ظریف با تاکید بر این که تحریم ها به واقع شکسته است و اگر امروز فکر می کنید که ما به دنبال شکست تحریم ها هستیم غلط است افزود: ما امروز به دنبال رفع ساز و کار تحریم ها هستیم نه اصل تحریم ها زیرا اصل تحریم‌ها با مقاومت مردم و منویات داهیانه رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی شکسته است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه صبح دوشنبه در جمع ایرانیان مقیم قزاقستان با بیان این که ما به غربی ها گفته ایم تحریم ها یک هزینه است، تاکید کرد: ما با روش های متعدد باید روند ناکارآمد کردن تحریم ها را از نظر عملیاتی اجرا کنیم و آن را بشکنیم.
ظریف گفت: امروز ایران در شرایط ویژه منطقه ای و بین المللی قرار دارد که افراط و خشونت و برداشت های منفعل از پیام رحمانی اسلام با دخالت بیگانگان و افراد سیاسی و کوتاه بینی برخی از سردمداران کشورهای اسلامی فاجعه و جنایت خلق می کند. با این حال ایران به سمت اعتدا و مدارا حرکت می کند که براساس پیام اسلام و اهداف امام (ره) یعنی اعتماد به نفس و خودباوری است.
وی با بیان این که این شرایط ویژه را که هم اکنون در کشور ما ایجاد شده را مدیون مردم هستیم گفت: مردم همه فشارها و تحریم ها را تحمل کردند و آنها بودند که با مقاومت خود تحریم ها را شکستند و با حضور در پای صندوق های رای نشان دادند که نمی توان آنها را از انقلاب و آرمان های خود جدا کرد.
ظریف اظهارداشت: اگر این واقعیت نبود و حضور مردم در صحنه سیاسی رخ نمی داد تحریم ها به آسانی شکسته نمی شد زیرا هدف از اجرای تحریم ها جدا کردن و قراردادن مردم در برابر حاکمیت بود و اگر امروز در برابر 6 قدرت ظاهری جهان با قدرت مذاکره می کنیم به دلیل حضور مردم در پای صندوق های رای بوده است و به همین دلیل این 6 کشور حاضر شدند خواسته های ما را بپذیرند.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهارداشت: البته مذاکره یک روند بده بستان است و این گونه نیست که آنها حاضر باشند همه خواسته های ما را بپذیرند و ما نیز باید برخی از خواسته های آنها را بپذیریم زیرا از اول اعتقاد داشتیم که فعالیت هسته ای ما صلح آمیز و سلاح هسته ای خلاف شرع و اخلاق است.
وی با اشاره به جنگ تحمیلی و مقاومت هشت ساله مردم ایران در برابر حملات خارجی اظهارداشت: عراق در جنگ تحمیلی علیه ما از سلاح شیمیایی استفاده کرد ولی هرگز مردم و نظام جمهوری اسلامی علیه سربازان عراقی که در چنگال یک رژیم متجاوز که مجبور به جنگ با ایران شدند از سلاح شیمیایی استفاده نکردند در صورتی که توان استفاده از آن را داشتند.
وی تصریح کرد: ما به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیستیم اما غربی ها برای مقابله با ایران ، هراس افکنی، ترویج سیاست های ظالمانه و سرکوبگرایانه در پوشش ایران هراسی را دنبال می کنند و ما دروغ های آنها را ثابت خواهیم کرد.
رییس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: امروز ما غنی سازی، برنامه تحقیق و توسعه انرژی صلح آمیزهسته ای، آب سنگین اراک و سایت نطنز را خواهیم داشت و در عین حال به برنامه صلح آمیز هسته ای خود نیز ادامه می دهیم.
ظریف با تاکید بر این که تحریم ها به واقع شکسته است و اگر امروز فکر می کنید که ما به دنبال شکست تحریم ها هستیم غلط است افزود: ما امروز به دنبال رفع ساز و کار تحریم ها هستیم نه اصل تحریم ها زیرا اصل تحریم ها با مقاومت مردم و منویات داهیانه رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی شکسته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که منطقه اولویت اصلی سیاست خارجی ایران است اظهارداشت: هر چه قدر قدرت داشته باشید ولی امنیت در منطقه شما تامین نشده باشد و محیط پیرامونی با شما سر ناسازگاری داشته باشد نمی توانید در آن منطقه زندگی کنید.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: ما به دنبال برداشتن موانع ایجاد رابطه معقول و منطقه ای با کشورهای منطقه هستیم که البته در این روابط ابزارهای مختلفی وجود دارد که یکی از آن ابزارها سیاست است.
وی یکی دیگر از عوامل ایجاد روابط میان کشورهای منطقه را حضور فرهنگی دانست و گفت: فرهنگ ابزار قدرت است، نه قدرت هژمونی بلکه قدرتی معنوی و معنایی؛ در دنیای امروز قدرت معنایی بسیار موثرتر از تحریم ها و فشار است.
وی ادامه داد: سیاست ایران مبتنی بر حاصل جمع صفرنیست زیرا نمی توانیم قدرت معنایی را به هزینه دیگران پیش ببریم و این امکانی جدی برای ماست که باید از آن استفاده کرد مانند حضور در دانشگاه ها و اقتصاد کشورهای همسایه تا صلح منطقه ای گسترش یابد.
وی با تاکید بر تقویت علمی و دانشگاهی میان ایران و کشورهای منطقه تاکید کرد: ما نیازمند یک ساز و کار همکاری نزدیک با کشورهای منطقه هستیم و دوستان ما در آسیای میانه امکان گسترش این ارتباط را دارند چون هیچ اختلافی با آنها نداریم.
وزیر امورخارجه با تاکید بر این که قدرت نظام یک نیاز ضروری برای هر کشور است اما تعیین کننده ماندگاری نیست اظهارداشت: موانعی در ارتباط با کشورهای آسیای میانه وجود دارد اما امیدواریم در آینده با رفع تحریم ها این موانع را نیز رفع کنیم.
مذاکره کننده ارشد هسته ای تاکید کرد: یکی از مهم ترین رفتارهایی که می تواند به رفع تحریم ها کمک کند ناکارآمد کردن آن است. ما همواره به غربیها گفته ایم که تحریم ها یک هزینه است ولی ما باید با روش های مختلف ناکارآمدی تحریم ها را از نظر عملیاتی عملی کنیم.(+)

"Our President, analytical news site"