پرونده فساد کلان ۴۰۰ میلیارد تومانی در یک شرکت نفتی زیر مجموعه صندوق بازنشستگی نفت روی میز رئیس قوه قضائیه قرار گرفته است و منابع آگاه از نقش یک مفسد مشهور اقتصادی که به بدهکار ۲ هزار میلیارد تومانی نظام بانکی شهره است در پشت پرده این فساد خبر می‌دهند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»  به نقل از فارس، پرونده فساد کلان 400 میلیارد تومانی در یک شرکت نفتی روی میز رئیس قوه قضائیه قرار گرفته است.

بر این اساس پس از گزارش نهادهای نظارتی مختلف از جمله سازمان بازرسی کل کشور و پلیس آگاهی استان اصفهان، مدیرعامل معزول یک شرکت مهم در حوزه فرآورده های نفتی وابسته به صندوق بازنشستگی نفت که به فساد گسترده اقتصادی و سوءاستفاده مالی متهم است پس از برکناری از شرکت یاد شده در آذر ماه سال 91 بازداشت شد.

در زمان مدیریت ف.ف بر شرکت یاد شده که زیر مجموعه یک نهاد عمومی غیر دولتی یعنی صندوق بازنشستگی صنعت نفت محسوب می‌شود قریب به 400 میلیارد تومان پرونده فساد اقتصادی در نهادهای نظارتی مختلف از جمله سازمان بازرسی کل کشور و نیروی انتظامی و همچنین ده‌ها پرونده در مراجع قضایی برای وی و عوامل مرتبط با وی تشکیل شده است.

بر اساس این گزارش فرد یاد شده پیش از این مدیرعامل شرکت «س» بوده است که در این شرکت نیز پرونده کلانی درباره سوءاستفاده وی در نهادهای نظارتی تشکیل شده است.

پس از گذشت دو ماه از بازداشت ف.ف دادگستری استان اصفهان فردی به نام «الف» در ارتباط با این پرونده بازداشت کرد. شنیده شده نامبرده با کمک فرزندش که تحت تعقیب قضایی است در این پرونده فساد اقتصادی دست داشته اند. «الف» و فرزندش دارای پرونده فساد 70 میلیارد تومانی هستند.

جزئیات جدیدی که از این پرونده فساد کلان به دست آمده از نقش یکی از بدهکاران بزرگ بانکی و مفسدان قدرتمند اقتصادی در پشت پرده این فساد 400 میلیارد تومانی حکایت دارد.

گفته می‌شود این مفسد مشهور اقتصادی 2 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد و یکی از شبکه‌های قدرتمند قاچاق کالا در ایران را اداره می‌کند.

بر اساس این گزارش یکی از روسای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وی را بازداشت کرد اما بازداشت وی بیش از دو روز ادامه نیافت و در مقابل پس از آزادی وی رئیس مشهور ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برکنار شد.

این گزارش حاکی است غلامرضا محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در آخرین نشست خبری خود در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس گفت: قسمتی از این پرونده در تهران و قسمت دیگری در اصفهان مطرح است و بنده جزئیات را نمی‌گویم، اما آنچه که قابل بیان است آن است که اقدامات خوبی دادستان اصفهان انجام داده و پرونده در اصفهان است و به دادگاه نرسیده است.

در حال حاضر با تلاش نهادهای مختلف پرونده این فساد نفتی تجمیع شده و روی میز رئیس قوه قضائیه قرار گرفته است. در سال‌های اخیر نشانه‌های امیدبخشی از عزم جدی دستگاه قضا برای برخورد و شفاف‌سازی پرونده بزرگ فساد اقتصادی قابل مشاهده بوده است. با این حال پیگیری چنین پرونده‌های بزرگی که با توجه به ارزش روز آنها با پرونده‌هایی مشابه آریا قابل مقایسه است هنوز هم از کندی قابل توجهی رنج می‌برد.