رئیس‌جمهور صبح امروز در جریان دیدار با ایثارگران و نخبگان خراسان رضوی در محل تالار صبای صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: نعمت مجاورت برای مردم مشهد بسیار با ارزش است، جان و روح ما فدای این امام باشد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از نسیم، روحانی گفت: آن روز که امام(ره) را تبعید کردند و آن روز که طلاب حوزه علمیه را از بام مدرسه فیضیه به پایین انداختند و آن روز که افراد زیادی را به دور دست تبعید کردند؛ هرگز امید مردم نسبت به خداوند و امام هشتم(ع) کم نشد.

وی ادامه داد: این سرزمین برای حجاب و عفت جنگید و خون داد و پیکرهای بی‌جان بر روی سنگ‌های مسجد گوهرشاد افتاد اما از عفاف دفاع کرده و می‌کند و البته نخواهد گذاشت میراث شوم پهلوی بار دیگر در این سرزمین بروز پیدا کند.

رئیس‌جمهور در ادامه تصریح کرد: مگر مردان و زنان در سال 56 و 57 مشهد به خیابان نیامدند و مگر مردم جان خود را نثار انقلاب نکردند، همه این جان نثاری‌ها از بیت ولایت و امام رضا(ع) بوده است. امام به ما آموخت که چگونه در برابر قدرت‌های بزرگ بایستیم ولو اینکه جان خود را از دست بدهیم. مگر اینچنین نبود که پرچم از دست علمدار بر روی زمین افتاد اما در طول قرن‌ها در دست دیگر مجاهدان قرار گرفت و مگر امروز کسی قادر است دست پرچمدار اسلام را قطع کند.

وی خطاب به ایثارگران حاضر در جلسه افزود: شما که ایثارگر شدید نه برای مزد بود و نه برای سهمیه، در این جهان کسی قادر نیست پاسخ ایثار شما را بدهد، مگر ما می‌توانیم یک شب در سنگر را با دنیایی از زر و زور عوض کنیم؟

روحانی با اشاره به فداکاری ایثارگران در نبرد حق علیه باطل گفت: از شب قدر بالاتر، شب آن مجاهدی است که در سنگر بیدار می‌ماند و تا صبحگاهان انتظار شهادت دارد؛ این مقام ایثارگری است، ایثارگر ما ناسیونالیسم و ملی‌گرا به مفهوم دنیای امروز نبوده و نیست. امروز ملت ما شاداب و سرفراز از ایثار ایثارگر است.

وی ادامه داد: ایثارگر سوداگر است اما سوداگر خانه حق، ایثارگر جان را با عشق حق معاوضه کرده است، او برتر از همه عناوینی است که برای سربازان وضع می‌شود تا انگیزه یابد، ایثارگر با فرهنگ یا حسین(ع) که دنیایی از فرهنگ است پا به میدان می‌گذارد.ایثارگر نه برای جناح و حزب که برای آرمانش و عزت مردمش تلاش می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: علاقه به جناح ایراد ندارد اما ایثارگر علاقه‌اش را به جناح‌ها با اعتقادات خود مخلوط نمی‌کند. از نزدیک دیدم که فرزندان این سرزمین در روزهای جنگ چه کردند، ما جوانان‌مان را در میدان فتح خرمشهر شناختیم.

روحانی خاطرنشان کرد: جوانان ما نه از گرمای خوزستان ترسیدند و نه از برف غرب کشور، ما بودیم و یک امام(ره)، ما بودیم و یک صدای یا حسین(ع)، ما پشتوانه خاندان رسالت را داشتیم، شب‌های عملیات فرزندان شما با عشق با هم خداحافظی کردند. هیچ‌گاه خداحافظی رزمندگان در شب‌های عملیات را از یاد نمی‌برم. وقتی به خانه جانبازان می‌رویم و می‌بینیم که همسر جانباز پس از سال‌ها مانند پروانه دور او می‌گردد واقعا از اوج ایثار تعجب می‌کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه افزود: بارها از خانواده شهدا و ایثارگران پرسیده‌ام چرا حاضر شده‌اند جانبازی را پرستاری کنند، و بارها جواب شنیده‌ام که خداوند آنها را در این مسیر قرار داده است. هیچ قدرتی نمی‌تواند ملت ما را شکست دهد، ممکن است دشمن سلاح و تکنولوژی پیشرفت کرده باشد اما یک چیز ما داریم که دشمن ندارد؛ ما امید به حق داریم.

وی گفت: دشمنان شما این امید را ندارند، آیا کسانی‌که در برابر مردم غزه کودکان را می‌کشند امیدی دارند؟ امید آنها به همین دنیا است. امید آنها به همین دختران جوانی است که به اسم جهاد نکاح در اختیار می‌گیرند.

روحانی یادآور شد: در دوران جنگ تحمیلی ما پیام امام(ره) را شنیدیم و عمل کردیم و خداوند در دنیا عزت را به ما داد. فرزندان ما از اسارت آزاد شدند، عزت ما بیشتر شد، امروز هم همان راه را باید برگزینیم. امروز نیز راه ما مقاومت در همه صحنه‌ها است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شهدا جایگاه ویژه‌ای در انقلاب اسلامی دارند، ادامه داد: خوشحالم که معاونت علمی خود را فرزند شهیدی برگزیدم که سال‌ها در میدان جهاد با پدر او همراه بودم؛ چه کسی به نظام نزدیک‌تر از کسی است که پدر یا نزدیکان خودش را در این راه انقلاب تقدیم کرده است. آنها به منافع ملی ما نزدیک‌ترند، همانطور که به خدا نزدیک‌ترند.

وی گفت: می‌دانید دولت هنوز در شرایطی است که تحریم بر کشور جاری است، دولت در شرایطی است که منطقه در آتش درگیری می‌سوزد؛ می‌دانید یک‌سال، زمان بسیار اندکی برای حل و فصل موضوعات است.

رئیس‌جمهور با بیان این جمله که “انسان چنان می‌تواند رنگ خدا به خود بگیرد که فرشته هم‌پای او نتواند به عرش برود”، اظهار کرد: دولت یازدهم خدمت به خانواده ایثارگران را وظیفه خود می‌داند. هیچ مقام دولتی نباید منتی برای وظیفه خود در برابر خانواده شهدا داشته باشد.

روحانی افزود: قانون جامع ایثارگری را علی‌رغم اینکه سالها مانده بود از قفسه بیرون آوردیم و به دست مسئولان اجرایی دادیم. الحمدلله این قانون در حال اجرا است. بعضی از طلب ایثارگران پرداخت شد و مابقی نیز ان‌شاءالله پرداخت می‌شود. ما موظف به اجرای تصمیمات مجلس هستیم، هرچند که با اجرای این قانون کار ما سخت شد. باید از دستگاه‌های مختلف موضوعات را تجمیع و یک‌جا اجرا کنیم.