شبکه تلویزیونی بی.بی.سی نیز در خبری فوری گزارش داد: مجلس ایران توافق هسته ای را که مورد موافقت 6 قدرت جهانی قرار گرفته بود، تصویب کرد. شبکه تلویزیونی سی.ان.ان آمریکا نیز بلافاصله تصویب اجرای برجام را بازتاب و گزارش داد : رسانه های دولتی ایران اعلام کرد پارلمان این کشور به طرحی رای داد که (به موجب آن) توافق هسته ای ایران را با آمریکا و دیگر قدرت های جهانی مصوب کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛تصویب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام ( برنامه جامع اقدام مشترک) در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی، در رسانه های غربی بازتاب فوری و گسترده ای داشت. این طرح در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس به رای گذاشته شد که 161 نماینده به آن رای موافق، همچنین 59 نماینده رای مخالف و 13 نفر رای ممتنع دادند. مجموع نمایندگان حاضر هم 250 نفر بودند.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 دقایقی پیش گزارش داد: رسانه دولتی ایران خبر تصویب اجرای برجام در پارلمان (مجلس) این کشور را اعلام کرد.
شبکه تلویزیونی بی.بی.سی نیز در خبری فوری گزارش داد: مجلس ایران توافق هسته ای را که مورد موافقت 6 قدرت جهانی قرار گرفته بود، تصویب کرد.
این بنگاه سخن پراکنی با یادآوری آرای اخذ شده درباره این طرح افزود: این درحالی است که مجلس ایران بر محدود ساختن دسترسی بازرسان بین المللی به سایت های نظامی تاکید داشت.
شبکه تلویزیونی سی.ان.ان آمریکا نیز بلافاصله تصویب اجرای برجام را بازتاب و گزارش داد : رسانه های دولتی ایران اعلام کرد پارلمان این کشور به طرحی رای داد که (به موجب آن) توافق هسته ای ایران را با آمریکا و دیگر قدرت های جهانی مصوب کرد.
سی.ان.ان گزارش داد که این توافق برنامه هسته ای ایران را محدود می کند و در مقابل بسیاری از تحریم های بین المللی ایران برداشته می شود.
این شبکه تلویزیونی گزارش داد: پارلمان ایران بر محدود ساختن دسترسی بازرسان بین المللی به سایت های نظامی تاکید داشت.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: پارلمان (مجلس شورای اسلامی) ایران توافق تاریخی هسته ای با قدرت های جهانی را روز سه شنبه (امروز) تصویب کرد.
براساس این گزارش، با تصویب مجلس ایران ، مناظره طولانی این توافق پایان یافت و راه برای اجرای رسمی این توافق هموار شد.
خبرگزاری فرانسه ادامه داد: برجام ( JCPOA ) با 161 رای موافق در برابر 59 رای مخالف و 13 رای ممتنع به تصویب مجلس ایران رسید.
خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد؛ طرح اجرای در جلسه علنی مجلس ایران تصویب شد. این طرح تاکید دارد بازرسی های بین المللی از سایت های نظامی ایران باید به تصویب نهادهای امنیتی ایران(شورای عالی امنیت ملی) برسد.
به گزارش رویترز، درحالی که برخی از نمایندگان مجلس ایران مخالف برجام بودند ، که در 14 ژوئیه 2015 (بیست و سوم تیرماه) بین ایران و 6 قدرت جهانی حاصل شد، اما با تصویب این طرح در روز سه شنبه (امروز) هرگونه مانعی در اجرایی شدن این توافق برداشته شد.
روزنامه اقتصادی 'لزاِکو' و روزنامه 'لو فیگارو' چاپ فرانسه و روزنامه 'لو سوآر' بلژیک نیز با انتشار خبر تصویب 'برجام' در مجلس شورای اسلامی، نوشتند: نمایندگان مجلس ایران به اجرای توافقی رای دادند که در آن لغو تحریم های بین المللی در قبال محدود کردن برنامه هسته ای پیش بینی شده است.
خبرگزاری رسمی اتریش ''آپا'' (APA) نیز در گزارشی تصویب طرح اجرای برجام را در مجلس شورای اسلامی ایران بازتاب داد.
آپا نوشت: مجلس شورای اسلامی ایران روز سه شنبه جزئیات طرح اجرای برجام را که مورد اطمینان دولت است به رای گذاشت که با بیشترین آرای موافق نمایندگان به تصویب رسید.
