روحانی با بیان اینکه عده‌ای در داخل تعامل هراسی را مطرح و در خارج هم برخی ایران هراسی می‌کنند، تاکید کرد: سیاست خارجی دکترین مستقل ندارد بلکه جزئی از سیاست‌ ملی است؛ عده‌ای شعار سیاسی می‌دهند اما بزدل سیاسی‌ هستند هر وقت مذاکره می‌شود، می‌گویند می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید جای گرم که نلرزید.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران صبح امروز در همایش سالانه سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور که با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به تلاش دشمن برای ایران و اسلام هراسی‌ گفت که منطق قوی اجازه نمی‌دهد ایران هراسی و اسلام هراسی به نتیجه برسد.

وی در ادامه دیپلمات‌های ایران را از دیپلمات‌های برتر جهانی دانست و افزود: در مذاکرات مبنای ایران، خواست ملت است آنچه مردم از ما خواسته یا خواهند خواست را با شهامت دنبال می‌کنیم؛ اگر دچار محاسبه غلط شویم به پیروزی نمی‌رسیم!

روحانی با بیان اینکه عده‌ای در داخل تعامل هراسی را مطرح و در خارج هم برخی ایران هراسی می‌کنند، تاکید کرد: سیاست‌ خارجی دکترین مستقل ندارد بلکه جزئی از سیاست‌ ملی است؛ عده‌ای شعار سیاسی می‌دهند اما بزدل سیاسی‌ هستند هروقت مذاکره می‌شود، می‌گویند می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید جای گرم که نلرزید.

وی با بیان اینکه در مذاکرات دولت کار بزرگی کرده است، گفت: یک نفر به من گفت، جوری عمل کنید که سر طرف مقابل کلاه بگذارید، گفتم این دوران تمام شده؛ تحریم‌ها را می‌شکنیم!

رئیس جمهو در بخش دیگری از سخنانش به برنامه‌های دولت برای خروج از تورم و رکود تورمی اشاره کرد و گفت: کار دولت در مهار تورم در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده است در پایان سال ۹۳ تورم به زیر ۲۵ درصد می‌رسانیم؛ بسته مصوبات دولت فردا رونمایی می‌شود!

وی گفت: برنامه اساسی دولت حرکت به سمت رونق تولید ملی است؛ لایحه یک فوریتی خروج از کشور از رکود توسط دولت تهیه و تقدیم مجلس شده که فردا در صحن مجلس مطرح می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران مقتدر است و جمهوری اسلامی ایران در سایه استقلال و خودباوری در برابر دیگران می‌ایستد و از منافع خود دفاع می‌کند، اظهار داشت: این دولت اهل شعار نیست اهل عمل است؛‌ ما شعور می‌خواهیم به جای شعار، تدبیر می‌خواهیم به جای تصمیمات یک شبه و ما قادریم مشکلاتمان را حل کنیم که یک نمونه آن توافق ژنو بود!

وی افزود: یک قدم مهمی در این توافق برداشته شد که هم اصل غنی‌سازی در ایران پذیرفته شد و هم حق غنی‌سازی ما در چارچوب نیاز منطقه پذیرفته شد و اینکه بعد از دوران کوتاهی، ایران تفاوتی با دیگر کشورهای عضو ان پی تی نداشته باشد!

رئیس جمهور با بیان اینکه ما و وزارت خارجه کار بزرگی کردیم، گفت: حالا اگر عده‌ای ممنون این زحمت‌کشان نباشند دیر یا زود خواهند شد و تاریخ قضاوت خواهد کرد.

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: ما شعار نمی‌دهیم و می‌خواهیم یک روابط صمیمانه و برد – برد داشته باشیم؛ باید چهره جمهوری اسلامی ایران را که در سالیان گذشته به ناروا محرف، مشوش و مشوه جلوه دادند، این چهره را بگردانیم و چهره واقعی را به دنیا معرفی کنیم و ما می‌خواهیم با همه آنهایی که می‌خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند، مسائلمان را حل کنیم و حتی آنهایی که سالیان دراز در تخاصم بودند، اگر در برابر حقوق ملت ما سر فرود بیاورند، حتما تنش‌ها را کاهش می‌دهیم و اگر اطمینان پیدا کنیم که منافع ما تضمین است، روابط را عادی خواهیم کرد و تنها خط قرمز ما منافع ملی است.

وی با بیان اینکه ما به دنبال برد – باخت نیستیم، گفت: برخی به بنده می‌گویند که سر طرف مقابل را کلاه بگذاریم اما این دوران تمام شده که کسی بتواند سر دیگری کلاه بگذارد. برخی حرف‌های قشنگی می‌زنند و شعار می‌دهند اما برای یک قرن – نیم قرن پیش است و آنها از تاریخ عقب هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: در طرف مقابل عده‌ای هستند که حتی بعد از توافق نهایی بگویند که ما جلوی ایران را گرفتیم و ایران را مهار کردیم اما دیگر این دنیا تمام شده و آنها نیز در ۵۰ سال پیش هستند؛‌ تنها در داخل کشور نیست که عده‌ای در ۵۰ سال پیش هستند آنها هم در ۵۰ سال پیش زندگی می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه عوض شدن دنیا و فضا باعث شد که اسرائیل در دنیا رسوا شود، تصریح کرد: به نظر من هیچ زمانی مثل جنگ غزه اسرائیل شکست نخورد و مفتضح نشد و حتی بزرگترین مدافعان اسرائیل نیز کم آوردند و نتوانستند از آن دفاع کنند؛ اسرائیل آدمکش و کودک‌کش است.

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: این دولت، دولتی نیست که بخواهد از حقوق ملت کوتاه بیاید، سایر قوا نیز در کنار ما هستند و همه در کنار تدابیر رهبری هستیم و به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم، بین قوا اختلاف بیندازد و یا خدایی نکرده به رهبری نظام توهین کند.

رئیس قوه مجریه بابیان اینکه از وزیر امور خارجه متخصص و هوشیارمان از طرف ملت ایران تشکر می‌کنم، گفت: بدانید ۹۰ درصد مردم همواره پشتیبان تیم مذاکره کننده خواهند بود، البته با احتیاط گفتم، بیشتر از اینهاست؛ اواخر ماه مبارک رمضان و در زمان مذاکرات، آقا فرمودند که مرتب برای تیم مذاکره کننده دعا می‌کنم و حس می‌کنم که چه کارزار سختی دارند.
منبع : تسنیم