حق و کوچکترین انحرافی از آن فتنه است اظهارداشت: ولایت مداری تنها به ادعای لفظی نیست و باید در عمل و ادبیات با رهبر انقلاب همراه بود.
حجت الاسلام خاتمی سومین چراغ راه برون رفت از فتنه را نیز تقوا اعلام کرد و اضافه کرد: کسی که الهی عمل کند در فتنه ها نمی افتد.

خطیب جمعه تهران بر تقوای سیاسی خواص تاکید کرد و افزود: باید در دریافت خبر از رسانه های بیگانه بنا را بر سوءظن بگذاریم و حتی نقل خبر آن رسانه ها حرام است.

وی همچنین خطاب به کاندیداهای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی توصیه کرد که برای کسب رای دروغ نگویند و چنانچه کاندیدایی اصلح تر از خود دیدند میدان را به او واگذار کنند.

حجت الاسلام خاتمی در پایان در سالروز شهادت حضرت رقیه (س) به ذکر مصائب ایشان پرداخت .