خبرگزاری رسمی اتریش افزود: بر اساس این مصوبه مجلس ایران، امکان بازرسی های بین المللی از تاسیسات نظامی در ایران را به صورتی که رضایت ارگان های امنیتی در ایران را نیز به همراه داشته باشد، فراهم می کند به خصوص بازرسی از تاسیسات نظامی پارچین که سالها مورد درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) بود.
آپا تاکید کرد: پس از سال ها کشمکش سیاسی در اواسط ماه جولای در وین توافق هسته ای بین ایران، اتحادیه اروپا و پنج قدرت دارای وتو سازمان ملل و آلمان ( گروه 1+5) به دست آمد که علاوه بر اینکه موجب محدودیت هایی در برنامه هسته ای ایران ایجاد می کند، داشتن تکنولوژی هسته ای برای این کشور را به رسمیت می شناسد.
در بند 6 ماده واحده طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام که به تصویب مجلس شورای اسلامی ایران رسید، آمده است: «نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب مقررات بین المللی و با رعایت مصالح امنیت ملی کشور که شورای عالی امنیت ملی مشخص می کند انجام پذیرد و دولت باید مراقبت نماید که در مسیر اجرای برجام و پس از آن حفاظت کامل از اسرار و اطلاعات طبقه بندی شده به ویژه در حوزه نظامی و امنیتی صورت گیرد.»
«میزان همکاری با آژانس منوط به اقدامات احتیاطی لازم برای تضمین این امر توسط آژانس است. همچنین هیچ گونه دسترسی نظارتی آژانس به مراکز نظامی و اشخاص حقیقی به بهانه برجام مجاز نمی باشد مگر آنکه موارد به صورت جداگانه و با جزییات به تصویب شورای عالی امنیت ملی برسد.»
* بازتاب تصویب برجام در مطبوعات اسپانیا
تصویب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی ایران در دو روزنامه اسپانیایی نیز بازتاب داشت.
روزنامه 'لا وانگواردیا' به نقل از خبرگزاری ایرنا نوشت، در مجموع 161 نماینده به طرح برجام رای مثبت، 59 نماینده رای مخالف و 13 نماینده رای ممتنع دادند.
لا وانگواردیا به نقل از 'عباس عراقچی' یکی از مذاکره کنندگان ارشد هسته ای جمهوری اسلامی ایران نوشت، این توافق در ظرف یک هفته می تواند عملی شود.
این روزنامه به نقل از عراقچی افزود: در چارچوب توافق اعلام شده در وین در روز 14 ژوییه 20150( 23 تیرماه)، جلسه کمیسیون مشترک متشکل از گروه 1+5 و اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد که احتمالا روز دوشنبه آینده خواهد بود و در آنجا، اتحادیه اروپا اعلام خواهد کرد که تحریم ها را لغو کرده و کنگره آمریکا، اعمال تحریم های یکجانبه را متوقف خواهد کرد.
به نوشته لا وانگواردیا، مجلس ایران امروز سه شنبه با تصویب طرحی که به دولت اجازه می دهد داوطلبانه به اجرای اقدام های مندرج در توافق بپردازد، به برجام چراغ سبز داد.
این روزنامه افزود: در عمل این مصوبه، آخرین مانع را در ایران برای اجرای برجام رفع کرد.
این رسانه اسپانیایی یادآور شد، در چارچوب این توافق، تحریم های اقتصادی که بر ایران اعمال شده اند در ازای برخی محدودیت ها و بازرسی ها، لغو خواهند شد.
روزنامه 'ال پاییس' نیز به نقل از خبرگزاری ایرنا نوشت، مجلس ایران امروز سه شنبه، توافق هسته ای حاصل شده در ماه ژوییه بین تهران و گروه 1+5 را تصویب کرد.
ال پاییس ضمن اشاره به تعداد آرای مثبت، منفی و ممتنع این مصوبه یادآور شد، تصویب مقدماتی این توافق روز یکشنبه بود و هدف آن لغو تحریم های بین المللی اعمال شده در ازای تعهد به عدم پیگیری به اصطلاح برنامه تسلیحات اتمی است.
جمهوری اسلامی ایران بارها مخالفت خود را با تسلیحات کشتار جمعی و از جمله سلاح اتمی اعلام کرده است.(+

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/jbnFF